Σωτηρία και μαθηματικά για τον Ποσειδώνα Καρπάθου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 192 ΦΟΡΕΣ

Οι Καρπάθιοι κέρδισαν 4-1 εντός έδρας τον ΑΕΡΑ και πανηγυρίζουν από τώρα για τη συμμετοχή τους και τη νέα περίοδο στην Α’ Κατηγορία

Μια νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά τη σωτηρία πήρε χθες ο Ποσειδώνας στην Κάρπαθο με το 4-1 επί του ΑΕΡΑ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ήλεγχαν τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 20’ με πλασέ από πλάγια του Μασάδο ενώ θα μπορούσαν με τον ίδιο παίκτη να κάνουν και το 0-2 λίγα λεπτά αργότερα όταν έχασε σημαντική ευκαιρία.

Η μεγάλη… αντεπίθεση του Ποσειδώνα ξεκίνησε, αφού ισορρόπησε τον αγώνα, από το 68’ και μετά, αφού ο Κούτολο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι απ’ όπου και ευστόχησε ο Μανώλης Σπανός για το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιαβέλης έκανε ωραία προσπάθεια και τροφοδότησε το Μανώλη Σπανό που με σουτ έβαλε μπροστά τον Ποσειδώνα, ενώ στο 75’ ο Κουλάι εκμεταλλεύτηκε το ότι έφυγε η μπάλα από τα χέρια του Καλανδράνη μετά από σουτ του Σπανού κάνοντας το 3-1.

Στο 78’ ο Κούτολο πραγματοποίησε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσιπιζίδης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στο συνδυασμό αυτό νίκης και σωτηρίας για την ομάδα της Καρπάθου.

Κούτολο και Μανώλης Σπανός διακρίθηκαν από τον Ποσειδώνα ενώ από τον ΑΕΡΑ οι Μαλλιάκας και Μασάδο.

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Σπάρταλης με βοηθούς τους Τσιβίτη και Κούτση.

Ποσειδών: Γαλάνης, Καουκάκης (53’ Νασόπουλος), Κούτολο, Σπανός Ι., Χριστόπουλος, Κουλάι, Τσιπιζίδης (79’ Κοντονικόλας), Τσιαβέλης, Βασιλειώτης, Σπανός Ε., Βιτώρης (36’ Μαντινάος).
ΑΕΡΑ: Καλανδράνης, Μαλλιάκας, Παπαβασιλείου, Γιαννακάκης, Ροκάι, Τρουμπούνας, Πλύγκος (60’ Κανελλόπουλος), Γαργάλης, Φιλιππάκος, Μασάδο, Στεφανής.

Παναγιώτης Σπάρταλης: «Με νίκη αγκαλιάζουμε την παραμονή μας»

Νέο ρεκόρ συμμετοχών από το εξωτερικό για τον Μαραθώνιο Ρόδου!

ΕΠΣΔ: Το νέο πρόγραμμα στο τοπικό πρωτάθλημα

Ηρακλής Λάρδου-Ποσειδών Καρπάθου: «Καμπάνες» από τη ΔΕΑΒ!