Βρήκε… στόχο στην επανάληψη ο Άρης

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε η Δόξα Ψίνθου να κρατήσει το υπέρ της σκορ στον Αρχάγγελό προχθές, έως ότου ο Άρης μπορέσει να γίνει πιο αποτελεσματικός επιθετικά και να πάρει τελικώς τη νίκη με 4-1.

Χάρις στο Θοδωρή Λυριστή, οι Ψινθενοί έφυγαν με το 0-1 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, αφού ο Άρης σπατάλησε όποιες ευκαιρίες είχε στα πρώτα 45 λεπτά προκειμένου να σκοράρει.

Οι παίκτες του Γιώργου Σταυριανού, σαφώς πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους «βυσσινί» και σημείωσαν από το 58’ έως το 85’ τέσσερα τέρματα με τους Μπαϊρακτάρη (2), Μαρκόπουλο και Μάλλιο για να φτάσουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Φάσεις και γκολ
2’ Κοντινό σουτ του Μπαϊρακτάρη, απόκρουσε ο Ηλίας.

3’ Ο Λυριστής τροφοδότησε τον Μπατέστα που από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε, όμως ο Φαρμακαλής απόκρουσε σε κόρνερ.

11’ Σουτ του Τσούλλου, πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαρμακαλή.

28’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορφανού, ο Δαλκίδης έκανε την κεφαλιά-πάσα στο Λυριστή κι εκείνος με δεύτερη κεφαλιά σημείωσε το 0-1

39’ Με κεφαλιά ο Μαρκόπουλος έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

41’ Κάνοντας το συρτό σουτ ο Γκίκας δε βρήκε στόχο και η μπάλα έφυγε έξω.

48’ Νέο σουτ από το Μαρκόπουλο αλλά η μπάλα και πάλι έφυγε άουτ.

58’ Ο Ηλίας ανέτρεψε το Μάλλιο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαϊρακτάρης για το 1-1.

67’ Σέντρα του Κοτσίκου και ανάποδο «ψαλίδι» από το Μάλλιο, με τους αμυντικούς της Δόξας να διώχνουν προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή και καταλήξει στα δίχτυα.

69’ Ο Κοντόγιαννος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ηλίας έκανε κακή έξοδο, γι’ αυτό η μπάλα έφτασε στο Μαρκόπουλο που σκόραρε. 2-1

71’ Ωραίος συνδυασμός Κοντόγιαννου, Μπαϊρακτάρη και μπαλιά από το δεύτερο στο Μάλλιο ο οποίος με πλασέ έκανε το 3-1.

85’ Ο Μπαϊρακτάρης έκανε την κούρσα από δεξιά και πάσαρε στον Κοντόγιαννο αλλά αυτός δεν μπόρεσε να σουτάρει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαϊρακτάρης έδωσε τη λύση με πλασέ για το τελικό 4-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαγιαννίδης με βοηθούς τους Σταυρούλια και Καλκαβούρα.

Άρης: Φαρμακαλής, Κοτσίκος, Κουτσουμπάρης (75’ Μαγιόγλου), Ζαρκαδούλας, Γκίκας, Συμεωνίδης, Κοντόγιαννος, Μάλλιος, Μαρκόπουλος (75’ Σκυλλαράκης), Παρδαλός (13’ λτ. Θεοδωρής).
Δόξα: Ηλίας, Στελλάς, Παναγιωτόπουλος, Χατζηνικόλας, Δαλκίδης, Τσοπάνογλου, Μπατέστας (42’ λτ. Κουνελλές), Σαββούλης, Λυριστής (72’ Ορφανός Χ.), Ορφανός Β. (66’ Κωστομοίρης), Τσούλλος.