Μόλις ένας διεθνής διαιτητής στην α’ φάση των πλέι οφ!

Η πρώτη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος άρχισε σήμερα το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη και η ΚΕΔ προχώρησε χθες στην κλήρωση των διαιτητών.

Στα έξι παιχνίδια που έχουν προγραμματιστεί από τον ΕΣΑΚΕ (τα δύο τελευταία μόνο εφόσον χρειαστεί και τρίτο ματς για την πρόκριση), υπάρχει μόλις ένα όνομα διεθνούς διαιτητή κι αυτός ή μάλλον αυτή θα παίξει ως τρίτη και πρόκειται φυσικά για τη Βάσω Τσαρούχα.

Παρότι τα ζευγάρια ΠΑΟΚ – Λαύριο και Ρέθυμνο – Κολοσσός κρίνονται ως αμφίρροπα (ειδικά το δεύτερο), η ΚΕΔ φαίνεται πως δε θεώρησε ότι υπάρχει λόγος να ορίσει διεθνείς διαιτητές στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ.

Οι εννέα ρέφερι που θα διευθύνουν τα νησιωτικά ντέρμπι είναι οι εξής:

Χρήστος Παναγιώτου (σύνδεσμος Αχαΐας / Ηλείας): σφύριξε σε 18 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τέσσερις (4) Κολοσσού: Τρίκαλα (εντός κι εκτός), Άρης (εκτός) και ΠΑΟΚ (εκτός).

Τρεις (3) Ρεθύμνου: ΑΕΚ (εντός), ΠΑΟΚ (εκτός), Τρίκαλα (εντός).

Οι υπόλοιποι έντεκα: Δόξα – ΑΕΚ, Κύμη – Άρης, ΑΕΚ – Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ – Τρίκαλα, Ολυμπιακός – Δόξα, Λαύριο – ΑΕΚ, Άρης – Λαύριο, ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός, Άρης – Ολυμπιακός, Λαύριο – Τρίκαλα, Άρης – Τρίκαλα.

Κυριάκος Παντελίδης (Ανατολικής Στερεάς / Εύβοιας): σφύριξε 14 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τρεις (3) Κολοσσού: Λαύριο (εντός), Ρέθυμνο (εκτός), Άρης (εκτός).

Τρεις (3) Ρεθύμνου: Προμηθέας (εκτός), Κολοσσός (εντός), Κόροιβος (εντός).

Οι υπόλοιποι εννέα: ΠΑΟ – ΠΑΟΚ, ΠΑΟ – Άρης, Άρης – Προμηθέας, Τρίκαλα – Λαύριο, Δόξα – Τρίκαλα, Ολυμπιακός – ΑΕΚ, ΠΑΟΚ – ΑΕΚ, Κόροιβος – Δόξα, Προμηθέας – Δόξα.

Βασίλης Μπίκας (Αττικής): σφύριξε 10 αγώνες κανονικής περιόδου.

Έναν (1) Κολοσσού: ΠΑΟ (εντός).

Έναν (1) Ρεθύμνου: Απόλλων (εντός).

Οι υπόλοιποι οχτώ: Λαύριο – Άρης, Κόροιβος – ΑΕΚ, Προμηθέας – ΠΑΟ, Τρίκαλα – ΠΑΟ, Κύμη – ΠΑΟΚ, Λαύριο – Ολυμπιακός, Λαύριο – ΠΑΟΚ, Τρίκαλα – Απόλλων.

Γιώργος Ανδρικόπουλος (Αττικής): σφύριξε 15 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τρεις (3) Κολοσσού: Κύμη (εκτός), ΑΕΚ (εντός), Ολυμπιακός (εκτός).

Έναν (1) Ρεθύμνου: Κύμη (εκτός).

Οι υπόλοιποι έντεκα: ΠΑΟ – ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ – Προμηθέας, Απόλλων – Ολυμπιακός, Δόξα – Κόροιβος, Απόλλων – Τρίκαλα, ΠΑΟΚ – Δόξα, Προμηθέας – ΠΑΟΚ, Τρίκαλα – Ολυμπιακός, Κόροιβος – Άρης, Κύμη – ΑΕΚ, ΠΑΟ – Προμηθέας.

Κώστας Πουρσανίδης (Θεσσαλονίκης): σφύριξε 14 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τέσσερις (4) Κολοσσού: Απόλλων (εκτός), Κόροιβος (εντός), Προμηθέας (εντός),  Κύμη (εντός).

Έναν (1) Ρεθύμνου: Τρίκαλα (εκτός).

