Πανελλήνιο Κορασίδων: Φοβερή ΕΑΚΑ με σούπερ Νίννη!

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου, για το πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων, που διεξάγεται αυτές τις μέρες στο κλειστό γυμναστήριο Χαϊδαρίου «Χ. Αγγουράκης», η πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου, ΕΑΚΑ, επικράτησε 62-54 του Σύλλα Αιδηψού, με κορυφαία του γηπέδου την Ευδοκία Νίννη.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Καλύμνιες ήταν κυρίαρχες στο παρκέ (17-8) και παρότι ισοφαρίστηκαν 22-22, έτρεξαν στη συνέχεια ένα σερί 13-2(!) κι έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο αλλά η ψαλίδα στο σκορ δεν έλεγε να κλείσει, μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οπότε ο Σύλλας πλησίασε στους πέντε πόντους. Όμως, η ΕΑΚΑ ήταν σε αρκετά καλή μέρα και με πολλή διάθεση να πετύχει την πρώτη της νίκη που δεν άφησε περαιτέρω περιθώρια στον αντίπαλό της.

Δεκάλεπτα: 17-8, 35-24(ημιχρ.), 47-36, 62-54

Διαιτητές: Σιδέρης, Σκουλαρίκης

ΕΑΚΑ (Τσακαλίδης): Γεωργαρά, Νίννη 31, Βαρδαούλη 2, Ζωγραφάκη, Εργά 6, Σμάλιου 2, Γεωργαρά, Μύτικα, Κυπραίου, Καρέλη, Χρυσάκη 15.

Σύλλας Αιδηψού (Φώτου): Ρηγοπούλου 12(2), Καπόλου 2, Καπλανάι, Λούμη 2, Λούμη 3(1), Νίτσογλου 8, Φώτου, Τσαβόνι 25, Πατσούρα, Μαμάνη, Υδραίου 2, Παπακοσμά.