Πιο «ωραίος» και ουσιαστικός ο Κλεόβουλος

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο β΄ ημίχρονο, ο Κλεόβουλος επιβλήθηκε του ΑΕΡΑ στο γήπεδο του με σκορ 3-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι πιο αποφασιστικά και κατάφεραν δημιουργώντας από νωρίς φάσεις μπροστά στον Καλανδράνη, να προηγηθούν στο 10΄ με το γκολ του Παπαοικονόμου. Οι «ερυθρόλευκοι» του Βαγγέλη Χοσάδα πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο τέλος του α΄ μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο  με το σκορ να είναι στο 1-1, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι όπως στο ξεκίνημα του αγώνα. Στην φάση του 52΄ οι Αφαντενοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι και στην αντεπίθεση, αφού ο κ. Τσοπανάκης έδειξε τη συνέχεια τουπαιχνιδιού, ο Α. Κακλαμάνος έβαλε και πάλι την ομάδα του στη θέση του… οδηγού.

Ο ΑΕΡΑ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση από το σημείο αυτό και μετά, έχασε ευκαιρίες πίεσε για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, αφήνοντας κενούς χώρους στην άμυνα του κι αυτό ήταν η αιτία, που ο Ευαγγελίδης λίγο πριν το τέλος έκανε το 3-1

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2' Οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Κακλαμάνου το οποίο κατέληξε πάνω από την εστία του Καλανδράνη.

10' Ο Παπαοικονόμου με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καλανδράνη κι έγραψε το 1-0.

14' Το μακρινό σουτ του Γαργάλη, "ξύρισε" το οριζόντιο δοκάρι του Χρυσανθή .

30' Ο Μασάδο νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

33΄ Ο Χρυσανθής είπε και πάλι "όχι" αυτή τη φορά σε σουτ του Μπαράι

40' Ο Μασάδο εκμεταλλευόμενος το λάθος κοντρόλ του Κακλαμάνου Ε., πλάσαρε εύστοχα και "έγραψε" το 1 – 1.

44' Οι Αφαντενοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Κακλαμάνου στον Μασάδο.

52', Μετά από σέντρα του Μαλλιάκα, η μπάλα, χτύπησε στα σηκωμένα χέρια του Χαμιτάι, ο κ. Τσοπανάκης έδειξε "παίζετε" και οι Λινδιακοί μετά από γρήγορη αντεπίθεση και σέντρα του Παπαοικονόμου, έκαναν το 2 - 1 με κοντινό πλασέ του Κακλαμάνου Α. .

68' Η κεφαλιά του Κανελλόπουλου κατέληξε έξω από την εστία του Χρυσανθή

74' Ίδια κατάληξη είχε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μασάδο.

76' Ο Βραζιλιάνος αστόχησε εκ νέου από καλή θέση με κεφαλιά

79' Ο Καλανδράνης είπε "όχι" σε σπουδαία κλασσική ευκαιρία του Γανωτάκη, αφού απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια το κοντινό πλασέ του.

87' Έπειτα από σέντρα του Παπαοικονόμου, οι του Κλεόβουλου ολοκλήρωσαν την νίκη τους και διαμόρφωσαν το τελικό 3 - 1 με άψογο πλασέ του Ευαγγελίδη από κοντά.

Καλύτεροι των νικητών ήταν οι Παπαοικονόμου, Χαρίτος και Κακλαμάνος Ε. Από τον ΑΕΡΑ άρεσαν περισσότερο οι Τρουμπούνας, Γαργάλης και Μασάδο.

Παραπονούμενους άφησε τους φιλοξενούμενους για τη φάση του δεύτερου γκολ, ο διαιτητής Τσοπανάκης. Καλοί ήταν στις υποδείξεις τους οι βοηθοί Μπέκας και Ράδος.

ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Χρυσανθής, Κακλαμάνος Ε. , Πιτσουρδάκης, Παναγιώτου, Κολιάδης (84' Ευαγγελίδης), Χαρίτος, Παπαοικονόμου (90' Πέθακας), Κακλαμάνος, Κουκουτσέλας, Μπολομπάνι (63' λ.τ. Γανωτάκης), Χαμιτάι.
Α.Ε.Ρ.Α.: Καλανδράνης, Γιαννακάκης (84' Λαουδίκος), Μαλλιάκας, Δανάς, Ροκάι, Γαργάλης, Μπαράι (68' Νικολής), Στεφανής, Τρουμπούνας, Φιλιππάκος (60' Κανελλόπουλος), Μασάδο.