Μπάσκετ: Η γιορτή των Παίδων στην Ιαλυσό!

Μετά την Κάλυμνο και τα όσα διαδραματίστηκαν κατά τη διάρκεια του φάιναλ φορ των νεανίδων, το ενδιαφέρον μεταφέρεται στη Ρόδο και το κλειστό γυμναστήριο Ιαλυσού όπου σήμερα κι αύριο θα φιλοξενηθεί η τελική φάση του πρωταθλήματος Παίδων.

Οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες που έχουν κερδίσει το δικαίωμα συμμετοχής στο φάιναλ φορ, ήταν παρούσες και στην περσινή διοργάνωση της Κω, όπου ο Ιπποκράτης στέφθηκε πρωταθλητής, κερδίζοντας στον τελικό τον Κολοσσό. Φέτος, θα συναντηθούν στο δεύτερο ημιτελικό ο οποίος θα ξεκινήσει στις 20.00’ λόγω του αγώνα της ανδρικής ομάδας των «θαλασσί» στο Βενετόκλειο με τον Άρη.

Στις 18.00’ θα παίξει ο γηπεδούχος Ιάλυσος, ο οποίος κατέλαβε την πρώτη θέση στον Όμιλο Ρόδου, κόντρα στην ΑΕ Δικαίου. Η ομάδα του Πυλίου έκανε δυναμικό καμ μπακ φέτος αφού πέρσι είχε τερματίσει μόλις τέταρτη στον Όμιλο Νήσων (είχε προκριθεί στο F4 μαζί με τον Ιπποκράτη ο Πανιώνιος Λέρου).

Ο φίλαθλος κόσμος θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει το μέλλον του δωδεκανησιακού μπάσκετ ενώ σημειώνεται ότι πολλοί από τους αθλητές που θ’ αγωνιστούν στο κλειστό Ιαλυσού είναι και μέλη της μικτής μας ομάδας!

ΤΑ ΡΟΣΤΕΡ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

Γεν. 2001: Γιουσέμογλου Χουσεΐν, Ζαμάγιας Στέργος, Κουρζής Ελευθέριος, Τσούλφας Νίκος.

2002: Γκέζου Ένη, Επιφάνης Χρήστος, Καπλανίδης Θεοδόσης, Χατζημιχαήλ Αποστόλης.

2003: Βαββάς Ανδρέας, Ιγκιρλής Γιώργος, Καλάβριας Μιχάλης, Κόλιας Παντελής, Καπλανίδης Εμμανουήλ.

Προπονητής: Χατζηστέργος Δημήτρης.

Έφοροι: Καλάβριας Ανδρέας, Κόλιας Νικόλαος.

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ

Γεν. 2001: Καραθωμάς Πέτρος, Ματθαίος Σταμάτης, Καραθωμάς Σέργιος, Ξενίκας Αντώνιος, Τσάνι Κλεόν, Ψωμαδάκης Αλέξανδρος, Πανάτος Κωνσταντίνος, Χριστοφής Ανδρέας.

2002: Τζαράι Αρτούρ.

2003: Κοσσαρής Ιωάννης.

Προπονητής: Τζομάκας Δημήτριος.

Βοηθός προπονητή: Αντωνόπουλος Ιωάννης.

ΑΟ ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Γεν. 2001: Σαουλίδης Τζούλιο, Φεσάκης Γιάννης, Μόραλης Σταύρος, Καραϊσαρίδης Παναγιώτης, Βαρβαρέσος Διονύσης, Βαρβαρέσος Φίλιππος, Κουρμαδιάς Μιχάλης, Κοτζάι Φίλιππος, Σαββάκης Αντώνης.

2002: Κωνστάντουρας Γαβριήλ, Μιρόσαβιτς Άγγελος, Βιτζηλαίος Σταμάτης, Μακρής Γιώργος, Βακιρτζής Παναγιώτης.

Προπονητής: Βλαχοδήμος Στάθης

Βοηθός προπονητή: Γρεμμενάς Μάριος.

Συνοδός Έφορος: Βασιλαράκης Τσαμπίκος.

ΓΑΣ ΙΑΛΥΣΟΣ (διοργανωτής)

Γεν. 2001: Κοντάκος Περικλής, Μπόζιτς Στέφανος, Νουμερόπουλος Δημήτρης, Τριανταφύλλου Λευτέρης, Κατσιδώνης Σάββας, Καστρουνής Μιχάλης.

2002: Βόλας Ανάργυρος, Παντελίδης Κωνσταντίνος, Παντελίδης Παναγιώτης, Τριντής Βασίλης, Πάνιτς Αλέξης, Κοντός Κωνσταντίνος, Τσαμπικάκης Μιχάλης, Μπόζιος Γιάννης, Χειμωνέτος Μιαούλης.

Προπονητής: Αβεκλούριος Χρήστος.

Υπεύθυνος Τμήματος: Στεργάκης Στέργος.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΑΪΝΑΛ ΦΟΡ

Σήμερα

Ιαλυσός (18.00’) Ιάλυσος – ΑΕ Δικαίου

Διαιτητές: Αντωνίου, Μητσού

Ιαλυσός (20.00’) Ιπποκράτης – Κολοσσός

Διαιτητές: Φάκαρος, Νικηφορίδης

Αύριο

Ιαλυσός (11.00’) Μικρός Τελικός

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Αρνάς

Ιαλυσός (13.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ

Διαιτητές: Αρνάς, Μητσού

Ιαλυσός (15.00’) Τελετή Λήξης / Απονομές.