Αξιόλογοι συμμετέχοντες στη σημερινή ημερίδα  επαγγελματικού προσανατολισμού

Η Λέσχη Lions Ρόδου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου πραγματοποιεί σήμερα Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016 στις 17:00 στη νέα πτέρυγα του Νεστοριδείου μελάθρου, ημερίδα για τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών/τριών.

Οι μαθητές/τριες, οι γονείς και κηδεμόνες τους, θα παρακολουθήσουν τις ακόλουθες εισηγήσεις:
• «Σύστημα πρόσβασης στην τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Επιλέγοντας τον κατάλληλο δρόμο». Εισηγητής: Δρ. Καραγιάννης Ιωάννης, Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών των Νομών Δωδεκανήσου και Κυκλάδων-Συγγραφέας.

• «Προσωπικότητα, σπουδές, επάγγελμα: μία άρρηκτη σχέση και μία εξελικτική διαδικασία». Εισηγήτρια: Βλάχου Όλγα, Κοινωνιολόγος, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού νέων Δωδεκανήσου.

Στη συνέχεια, οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν με τους προσκεκλημένους επιστήμονες και επαγγελματίες σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους.

Ο πλήρης κατάλογος των επαγγελματικών ενοτήτων και των προσκεκλημένων επιστημόνων ανά ενότητα ενημέρωσης έχει ως ακολούθως:
1. Αεροπορικά και Ναυτιλιακά Επαγγέλματα
Φανουράκης Στυλιανός (Σχολή Αεροπορικών Επαγγελμάτων F.A.S.)
Εκπρόσωπος Κεντρικού Λιμεναρχείου Ρόδου.

2. Αντιπρόσωποι Διπλωματικού Σώματος και Διεθνών Σχέσεων
Ντάλης Σωτήριος, επίκουρος καθηγητής Διεθνών Σχέσεων, Διεθνούς Πολιτικής & Ευρωπαϊκής Ενοποίησης.
Μανουσάκης Φώτης επίτιμος Σύμβουλος οικονομικών και εμπορικών υποθέσεων της Ελλάδας.
Δημητριάδης Δημήτριος επίτιμος πρόξενος της Μ. Βρετανίας στη Ρόδο.

3. Αρχιτέκτονες Μηχανικοί – Πολιτικοί Μηχανικοί
Δράκος Στέφανος, Ζανεττάκης Γιάννης, Θαρρενός Παναγιώτης, Μαριάς Εμμανουήλ, Πουλάκης Γιώργος, Σακελλαρίου Παναγιώτης.

4. Σώματα ασφαλείας
Εκπρόσωπος Στρατηγού 95 ΑΔΤΕ.
Εκπρόσωπος Αστυνομικού Διευθυντή.
Εκπρόσωπος Πυροσβεστικού Σώματος.

5. Βιοτέχνες και έμποροι
Αλεξανδρίδης Γιώργος, Πεστλίκης Ιάκωβος, Φτακλάκης Μιχάλης, Χατζημανώλης Ιωάννης, Χριστοδουλίδης Μιχάλης.

6. Γυμναστές και Φυσικοθεραπευτές
Λάππας Αποστόλης (Γυμναστής-προπονητής κολύμβησης),  Λουιζίδης Περίανδρος (φυσικοθεραπευτής).

7. Νομικές επιστήμες (Δικαστικοί, Δικηγόροι)
Εκπρόσωποι Δικαστικών Αρχών.
Κοσσιώρης Αθανάσιος (Επ. Αντι/δρος Αναθεωρ. Δικαστηρίου).
Αναστασιάδης Σέργιος, Αντώνογλου Δημήτριος, Ρωμαίος Ιωάννης (Δικηγόροι). Ηλίας Ζωίδης (Συμβολαιογράφος).

8. Εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Σκουμιός Μιχάλης Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Χριστοδουλίδου Λουίζα Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Μπάρδος Χρήστος,  Τσίννας Βλάσης (Φυσικοί).

9. Ιατροί & Οδοντίατροι
Γιακουμάκης Βασίλης (ακτινοδιαγνώστης), Ζερβός Άγγελος (νεφρολόγος), Λαζάροφ Νικολάι (οφθαλμίατρος), Μιχάλαρος Χρήστος (Ω.Ρ.Λ.), Μπακίρης Παύλος (καρδιολόγος), Νικολάου Χάρης (ορθοπαιδικός), Παπαγεωργίου Καλλιόπη (ψυχίατρος), Σαββίγκος Μιχαήλ (δερματολόγος).
Δέδε Μιχαλία,  Τσιρίμπης Ιωάννης (οδοντίατροι).

10. Marketing και Διοίκηση
Καραγιάννη Άντα (Στρατηγικό marketing και Επικοινωνία), Αναστασιάδη Στέλλα (Διοίκηση).

11. Ασφαλιστές
Παπαμανώλης Κώστας, Γόμπου Ευαγγελία (ασφαλιστές).

12. Πρωτογενής τομέας & Κτηνιατρική (Γεωργική παραγωγή – Κτηνοτροφία – Μελισσοκομία)
Μελισσουργός Νικόλαος (μελισσοκομία- μεταποίηση),  Παπαγεωργίου Χάρης (κτηνίατρος).

13. Οικονομολόγοι – Τραπεζικοί υπάλληλοι – Λογιστές
Βιττώρια Νίκη, Δημόπουλος Άρης, Καραμήτρου Ευτυχία, Μπακίρης Βασίλης, Παλλογιανίδου Αναστασία, Παπαντωνίου Δημήτριος, Συμιακός Φώτης.

14. Πληροφορική και επιστήμες Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
Αναγνωστάκης Ευριπίδης, Χατζημιχάλης Μάριος.

15. Τουριστικά Επαγγέλματα – Σχολές μαγειρικής
Χατζηλαζάρου Ιωάννης (Ξενοδόχος).
Παλλογιαννίδης Χαράλαμπος (πρώην Διευθυντής ΠΡΟΤΟΥΡ).
Έψιμου Στεργία (Υπεύθυνη Σχολής ANΚO).
Χριστοφόρου Νίκος (πρόεδρος λέσχης αρχιμαγείρων Δωδεκανήσου & Κυκλάδων).

16. Φαρμακοποιοί – Χημικοί Εργαστηρίων
Χιώτη Ελένη (φαρμακοποιός), Νικολάου Ευαγόρας (Χημικός).