Δύο Καλύμνιοι στην Πόλη

Στην Κωνσταντινούπολη θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 ή αλλιώς το Παίδων-Κορασίδων, όπως το ξέρουμε καλύτερα. Η χώρα μας θα πάρει μέρος στους αγώνες με 15 παίδες και ισάριθμες κορασίδες, που θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε έναν δυνατό αγώνα.

Ανάμεσα στα μέλη της αποστολής είναι και δύο αθλητές από την Κάλυμνο: ο Αντώνης Ρούσσος στα 400μ. και η Μαρία Μαγκούλια στη σφαιροβολία. Αμφότεροι ανήκουν στην Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000 που έχει ως στόχο την ανάδειξη συνολικά των ταλέντων από το νησί και τη διάκρισή τους όπως τώρα με την επιλογή για την Εθνική ομάδα.  

Η ελληνική αποστολή:

ΠΑΙΔΕΣ

1

Βασίλης Παπαμαργαρίτη

ΑΣ Πελασγός

100μ.

 

2

Γιώργος Κωστάρας

ΑΓΣΙ

100μ.&4Χ100μ.

 

3

Αντώνης Ρούσσος

Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000

400μ.

 

4

Ορέστης Παρασκευάς

Όμιλος Πρωταθλητών Θεσσαλονίκης

800μ.

 

5

Γιώργος Μηλιαράς

ΣΑΚΑ

1.500μ.

 

6

Νέστορας Κολιός

ΑΓΣΙ

3.000μ.

 

7

Παντελής Κουκουρογιαννάκης

ΑΟ Λασιθίου

110μ. εμπ.

 

8

Κυριάκος Μπέκας

ΑΣ Αργολίδα 2000

2.000μ. στιπλ

 

9

Λεωνίδας Σιδηρόπουλος

ΣΚΑ Δράμας

Ύψος

 

10

Αλέξης Αργυρόπουλος

ΑΣ Κόροιβος

Μήκος

 

11

Λεωνίδας Παττακός

ΟΦΗ

Τριπλούν

 

12

Ιάσωνας Μαχαίρας

ΓΣ Ηλιούπολης

Σφαιροβολία

 

13

Λάζαρος Ουρούμης

ΣΚΑ Δράμας

Δισκοβολία

 

14

 Δημήτρης Τσίτσος

ΟΦΚΑ Φίλιππος Γ.

Ακοντισμός

 

15

Χρήστος Φραντζεσκάκης

ΓΣ Ελ. Βενιζέλος

Σφυροβολία

 

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

16

Εμμανουέλα – Σεβαστή Καρυάμπα

ΣΑΚΑ

100μ.

 

17

Βάγια Δαμπλιά

ΓΑΣ Αρχέλαος

100μ.&4Χ100μ.

 

18

Αρτεμις – Μελίνα Αναστασίου

ΑΣ Σχολή Μωραΐτη

400μ.

 

19

Ιωάννα Πανοπούλου

ΣΑΚΑ

800μ.

 

20

Αδαμαντία Ανθούσα

ΑΕ Λέσβου Καλλονής

1.500 μ..

 

21

Δάφνη Λαβάσα

ΑΟ Βουλιαγμένης

3.000μ.

 

22

Πασχαλίνα Παπαδοπούλου

ΓΣ Λαγκαδά

100μ. εμπ

 

23

Αναστασία Κιόρογλου

ΣΚΑ Δράμας

2.000μ. στιπλ

 

24

Παναγιώτα Δόση

ΑΟ Κέρκυρας 2015

Υψος

 

25

Σπυριδούλα Καρύδη

Κερκυραϊκός  ΓΣ

Μήκος

 

26

Ζωή Μπαλαμούτη

ΟΦΗ

Τριπλούν

 

27

Μαρία Μαγκούλια

Ένωση Καζώνη Κάλυμνος 2000

Σφαιροβολία

 

28

Μαρία Μαυρεδάκη

ΓΣ Ελ. Βενιζέλος

Δισκοβολία

 

29

Μελπομένη Γρηγοριάδου

ΣΚΑ Δράμας

Ακοντισμός

 

30

Ελένη Ζώτου

ΓΣ Μανδρών

Σφυροβολία