Οι υπόλοιποι εννέα: Λαύριο – Άρης, Τρίκαλα – Προμηθέας, ΑΕΚ – Τρίκαλα, Κόροιβος – Παναθηναϊκός, Κύμη – Λαύριο, Ολυμπιακός – Προμηθέας, Κόροιβος – Τρίκαλα, Τρίκαλα – ΠΑΟΚ, Λαύριο – Κύμη.

Γιώργος Γεωργιάδης (Θεσσαλονίκης): σφύριξε 13 αγώνες κανονικής περιόδου.

Έναν (1) Κολοσσού: Λαύριο (εκτός).

Έναν (1) Ρεθύμνου: Άρης (εκτός)

Οι υπόλοιποι έντεκα: Κύμη – Κόροιβος, Κόροιβος – Δόξα, Προμηθέας – Λαύριο, Προμηθέας – Τρίκαλα, ΑΕΚ – Κόροιβος, Κύμη – Ολυμπιακός, Κύμη – ΠΑΟ, Άρης – Κόροιβος, Λαύριο – Κόροιβος, Κύμη – Άρης, Προμηθέας – Ολυμπιακός.

Δημήτρης Μπήτης (Ανατολικής Μακεδονίας): σφύριξε 15 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τρεις (3) Κολοσσού: ΑΕΚ (εκτός), Άρης (εντός), Προμηθέας (εντός).

Έναν (1) Ρεθύμνου: ΠΑΟ (εκτός).

Οι υπόλοιποι έντεκα: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ, Προμηθέας – ΑΕΚ, ΑΕΚ – Τρίκαλα, Κόροιβος – Κύμη, Τρίκαλα – Άρης, ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός, ΠΑΟ – ΑΕΚ, ΠΑΟ – Απόλλων, ΠΑΟΚ – ΑΕΚ, Απόλλων – Προμηθέας, ΠΑΟ – Προμηθέας.

Βασίλης Τσώνος (Αττικής): σφύριξε 13 αγώνες κανονικής περιόδου.

Τρεις (3) Ρεθύμνου: ΠΑΟΚ, Προμηθέας, Άρης (όλοι εντός).

Οι υπόλοιποι δέκα: Ολυμπιακός – Κύμη, Τρίκαλα – Κόροιβος, Άρης – Κόροιβος, Απόλλων – ΠΑΟΚ, Κόροιβος – Κύμη, Προμηθέας – Κόροιβος, Απόλλων – Άρης, Τρίκαλα – ΠΑΟΚ, Δόξα – Κύμη, Τρίκαλα – ΑΕΚ.

Ανδρέας Βαρδάλος (Αχαΐας / Ηλείας): σφύριξε 11 αγώνες κανονικής περιόδου.

Έναν (1) Κολοσσού: Κύμη (εντός).

Εφτά (7) Ρεθύμνου: ΠΑΟ (εντός), Ολυμπιακός (εντός κι εκτός), Τρίκαλα (εντός κι εκτός), (εντός), Άρης (εντός).

Οι υπόλοιποι τρεις: Άρης – Δόξα, Λαύριο – ΑΕΚ, ΑΕΚ – Δόξα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων:

·      1ος αγώνας

Αύριο

«Μ. Μερκούρη» (17.00’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Κολοσσός H Hotels

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παντελίδης, Μπίκας

Κομισάριος: Μαγκανάς

·      2ος αγώνας

Σάββατο 22 Απριλίου

Λαύριο (17.00’) Λαύριο DHI – ΠΑΟΚ (Novasports 2)

Διαιτητές: Ψαριανός, Τζαφλέρης, Θεονάς

Κομισάριος: Καρούσης

Κυριακή 23 Απριλίου

Βενετόκλειο (17.00’) Κολοσσός H Hotels – Ρέθυμνο Cretan Kings

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Πουρσανίδης Κ., Γεωργιάδης

Κομισάριος: Ξανθός

·      3ος αγώνας (εφόσον χρειασθεί)

Τρίτη 25 Απριλίου

PAOK Sports Arena (18.00’) ΠΑΟΚΛαύριο DHI (Novasports 2)

Διαιτητές: Διαμαντής, Καλδίρης, Συμεωνίδης

Κομισάριος: Παραλικίδης

Τετάρτη 26 Απριλίου

«Μελίνα Μερκούρη» (17.00’) Ρέθυμνο Cretan Kings – Κολοσσός H Hotels

Διαιτητές: Μπήτης, Τσώνος, Βαρδάλος

Κομισάριος: Μαχαιριανάκης