Σαν… κόμπρα χτύπησε η Τήλος

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας και μάλιστα ξανά μακριά από την έδρα της, πέτυχε χθες η αήττητη Τήλος, η οποία επικράτησε του Νηρέα στην Κρεμαστή με 3-1 για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι Τηλιακοί «χτύπησαν» τους νευρικούς και επιπόλαιους γηπεδούχους με αντεπιθέσεις- «μαχαιριές», ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Νηρέας ανέβασε μεν «στροφές», αλλά στερήθηκε της αποτελεσματικότητας που θα του επέτρεπε να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6’, όταν μετά από έξοχη εναλλαγή της μπάλας με τον Μόσχο, ο Ηρακλής Σακελλάρης πλάσαρε εύστοχα τον Αξιώτη από θέση τετ α τετ.

Οι γηπεδούχοι αποπειράθηκαν να απαντήσουν και είχαν δύο καλές στιγμές στο 12’ και στο 15’ , ωστόσο στάθηκαν άτυχοι, καθώς στην πρώτη φάση το σουτ του Παπαγεωργίου από καλή θέση ήταν άστοχο για λίγα εκατοστά, ενώ στη δεύτερη, η «βολίδα» του ίδιου ποδοσφαιριστή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χατζηνικόλα.

Η προσπάθεια του Νηρέα να δημιουργήσει συνθήκες πίεσης διακόπηκε απότομα στο 17’. Μετά από λάθος του Σινάνι, ο Μόσχος ξεχύθηκε ολομόναχος προς την αντίπαλη εστία κι αφού πέρασε και τον Αξιώτη, «έγραψε» στην κενή εστία το 0-2, ενώ στο 42’ έδωσε στην ομάδα του «αέρα» τριών τερμάτων, όταν υποδέχθηκε στην πλάτη της άμυνας βαθιά μπαλιά και έκανε το 0-3 με ψύχραιμο πλασέ.

Στην επανάληψη ο Νηρέας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μείωσε σε 1-3 στο 57’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπανικολάου (το κέρδισε ο Βολιτάκης, όταν ανατράπηκε από τον Ρούκο), ωστόσο κάτι η πειθαρχημένη αμυντική προσπάθεια της Τήλου και κάτι το δικό του άγχος, το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος ενός ματς, που θα μπορούσε να γίνει ντέρμπι αν ο Χατζηνικόλας δεν εξουδετέρωνε δύσκολα σε κόρνερ, στο 77’, την κεφαλιά του Σινάνι μετά από φάουλ του Παπανικολάου.

Στο 90’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν τέταρτο γκολ, με τον Ηρακλή Σακελλάρη να πλασάρει άστοχα από θέση τετ α τετ, μετά από δικές του κερδισμένες κόντρες.

Κανένα παράπονο δεν άφησαν πίσω τους ο διαιτητής Αντωνάς και οι βοηθοί του Μαυρουδής και Μοσχάτος.

Νηρέας Αξιώτης, Κιλασίν (50’ Ζούρδης), Γουλίτσας, Παπανικολάου, Καρίνος, Φλεβάρης (46’ Βολιτάκης), Σινάνι, Κοκκάρης, Χριστοδούλου, Τζεμανάκης (55’ Βογιατζής), Παπαγεωργίου.