Φουλ πρόγραμμα στο στίβο

Ένας… χαμός γίνεται ήδη από διοργανώσεις στίβου στη χώρα μας αλλά κι εκτός αυτής. Με το που μπήκαμε στον Ιούνιο ξεκίνησαν για τα καλά οι σπουδαίοι αγώνες όπως και οι μάχες των αθλητών μας για την επίτευξη ορίων κι εξασφάλιση συμμετοχών στα μεγάλα διεθνή ραντεβού το επόμενο διάστημα.

Τα Βενιζέλεια στα Χανιά αλλά και οι αγώνες «Δημήτρης Βραϊμάκης» στη Χαλκίδα σήμερα είναι δύο από τις σημαντικότερες διοργανώσεις εντός συνόρων, ενώ στην Κωνσταντινούπολη γίνεται το Βαλκανικό Παίδων-Κορασίδων. Στην Πόλη μάλιστα υπάρχουν και δύο Δωδεκανήσιοι: ο Αντώνης Ρούσσος στα 400μ. και η Μαρία Μαγκούλια στη σφαίρα, αμφότεροι από την Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000.

Το πρόγραμμα των αγώνων από δω και πέρα:

 

Ιούνιος

3          «Βενιζέλεια» (Χανιά)

3          «Δημήτρης Βραϊμάκης 2017» (Χαλκίδα)

 

3          Βαλκανικό Πρωτάθλημα Π-Κ (Κωνσταντινούπολη)

3-4       «Παπαναστάσεια 2017» (Αθήνα)

4          «Γιτάνεια» (Ηγουμενίτσα)

4          Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου & Βουνού (Κριτσά Αγ. Νικολάου Λασιθίου)

 

9          «Πανιώνεια 2017» (Ν. Σμύρνη)

10        Βαλκανικό Πρωτάθλημα ορεινού δρόμου & Βουνού (Τέτεβεν, Βουλγαρία)

10        Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ.(S, U20) (Μινσκ, Λευκορωσία)

10        2ο Γκραν Πρι (Άργος Ορεστικό)

 

10        «Ευάγγελος Δεπάστας 2017» (Σχηματάρι)

10        «Κνώσεια 2017» (Ηράκλειο)

11        «Σιθώνεια» (Νικήτη Χαλκιδικής)

10       «Αιγιάλεια 2017» (Αίγιο)

11        «Ελευθέρια» (Κιλκίς)

 

17-18    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ (Πάτρα)

24- 25   Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ (Τρίκαλα)

23-25    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Σούπερ Λίγκα (Λιλ – Γαλλία)

28        «Χρήστος Βουδούρης» (Θήβα)

 

Ιούλιος

1          «Τάσος Ξένος» (Χολαργός)

1-2       Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων Συνθέτων

1-2       Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ε/Ν (Κραϊόβα, Ρουμανία)

4-8       Παγκόσμιοι Αγώνες Πόλεων (Παιδιών 12-15) (Λιθουανία)

 

8          Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) (Κάμνικ/Σλοβενία)

8-9       Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε/Ν (Κατερίνη)

12        3ο Γκραν Πρι «Τοφάλεια» (Πάτρα)

12-16    Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ (Ναϊρόμπι, Κένυα)

 

13-16    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Μπίντγκοζ, Πολωνία)

15-16    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α΄ (Βόρειος Όμιλος Καβάλα – Νότιος Όμιλος Χαλκίδα)

15-16    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ (Νόβι Παζάρ, Σερβία)

 

19        4οΓκραν Πρι «Δαβιτζόγλεια» (Καβάλα)

20-23    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν (Γκροσέτο, Ιταλία)

22-30    Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας (Γκιορ, Ουγγαρία)

29-30    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Α/Γ (Λάρισα)

 

Αύγουστος

2-3       Συνάντηση Ελλάς-Κύπρος Π/Κ

4-13      Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ (Λονδίνο, Μ. Βρετανία)

20-25    Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα (Ταϊπέι, Ταϊβάν)