Ο Κολοσσός H Hotels ύψωσε …ανάστημα στην ανατροπή της Κύμης Seajets

Την τέταρτη νίκη του πέτυχε ο Κολοσσός H Hotels ο οποίος επιβλήθηκε πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το 64-54 της μαχητικής Κύμης Seajets, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου υπερίσχυσε κατά κράτος των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο την οποία περιόρισε στους 24 πόντους με εκπληκτική άμυνα. Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-18, χάρη στα τρίποντα του Αντεγκμπόγιε, ήταν ολοφάνερη η προσήλωσή της στην άμυνα που «ανέδιδε» σιγουριά. Η εξουδετέρωση του MVP της 5ης αγωνιστικής, Τζόρνταν Μόργκαν είναι ένα απλό δείγμα του ενδελεχούς «φροντιστηρίου» που έκαναν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη όλη την εβδομάδα.

Με την είσοδό του, ο 18χρονος Παπαδάκης «βομβάρδισε» το καλάθι των νεοφώτιστων (το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων μέχρι εκείνη την ώρα) και μείωσε στον πόντο ενώ το γκολ φάουλ του (μαχητικού) Γουάτσον διαμόρφωσε το 22-20 στο 14’. Μέχρι το 18’ οι «θαλασσί» έτρεξαν ένα σερί 15-0 και με 3/3 τρίποντα του Ρέλεφορντ – αλλά κυρίως χάρη στην εκπληκτική άμυνα – η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά (30-20) κι άγγιξε το +14 (34-20 ) ενώ η μέγιστη τιμή της ήταν το 36-21.

Η πολύ μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα στέρησε από την επίθεση την ανάλογη αποτελεσματικότητα και με τον Βασιλόπουλο καθισμένο στον πάγκο για ανάσες, ο Ελ Αμίν βρήκε χώρο να αναπτύξει τις επιθετικές του αρετές, μειώνοντας σε 36-29. Μόνο που το πρόβλημα δεν ήταν αμυντικό για τον Κολοσσό, ήταν επιθετικό. Ο Ρέντικ αν ήταν κατά 50% πιο εύστοχος θα είχε ξεπεράσει τους 25 πόντους στο παιχνίδι ενώ η απουσία του Άχονεν (έπαιξε λίγο εξαιτίας δηλητηρίασης) σε συνδυασμό με τη μέτρια βραδιά του Χολ περιόρισαν τις λύσεις στα μακρινά σουτ.

Πάντως, ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες, ο Κολοσσός ήταν μπροστά στο σκορ με 46-35 στο 27’. Το τέταρτο φάουλ του Βασιλόπουλου σε εκείνο το σημείο ήταν ένας λόγος για πονοκέφαλο αφού ο Χολ δεν είχε ανάλογη επιτυχία στο μαρκάρισμα του Ελ Αμίν ο οποίος άρχισε …τα δικά του και το σκορ έγινε 49-47.

Στο 34’ ο Τουτζιαράκης ολοκλήρωσε την ανατροπή (49-51) όμως ο Κολοσσός δεν την άφησε να προχωρήσει περισσότερο στη διεκδίκηση της νίκης. Την κράτησε στους τρεις πόντους μέχρι το φινάλε ενώ στην επίθεση το «γόρδιο δεσμό» έλυσε ο εκπληκτικός σήμερα Βασιλόπουλος ο οποίος στο 37’, με καθοριστικό σουτ τριών πόντων, έκανε το 56-53, προτού ο Πουρσανίδης τον «πετάξει έξω» με πέμπτο φάουλ.

Δύο πολύ καλές άμυνες κι ένα απίστευτο καλάθι (και βολή) του Χολ έδωσαν στον Κολοσσό ένα «μαξιλαράκι» έξι πόντων (59-53) το οποίο κλήθηκε να διατηρήσει με σωστή διαχείριση χρόνου και δυνάμεων. Ο Ελ Αμίν αστόχησε σε τρίποντο και ο Τσούκου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από τη χαμένη βολή του Ρέντικ στα 58’’, κλειδώνοντας το αποτέλεσμα για τους «θαλασσί».

Δεκάλεπτα: 14-16, 36-24(ημιχρ.), 49-42, 64-54

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Πουρσανίδης Κ., Βαρδάλος

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 14, Τσούκου 4, Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 15(3), Άχονεν 1, Βασιλόπουλος 12(1), Παπαδάκης 3(1), Γουάτσον 7, Χολ 6.

Κύμη Seajets (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 12(2), Μόργκαν 6, Ελ Αμίν 17(3), Κοστόφ, Τσούπκοβιτς 9(2), Πάλμπλαντ 5(1), Σταμάτης, Τουτζιαράκης 5, Σχίζας, Κατράνας.

*πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου της Δημοκρατίας, Κωστή Στεφανόπουλου, που «έφυγε» μέσα στην εβδομάδα από κοντά μας.

