Άρεσαν οι νεαροί της Ρόδου

Εξαιρετικά στοιχεία έδειξαν οι πιτσιρικάδες της Ρόδου στο προχθεσινό φιλικό παιχνίδι των Καλυθιών με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλωνα.

Ο Σάββας Ορφανίδης χρησιμοποίησε ποδοσφαιριστές με λίγο χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ελέγχοντας ταυτόχρονα την πρόοδο ορισμένων παιδιών της εφηβικής ομάδας και αυτά που είδε σίγουρα τον ικανοποίησαν.

Η Ρόδος πήρε τη νίκη με 2-0, με γκολ καταρχήν στο 25’, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Γαντωτάκη στα πλάγια αριστερά και παράλληλο γύρισμα προς το ύψος του πέναλτι, ο Πατσίλης σκόραρε με πλασέ στην κίνηση, ενώ στο 80’ ήρθε η σειρά του Νικήτα να βρει δίχτυα, μετά από κόρνερ του Γανωτάκη, ωραίο κοντρόλ στο δεύτερο δοκάρι και διαγώνιο συρτό σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα έπαιξαν οι  Κουμέντος, Καμπούρης, Κεχαγιόγλου, Νικήτας, Κατσαμάκης, Δημητριάδης, Στάτης, Γανωτάκης, Χαρτοφύλλης, Πατσίλης, Τρέχας, ενώ στην επανάληψη μπήκαν και οι Ράντζα, Πόλο, Αλιμερκάι και Ντουρμισλάρ.

Στόχος των ανθρώπων της Ρόδου είναι να διοργανώνουν ανάλογα φιλικά σε εβδομαδιαία βάση, ώστε οι νεαροί του συλλόγου να έχουν την ευκαιρία να εξελιχθούν, να βρουν ρυθμό και μελλοντικά να «χτυπήσουν» την πόρτα της πρώτης ομάδας.