"Έπεσε" στην παράταση ο Κολοσσός

Στην παράταση λύγισε η αντίσταση του Κολοσσού H Hotels μέσα στο "Μελίνα Μερκούρη" παρά την εντυπωσιακή του εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε με το πλασματικό 84-71 κι έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν καθηλωτική στα πρώτα είκοσι λεπτά (24-39) και σε σημαντικό μέρος της 3ης περιόδου (31-48) όμως η απουσία του Τρέβορ Ρέλεφορντ στο β' ημίχρονο αποδείχθηκε καθοριστική αφού οι "θαλασσί" πέτυχαν όλους κι όλους 24 πόντους.

Είχαν, ωστόσο, την ευκαιρία να "καθαρίσουν" το ματς αφού η τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ήταν δική τους. Πρώτα ο Χολ αστόχησε σε λέι απ και παρότι ο Βασιλόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ήταν κι αυτός άστοχος.

Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλος ήταν άποντοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά αμφότεροι τελείωσαν τον αγώνα με 20π. ο καθένας (και δέκα τρίποντα)!

Το δεύτερο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο την Κυριακή (23/4) στο Βενετόκλειο με ώρα έναρξης 17.00'.

Δεκάλεπτα: 14-22, 24-39(ημιχρ.), 45-51, 63-63(κ.α.), 84-71(παρ.)

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παντελίδης, Μπίκας

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10, Άρνολντ 14(2), Φιτζπάτρικ 20(4), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6).

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Τσούκου 2, Γεωργαλλής, Σαλούστρος 5(1), Ρέλεφορντ 17(1), Αγγελάκος, Άχονεν 5, Βασιλόπουλος 9, Παπαδάκης, Γουάτσον 4, Χολ 9(1).