Βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη ο Αστέρας Μασσάρων

Μια ακόμη πολύτιμη νίκη, έστω και δύσκολα πήρε προχθές η ομάδα του Αστέρα Μασσάρων, επικρατώντας με 3-1 του πολύ καλού και χθες Ποσειδώνα Καρπάθου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όπου θα μπορούσαν να έχουν κάτι περισσότερο από το ισόπαλο 1-1, ενώ καλά ξεκίνησαν και στην επανάληψη.

Όμως μετά το 60’ οι παίκτες του Σάββα Σταυρίδη ανέβασαν την απόδοση τους έγιναν πιο ουσιαστικοί και βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν δύο γκολ που τους έδωσαν και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Φάσεις Γκολ:

26’ Ο Καρπαθάκης σε προσπάθεια του από δεξιά μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Σπανό Ι. κερδίζοντας το πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Κιλασίν Χ., ανοίγοντας το σκορ (1-0).

33’ Ο Τσιπιζίδης τροφοδότησε τον Σπανό Εμ.. που πέρασε ωραία τη μπάλα πάνω από το εξερχόμενο Μήλιο, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν υπό πίεση με αποτέλεσμα ο Κιλασίν Χ. να προλάβει και να διώξει προ της γραμμής του τέρματος.

34’ Μετά από σέντρα του Καζηλιέρη, οι Καρπάθιοι ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι το Κιλασίν Ε.

40’ Ο Εμ. Σπανός με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Μήλιου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

42’ Πάσα του Τσιπιζίδη για τον Εμ. Σπανό, που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και διαγώνια, δίνοντας την ευκαιρία στον Μήλιο να αποκρούσει σε κόρνερ.

54’ Ο Διονυσακόπουλος έβγαλε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε κι έφτασε στον Καρπαθάκη που από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Γαλάνη να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ.

58’ Σουτ του Εμ. Σπανού πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

63’Ο Καράλης επιχείρησε νέο σουτ από πλευρά Ποσειδώνα, αλλά ο Μήλιος μπλόκαρε.

66’ Σουτ του Μίρτσεφ έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από αριστερό δοκάρι.

70’ Νέα προσπάθεια από τον Μίρτσεφ, που με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Γαλάνη να πέσει στη γωνία του και να αποκρούσει σε κόρνερ.

74’ Ο Καρπαθάκης από δεξιά επιχείρησε ατομική ενέργεια, γύρισε στον Πάττα που έκανε αμέσως το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κούτουλο άλλαξε πορεία και κατέληξε στη γωνία του Γαλάνη για το 2-1.

79’ Σουτ του Εμ. Σπανού μπλόκαρε ο Μήλιος.

82’ Σέντρα του Καζηλιέρη, ο Φράγκος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

88’ Λάθος στην άμυνα του Ποσειδώνα από Κούτουλο και Ι. Σπανό, ο Πάττας έκλεψε τη μπάλα και με δυνατό σουτ, αφού πρώτα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Καλύτεροι από τον Αστέρα ήταν οι Καρπαθάκης, Κιλασίν Χ. και Πάττας, ενώ από τον Ποσειδώνα οι Καζηλιέρης, Εμ. Σπανός και Τσιπιζίδης.

Καλή η διαιτησία των Παπαγιαννίδη, Τσέτσου και Μπερδεμπέ.

Οι συνθέσεις

Αστέρας: Μήλιος, Κιλασίν, Χ., Κιλασίν Ε., Διονυσακόπουλος, Μπαϊρακτάρης, Καρπαθάκης, Δημητριάδης, Μίρτσεφ (82’ Λούπος), Λερογιάννης (89’ Μαυριός), Βακιάνης (64’ Κώστας), Πάττας.