Ο άξιος και ο άξιος της μοίρας του

Μαριτσά
  Τι κι αν παρατάχθηκε με σύνθεση εκτάκτου ανάγκης, έχοντας εκτός μάχης κάποια από τα σημαντικότερα «όπλα» του; Ο Ηρακλής Λάρδου άφησε έξω από τη σκέψη του τα προβλήματα, αγωνίστηκε με πίστη στην κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος, είχε καθαρό μυαλό, πλάνο και πειθαρχία και στο τέλος ανταμείφθηκε με το απόλυτο. Η νίκη με 0-1 στην έδρα του συνονόματού του από τα Μαριτσά συνιστά ένα τεράστιας αξίας «διπλό», που του επιτρέπει να βλέπει το μέλλον του στην κατηγορία με αισιοδοξία.

Στον αντίποδα, ο έτερος «ροπαλοφόρος» της χθεσινής παρέας αποδείχθηκε άξιος της μοίρας του και αν δεν αποκαταστήσει άμεσα μία στοιχειώδη επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, θα βιώσει αναπόφευκτα την οδύνη του υποβιβασμού. Για τους Μαριτσενούς το χθεσινό ματς είχε τα χαρακτηριστικά ενός τελικού και πολύ απλά δεν ανταποκρίθηκαν ούτε πνευματικά, ούτε αγωνιστικά. Εγκλωβίστηκαν στο άγχος, χαράμισαν σημαντικές ευκαιρίες και στο τέλος «αυτοκτόνησαν», δεχόμενοι γκολ από το πουθενά.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κινούνται με μεγαλύτερη άνεση στον αγωνιστικό χώρο και με την πίεση που άσκησαν ψηλά εμπόδισαν τους αντιπάλους τους να βρουν ρυθμό, ενώ δύο ήταν οι φάσεις που ξεχώρισαν στο κλειστό παιχνίδι των πρώτων λεπτών. Στο 7’ και μετά από λάθος του χθες έξοχου Μπάρδη, ο Καρίκης έφυγε στην κατά μέτωπο αντεπίθεση, έκανε το άνοιγμα στα δεξιά για τον Βασιλώττο Ε., όμως ο τελευταίος, αν και βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή και δεν είχε αντίπαλο να τον πιέζει, βιάστηκε να σουτάρει, δίνοντας την ευκαιρία στον Καραγιάννη να πέσει και να μπλοκάρει.

Η ομάδα της Λάρδου απάντησε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Σκυλλάς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε ο Μπάρδης έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 25’, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από φάουλ του Παπακωνσταντή από τα δεξιά και κεφαλιά του Κούρου, ο Καραγιάννης απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα εκτινασσόμενος στη δεξιά γωνία του. Η εν λόγω ευκαιρία έδωσε ώθηση στην ομάδα του Γιώργου Σαββιδάκη, η οποία άρχισε μεν να πιέζει, όμως δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα στην τελική πάσα και στην εκτέλεση.

Οι δύο καλές ευκαιρίες που βρήκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Τσαλώλη στο 27’ και τον Βασιλώττο στο 43’ «κάηκαν» με την έγκαιρη επέμβαση του Καραγιάννη.
 Στις αρχές της επανάληψης οι δύο ομάδες «θυμήθηκαν» το ξεκίνημά τους στο παιχνίδι, με τον Ηρακλή Λάρδου να ελέγχει το ρυθμό και στο 51’ να απειλεί.

Μετά από θαυμάσια ενέργεια, ο Στογιανόφσκι έβγαλε κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας για τον Μπραχούσι, τον οποίο πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Σκυλλάς, διώχνοντας με τα πόδια σε κόρνερ.    Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και μετά το 65’ άρχισαν μεν να γίνονται πιεστικοί, αλλά ανορθόδοξα. Ήταν φανερό, πως ένα γκολ θα ερχόταν μόνο από λάθος της άμυνας των Λαρδιακών. Δύο τρία είναι η αλήθεια πως έγιναν, όμως οι Μαριτσενοί αποδείχθηκαν ανίκανοι να τα εκμεταλλευτούν.

Στο 69’, ο Καρίκης κέρδισε τις κόντρες, όμως οι αμυντικοί και ο Καραγιάννης δεν του επέτρεψαν να πλασάρει από θέση τετ α τετ, ενώ στο 77’ χάθηκε το…άχαστο, όταν μετά από γύρισμα από τα αριστερά και τις κόντρες που ακολούθησαν, η μπάλα στρώθηκε στον Τσαλώλη, που «σημάδεψε» βιαστικά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 70’, ο Κοντός απέφυγε στα αριστερά τον προσωπικό του αντίπαλο, συνέχισε μόνος του μέχρι την εστία του Σκυλλά, ωστόσο πλάσαρε άψυχα και άστοχα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο έμπειρος τερματοφύλακας εξουδετέρωσε με τα πόδια το ανεπανάληπτο τετ α τετ του Μπάρδη. Στο 82’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για τελευταία φορά, όταν μετά από φάουλ του Κούρου και την ωραία κεφαλιά του Τσούφιου, η μπάλα πέρασε ξυστά έξω από το αριστερό δοκάρι.   Μ’ αυτά και μ’ αυτά το ματς έφτασε στο 89’, λεπτό του θριάμβου των Λαρδιακών.

Ο Κομνηνός Κοντός δεν πτοήθηκε από την παρουσία τριών αμυντικών των γηπεδούχων που έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση στα δεξιά της μεγάλης περιοχής μετά από μπαλιά αντεπίθεσης, διεκδίκησε και κέρδισε την μπάλα εκμεταλλευόμενος τα παιδαριώδη λάθη και με ωραία κίνηση και πλασέ «έγραψε» το 0-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
 Καλή ήταν η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Σαρρή και Ορφανού.