«Καθάρισε» και το ντέρμπι και προελαύνει το Ροδίων Άθλησις

Στις εγκαταστάσεις του «Ροδίων Παιδεία» διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ομάδα του «Ροδίων Αθλησις» αντιμετώπισε τον ισχυρό Απόλλωνα Αθηνών. Μετά από ένα σπουδαίο ματς, οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα καταθέτοντας ψυχή στο παρκέ πήραν μεγάλη νίκη με 3-1 σετ απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος έκανε ότι ήταν δυνατόν, χρησιμοποιώντας το ταλέντο αλλά και την εμπειρία του για να κερδίσει.

Το «Ροδίων» έκανε το 3 στα 3 κι είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας δυο βαθμούς περισσότερους από τον Εθνικό Πειραιά.
Το έργο των παικτών του Νίκου Τρατσέλα στο δρόμο προς τη νίκη δεν ήταν εύκολο
Το α΄ σετ πήγε πόντο-πόντο με την Ροδίτικη ομάδα να ξεφεύγει προς το τέλος, κερδίζοντάς το  με 25-23

Στο β΄ ήταν αναμενόμενη η αντίδραση του Απόλλωνα, ο οποίος έδειξε τις δυνατότητες του σε σερβίς, μπλοκ αλλά και πλουραλισμό στην επίθεση και κέρδισε στο τέλος το σετ με 23-25.
Ακολούθησε όμως και ο επιθετικός οίστρος των παικτών του Νίκου Τρατσέλα στο γ΄ σετ . Μάλιστα η ομάδα της πόλης μας προηγήθηκε με 7-0 κι έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 25-15.

Στο δ΄ σετ,  η ομάδα ήταν πλέον διαβασμένη και παρά το γεγονός πώς συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Απόλλωνα που ήθελε την ισοφάριση, αλλά τελικά επικράτησε δύσκολα  και σ’ αυτό το σετ με 26-24 παίρνοντας μια μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-23 (25’), 23-25 (27’), 25-15 (22’), 26-24 (32’)
Διαιτητές: Μάλφας- Μενεσλής, Παπαδούλη.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Δεληγιώργης Α., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Γιώτης Δ., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Ρουσέττος Σ., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ (Τάσος Κουμπλής): Μανιάτης Μ., Αμαριανάκης Γ., Κατσαούνης Γ., Τσαλικιάν Α., Φραγκιαδάκης Ε., Σασάτη Δ., Καρράς Κ., Γεωργίου Κ., Χριστοδούλου Θ., Σαμαντάς Α., Ανάγνου Κ., Λένας Γ., Χατζηκάλφας Α., Λαμπρινός Ι.