Η συνέντευξη Τύπου

Άρης Λυκογιάννης: Θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον πεθερό μου, Κώστα Χονδρό, ο οποίος εδώ κι ενάμιση χρόνο ταλαιπωρείται πολύ άσχημα με ένα πρόβλημα υγείας κι ελπίζω η σημερινή νίκη να του δώσει λίγη δύναμη.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, είναι πάρα πολύ δύσκολο να παίζεις δύο συνεχόμενα ματς στην έδρα σου. Εμείς, μετά την γκέλα της πρώτης αγωνιστικής, κουβαλάμε την πίεση της νίκης ως γηπεδούχοι. Θεωρώ πως αμυντικά προσεγγίσαμε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι. Είχαμε πει ότι αν κερδίσουμε τις προσωπικές μονομαχίες, δε θα δώσουμε τη δυνατότητα στην Κύμη μέσα από περιστροφές να βρει ξεκάθαρα σουτ κι επιθετικά ριμπάουντ που είναι δύο στοιχεία που τη χαρακτηρίζουν. Ήμαστε εξαιρετικοί σε αυτό το κομμάτι.

Από κει και πέρα, θεωρώ ότι δύο λόγοι συνέβαλλαν στο να γίνει ντέρμπι το παιχνίδι και να γυρίσει από το πρώτο ημίχρονο που το ελέγχαμε απόλυτα. Ο ένας είναι πως η πρώτη ομάδα του πρωταθλήματος στα τρίποντα, που είμαστε εμείς, είναι φυσιολογικό να έχει ένα κακό επιθετικά παιχνίδι και ο δεύτερος είναι ο τρόπος που μας αντιμετώπισε ο αντίπαλος. Μας έκλεισε κάποιους διαδρόμους, μπέρδεψε το μυαλό μας όσον αφορά τις επιθετικές επιλογές και γενικά ήμαστε αρκετά βιαστικοί. Τους επιτρέψαμε να ξαναμπούν στο ματς αλλά δείξαμε χαρακτήρα. Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ είναι μεγάλος αριθμός σε ένα παιχνίδι που πάει κοντά και νομίζω πως αποτελεί βασικό στοιχείο σήμερα για τη νίκη όπως και η αμυντική μας προσήλωση.

Σίγουρα, δεν παίζαμε μόνοι μας. Είχαμε πρόβλημα με έναν από τους τρεις δημιουργούς μας, τον Άχονεν, ο οποίος υπέστη δηλητηρίαση κι είχε στομαχικές διαταραχές με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά εκτός ματς. Μας στοίχισε πολύ γιατί είναι ένας παίκτης που μας δίνει πολλά πράγματα, κυρίως με το περιφερειακό του σουτ.

Σπαταλήσαμε επίσης πολλή ενέργεια αμυντικά, να περιορίσουμε τον Ελ Αμίν, να τον κοντρολάρουμε και να βγάλουμε εκτός ρυθμού και τον Τσούπκοβιτς. Στην αρχή η Κύμη βρήκε από τον Αντεγκμπόγιε λύσεις, όσο εμείς θα έλεγα ότι τον υποτιμούσαμε. Μόλις προσαρμοστήκαμε και πάνω του, πηγαίναμε εκεί που θέλαμε όσον αφορά στο αμυντικό κομμάτι.

Το θέμα ήταν καθαρά ότι στην επίθεση κάποια στιγμή θα προσαρμοστεί και ο αντίπαλος, θα σε οδηγήσει σε δεύτερες σκέψεις, δε θα είναι όλοι οι παίκτες σου σε καλή μέρα. Σήμερα η Κύμη ήταν διαβασμένη κι έκανε ένα καλό αμυντικά παιχνίδι στο β’ ημίχρονο.

Ο Σαλούστρος είναι σε διαδικασία επανόδου. Είναι ένας παίκτης που τον χρειαζόμαστε πολύ και σύντομα θα μπει κι αυτός στο ροτέισον της ομάδας.

Ο Παναγιώτης όσο περνάει ο χρόνος θα είναι όλο και καλύτερος. Ενεργειακά είναι στο σωστό ρυθμό, δηλαδή ξέρει πώς πρέπει να παιχθεί το παιχνίδι γιατί έχει περάσει από μεγάλα κλαμπ, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία, το πρόβλημα είναι ότι τα τελευταία χρόνια όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι δεν ήταν σε διαδικασία που να ταιριάζει στη δικιά μας ομάδα. Αυτό ήταν κάτι που τον δυσκόλεψε πάρα πάρα πολύ εδώ, στο να βρει δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο εμείς παίζουμε, με το spacing και τις αποστάσεις. Νομίζω ότι πλέον έχει προσαρμοστεί αρκετά καλά και όσο περνά ο χρόνος θα παίζει και καλύτερα.

Βαγγέλης Μπρατσιάκος: «Θερμά συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη δίκαιη νίκη του. Έγινε ένα σκληρό ματς μεταξύ δύο ομάδων που πρόσεξαν πολύ την άμυνά τους και προσπάθησαν να εξουδετερώσουν η μία τα ατού της άλλης.

