Νεανίδες: Στο φάιναλ φορ η ΕΑΚΑ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 183 ΦΟΡΕΣ

Μετά το «διπλό» των κορασίδων στις αρχές του μήνα, και οι νεανίδες της ΕΑΚΑ πέρασαν νικηφόρα από το Πυλί, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον Όμιλο Νήσων και φυσικά την πρόκριση στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος!

Οι Καλύμνιες επιβλήθηκαν της ΑΕ Δικαίου με 57-51, παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, απόρροια του κρύου αέρα που έπνεε πάνω από το ανοιχτό γήπεδο. Μπόρεσαν από το 30-24 να περάσουν μπροστά με 32-41 ενώ ξέφυγαν και με +15 στο 4ο δεκάλεπτο!

Με τη Μυρτάι να σημειώνει τους δέκα από τους είκοσι πόντους της στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΔ πλησίασε σε 50-52 ωστόσο δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.
Τη δεύτερη θέση θα διεκδικήσουν στον «τελικό» της 10ης αγωνιστικής, Ιπποκράτης και ΑΕ Δικαίου.

Δεκάλεπτα: 16-8, 26-20, 32-41, 51-57
Διαιτητές: Κολυνιάτης, Πατμίου

ΑΕ Δικαίου (Τζομάκας): Μυρτάι 20, Σκουφεζή 2, Κοντού, Καλαμπόκη, Φραζή 16, Τσαμπουνιάρη, Παπασεβαστού, Χριστοφή, Δρόσου Ελ. 10, Διψελλά 3.

ΕΑΚΑ (Τσακαλίδης): Γεωργαρά Γ., Νίννη 17(1), Βαρδαούλη, Αλαχούζου 12, Εργά 2, Κλειδαρά 4, Γεωργαρά Μ., Μύτικα, Πατέλλη, Χρυσάκη 22.