Σε ακόμη πιο δυσχερή θέση η Τελχινίς

Δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά η Τελχινίδα καθώς για την 5η αγωνιστική ηττήθηκε στο Βενετόκλειο από τον ΖΑΟΝ με 3-0 σετ και βρίσκεται πλέον στην τελευταία βαθμολογική θέση και θα πρέπει να προσέξει πολύ από δω και πέρα αν θέλει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο πέρα από την θέση που κατέχει και δη την παραμονή στην Α2.

Η απουσία των βασικών πασαδόρων αποδείχτηκε καθοριστική στη μέτρια εμφάνιση της γυναικείας ομάδας της Τελχινίδας με αντίπαλο τον ΖΑΟΝ. Οι πρωταθλήτριες Αιγαίου δε κατάφεραν ακόμη μια φορά  να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, απέναντι σε έναν αντίπαλό από τον οποίο θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Μόνο στο 2ο σετ άλλαξε η αγωνιστική εικόνα της Τελχινίδας κι όταν οι φιλοξενούμενες είχαν ξεφύγει με 3-13. Η είσοδος των Μητροπούλου, Μίχου και Αποστολάκη έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση με το σκορ να γίνεται αρχικά 20-20 και στη συνέχεια 22-22.

Εκεί μέτρησε η εμπειρία των αθλητριών του ΖΑΟΝ που πήραν το σετ στις λεπτομέρειες με 23-15.
Ο αγώνας με αριθμούς:
ΡΣΦΠ Τελχινίς - Ζηρίνειος ΑΟΝ  0-3 σετ σε 64΄ (12-25 σε 22΄, 23-25 σε 27΄και 07-25 σε 15΄)
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Τάσος Μενεσλής, Χρήστος Μάλφας και Μαίρη Παπαδούλη.

ΤΕΛΧΙΝΙΣ: (Νίκος Τσιντομηνάς) Κουτζούκη, Γιαννέλη, Βρατσάλη, Χρυσοχού, Τερζίου, Χειμωνέττου Αμορανίτη (λ) Βερβερίδη, Δαουτοπούλου, Μητροπούλου, Κουφομανώλη (λ), Μίχου, Γκίκα και Αποστολάκη.

ΖΑΟΝ: (Πηνελόπη Μπλάμη) Μολδοβανίδη, Οικονομοπούλου, Κόνιαρη, Κτιστάκη, Καπέλου, Μπαφατάκη, Νικολέτου (λ), Σκυθιώτη, Τσατσούρη και Ντονά.
Δευτέρα στις 13.00 στη Σάμο

Το ματς που καλείται να δώσει η Τελχινίς για την 8η αγωνιστική, θεωρείται από τα πιο σημαντικά. Η Ροδίτικη ομάδα πάει στη Σάμο ν’ αντιμετωπίσει την τοπική Αναγέννηση.
Για τον αγώνα αυτό, έφτασε σχετικό έγγραφο από την ΕΟΠΕ  στην Τελχινίδα που γνωστοποιεί, πώς ο αγώνας θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα στις 13.00.