Εμείς είχαμε σχεδιάσει μέσα στην εβδομάδα κάποια αμυντικά πλάνα κι είχαμε πει ότι αν κρατήσουμε τον Κολοσσό κάτω από τους εξήντα πόντους, θα έχουμε πιθανότητες να φύγουμε με το «διπλό». Σχεδόν το καταφέραμε αλλά σήμερα ο Κολοσσός έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα, ειδικά στο καμ – μπακ που κάναμε και περάσαμε μπροστά. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο κόουτς, ο Κολοσσός επέστρεψε στο παρκέ κι έπαιξε πολύ πιεστικά. Δεν μπορέσαμε να παίξουμε ούτε χαντ οφ στο τελευταίο πεντάλεπτο και να κάνουμε ένα εύκολο σουτ.

Αντίθετα, τα 14 επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού λένε ότι έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα εκεί για πολλά συνεχόμενα παιχνίδια. Πάλι ήμαστε με 21 λάθη και το κυριότερο είναι ότι ο Κολοσσός μας έκλεψε δέκα φορές την μπάλα. Τη διαφορά στο παιχνίδι την έκανε στο α’ ημίχρονο όταν εμείς – για ανεξήγητο λόγο – δεν κατεβήκαμε στο 2ο δεκάλεπτο. Σε μία τέτοια έδρα, με μία τόσο έμπειρη ομάδα είναι πολύ δύσκολο να γυρίσεις το ματς στο β’ ημίχρονο. Οι παίκτες μου το κατάφεραν αλλά στο τέλος δεν ήμαστε όπως έπρεπε όχι μόνο αγωνιστικά αλλά και πνευματικά δεν ήμαστε αρκετά δυνατοί να κάνουμε την πρώτη μας εκτός έδρας νίκη και ήρθε φυσιολογικά η ήττα».

Παναγιώτης Βασιλόπουλος: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι το οποίο θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε λίγο άγχος κι αρκετή πίεση. Η Κύμη είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Προερχόμασταν από μία νίκη εντός έδρας με τη Λευκάδα και δε θέλαμε να χαλαρώσουμε ή να νιώσουμε ότι έχουμε κάνει κάτι σημαντικό. Η χρονιά είναι πάρα πολύ μεγάλη. Θέλουμε να κερδίζουμε αυτά τα παιχνίδια μέσα στην έδρα μας γιατί χτίζουμε και χαρακτήρα. Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις πάντα με 15 πόντους. Το πιο σημαντικό για μένα προσωπικά είναι ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε σωστά όταν η Κύμη μας πέρασε στο σκορ.

Δεν έχουμε πολλές αλλαγές, δεν έχουμε τον κορμό που χρειάζεται έτσι ώστε να μένει πάντα σε υψηλό επίπεδο η απόδοσή μας. Είναι φυσιολογικό όταν υπάρχουν παίκτες που παίζουν στο 100% επί 30-35 λεπτά, να έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση. Η Κύμη είναι πάρα πολύ καλή επιθετικά. Στο α’ ημίχρονο είχε βάλει 24 πόντους και περιμέναμε ότι στο β’ θα έπαιρνε περισσότερες προσπάθειες ώστε να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ο Ελ Αμίν είναι πάρα πολύ καλός παίκτης αλλά στην άμυνα δεν προσπαθείς μόνος σου. Έχεις πίσω σου ένα σταφ προπονητών που σ’ έχουν βοηθήσει πάρα πολύ στο να προετοιμαστείς για τον τρόπο που επιτίθεται ο Ελ Αμίν. Ήξερα, επομένως, πώς να τον μαρκάρω αλλά η άμυνα είναι ομαδική δουλειά. Στηρίζεσαι πολύ στους συμπαίκτες σου. Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι αν πιέσεις τον αντίπαλο λίγο παραπάνω, οι συμπαίκτες σου είναι πίσω σου να σε στηρίξουν. Εμένα μου φάνηκε, πάντως, πολύ εύκολο να τον μαρκάρω. Δεν ξέρω γιατί…».

Σταύρος Σχίζας: "Από την αρχή της εβδομάδας ξέραμε ότι έχουμε ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας, σε μία δυνατή έδρα. Το περιμέναμε το παιχνίδι σε αυτόν τον ρυθμό. Το κυριότερο πρόβλημα θεωρώ πως ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ. Μας πήραν 14 ριμπάουντ ενώ στην επίθεση κάναμε και 21 λάθη. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να κερδίσεις έτσι σε ένα εκτός έδρας, και ειδικά σε αυτή την έδρα.

Θα δούμε τα λάθη μας, θα μάθουμε από αυτά και θα κοιτάξουμε το ματς με τον ΠΑΟΚ».

Τα σημερινά αποτελέσματα

Ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία καθώς κέρδισε την ΑΕΚ στο ΣΕΦ με 78-67.

Στην παράταση ο Κόροιβος λύγισε την αντίσταση του Λαυρίου με 89-86 ενώ λιποθυμίες παραλίγο να έχουμε στην Πυλαία όπου ο ΠΑΟΚ τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στο Ρέθυμνο (77-75).

Με 14/28 τρίποντα, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε των Τρικάλων BC Aries με 84-67 ενώ ο Άρης πέρασε από τη Λευκάδα (69-79).