Συνέχισε την προέλαση ο Διαγόρας!

Ήταν κάτι περισσότερο από εύκολο το έργο των παικτών του Διαγόρα της Ρόδου, που συνέτριψε τον Διαγόρα Βατίου στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας με 4-0, στο άνοιγμα της αυλαίας της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας Blue Star Ferries

Ο Ανδρέας Σταύρου χρησιμοποίησε χθες ένα διαφορετικό σχήμα, δίνοντας μάλιστα χρόνο συμμετοχής στα νεαρά παιδιά, που προσπάθησαν να αποδώσουν αυτό που ήθελαν και να βοηθήσουν την ομάδα τους να φτάσει στην νίκη. Ο γηραιός δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του αγώνα παρά το χαμένο πέναλτι του Ζωάννου στο 68'.

Με κατοχή μπάλας και καλή ανάπτυξη κύρια από τα άκρα απειλούσαν σε κάθε επίθεση τους με γκολ την αντίπαλη εστία και με δεδομένες τις χαμένες ευκαιρίες, θα μπορούσε το σκορ να ήταν πολύ μεγαλύτερο. Δίκαια πάντως έστω και χωρίς μεγάλο ρυθμό στο παιχνίδι τους, θεωρούνται οι κυανέρυθροι από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς…δεν υπάρχει αντίπαλος.

Ο Διαγόρας Βατίου προσπάθησε φιλότιμα να σταθεί αντάξιος της σοβαρότητας του αγώνα. Λειτούργησε αμυντικά αλλά σε καμία περίπτωση πλην της φάσης του πέναλτι δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Δαρζέντα

Έτσι οι κυανέρυθροι πανηγύρισαν μια ακόμα νίκη, κράτησαν το απόλυτο της συγκομιδής και έφυγαν ευχαριστημένοι από το γήπεδο μαζί με τους φίλους τους που φώναξαν ρυθμικά το όνομα του προέδρου των επιτυχιών Αντώνη Γεωργιάδη που παρακολούθησε από την εξέδρα το παιχνίδι.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3' Ο Κιοσέογλου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά κι ο Π. Αθανασίου με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 1-0

7' Ο Π. Αθανασίου ήταν ο εκτελεστής αυτή τη φορά στο φάουλ από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Κιοσέογλου από καλή θέση έφυγε αουτ.

10' Ο Γεωργαλής πραγματοποίησε ωραία προσπάθεια , μπήκε στην περιοχή πλάσαρε , απέκρουσε στη γραμμή ο Έλληνας, , η μπάλα γύρισε στον Κιοσέογλου που έπιασε νέο σουτ για ν αποκρούσει αυτή τη φορά ο Μαυρουδής.

15' Το σουτ του Παπαστεφάνου από μέση απόσταση δεν ανησύχησε τον Δαρζέντα.

17' Ο Χειμωνέττος βγήκε και σέντραρε από αριστερά κι ο Γεωργαλής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

25' Ο Κιοσέογλου έβγαλε ωραία μπαλιά στον Φλεβάρη που σούταρε αλλά απέκρουσε ο Μαυρουδής, η μπάλα επέστρεψε στον Κιοσέογλου που πραγματοποίησε νέο σουτ αλλά και πάλι ο γκολκίπερ του Διαγόρα Βατίου απέκρουσε.

27' Από την σέντρα του Χειμωνέττου η κεφαλιά του Γεωργαλή έφυγε αουτ.

34' Ο Γεωργαλής εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο αουτ.

38' Ο Φλεβάρης σέντραρε στην περιοχή ο Κιοσέογλου έπιασε γυριστό δυνατό σουτ, η μπάλα αφού αποκρούσθηκε και από τα δυο κάθετα δοκάρια κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.

54' Ο Μαυρουδής έδιωξε καλά τοποθετημένος το σουτ του Γεωργαλή.

68' Ο Δαρζέντας έχασε την μπάλα και στην προσπάθεια του να την ξαναμπλοκάρει ανέτρεψε τον Ζωάννου κι ο κ. Παπαβασιλείου καταλόγισε αμέσως το πέναλτυ. Το εκτέλεσε ο Ζωάννου αλλά ο Δαρζέντας έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

72' Δυνατό σουτ του Χειμωνεττου μέσα από την περιοχή έδιωξε δύσκολα ο Μαυρουδής.

73' Ο Αδάμος  ανέτρεψε τον Γεωργαλή στην περιοχή κι ο κ. Παπαβασιλείου έδειξε και πάλι το σημείο του πέναλτυ . Το εκτέλεσε ο ίδιος πετυχαίνοντας το τελικό 4-0

Από τον Διαγόρα της Ρόδου ξεχώρισαν χθες περισσότερο οι Χειμωνέττος, Ι. Καλημέρης , κι ο Πεταυράκης. Από τον Διαγόρα Βατίου άρεσαν περισσότερο οι Έλληνας, Χατζησάββας κι ο Μαυρουδής παρά τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε.

Χωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία των κ.κ. Παπαβασιλείου, Στ. Γιακουμάκη και της κ. Αναστασοπούλου.

Διαγόρας Ρόδου: Δαρζέντας, Καλημέρης Ι., Χειμωνέττος, Αθανασίου Α., (65' Κιουλτζής), Πομπού, Αθανασίου Π. (46' Καματερός), Φλεβάρης, Κιοσέογλου, Γεωργαλής (76' Σακελλάρης), Πεταυράκης, Κορλός.
Διαγόρας Βατίου: Μαυρουδής, Έλληνας, Αδάμος, Κούτσι, Πρέτσι, Παπαστεφάνου, Χατζηκώστας, Χατζησάββας, Παπουρδάνος (62' Ζωάννου), Τριανταφυλλίδης, Καπουράνι (73' Τομάζος).