Εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή ο Αστέρας Παστίδας

Σημαντική η νίκη με 2-0 προχθές για τον Αστέρα στην Παστίδα καθώς εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του ΑΕΡΑ και κατόρθωσε να σκοράρει δύο φορές εξασφαλίζοντας τους πολύτιμους βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας πήγε περισσότερο στο δύναμη, με τις…κοκορομαχίες να δίνουν και να παίρνουν, χωρίς να μπορέσει καμιά από τις δύο ομάδες να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Όταν ο ΑΕΡΑ έμεινε νωρίς στην επανάληψη με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακά του, Καστριτσέα, ο Αστέρας δεν έχασε την ευκαιρία κι εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή για να πάρει τη νίκη.

Φάσεις Γκολ:
3’ Σουτ του Ροκάι μπλόκαρε ο Ροδανάκης.

10’ Ο Λολάκης επιχείρησε σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

13’ Εκτέλεση κόρνερ από το Δανά, ο Ροδανάκης προσπάθησε να διώξει με τις γροθιές, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα κι αυτή χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, με τους αμυντικούς να διώχνουν στη συνέχεια.

25’ Ο Κυπριώτης έδωσε ασίστ πάσα στον Λολάκη, αυτός κατέβασε ωραία τη μπάλα έκανε το πλασέ, αλλά ο Καστριτσέας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

26’ Σουτ του Κανελόπουλου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο.

35’ Νέο σουτ του Καλαγρή, μπλόκαρε σταθερά ο γκολκίπερ του ΑΕΡΑ.

44’ Ο Παγκράτης από πλάγια θέση έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ.

47’ Ο Καστριτσέας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί χτύπησε εκτός φάσης τον Φελεσάκη, κάτι που είδε η πρώτη βοηθός, Βασιλείου. Υπήρξαν 4 λεπτά καθυστέρησης, με το νεαρό Γκουγκουντρή να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.

54’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάππα έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Γκουγκουντρής.

62’ Σουτ του Παγκράτη από κοντά, απέκρουσε ο Γκουγκουντρής, αλλά ο Πάπα που ακολούθησε τη φάση με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

70’  Ο Καρύδης με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ βρήκε εκτός θέσης τον Γκουγκουντρή, «γράφοντας» το 2-0.

79’ Σουτ του Κανελόπουλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ροδανάκης.

86’ Από θέση τετ-α-τετ ο Πάπα έκανε το σουτ, αλλά ο Γκουγκουντρής απέκρουσε σωτήρια.

98΄Ο Κανελόπουλος βγήκε μόνος απέναντι στο Ροδανάκη, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Με ψηλοκρεμαστό σουτ ο Λάμπρος Καρύδης (δε διακρίνεται) από μακριά σημείωσε το 2-0				                                                           (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)Με ψηλοκρεμαστό σουτ ο Λάμπρος Καρύδης (δε διακρίνεται) από μακριά σημείωσε το 2-0 (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)

Καλύτεροι από τον Αστέρα ήταν οι Παγκράτης, Κυπριώτης και Πάπα, ενώ από τον ΑΕΡΑ οι Γαργάλης, Κανελόπουλος και Γκουγκουντρής όσο έπαιξε. Παράπονα έχουν και οι δύο ομάδες από το διαιτητή Ράδο και τη βοηθό του Βασιλείου. Κανένα πρόβλημα με τον άλλο βοηθό, Αχιολά.

Αστέρας: Ροδανάκης, Λυκομέτι, Καλαγρής (55’ λ.τ. Πολυχρόνης), Καρύδης, Χαριτάκης, Παγκράτης (81’ Πίσκαπας), Φελεσάκης, Ισκάς (86’ Αποστολάτος), Κυπριώτης, Πάπα, Λολάκης.
ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Μαλλιάκας, Δανάς, Γαργάλης, Συμεωνίδης (71’ Νικολής), Γιαννακάκης, Στεφανής, Ροκάι (49’ Γκουγκουντρής), Τριχιάς (22’ λ.τ. Κανελόπουλος), Φιλιππάκος, Πλύγκος.