Ξεχώρισαν Πιννή, Ρεμπούλη και Σπανουδάκη

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών στην Πάτρα με τη συμμετοχή και Δωδεκανήσιων αθλητών-αθλητριών.

Η Ράνια Ρεμπούλη ως αθλήτρια πλέον του ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, απέδειξε γι’ άλλη μια φορά πως είναι η κορυφαία δρομέας στην Ελλάδα κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. και μάλιστα με πολλή άνεση.

Στα 100μ. μ’ εμπόδια ξεχώρισε η Μαρία Πιννή από τον ΑΟ Σταματίου που ήταν «ασημένια», γι’ αυτό και παραμένει στην ελίτ του αγωνίσματος. Η Ροδίτισσα του ΓΣ Ηλιούπολης, Ραφαέλα Σπανουδάκη, πήρε το χρυσό μετάλλιο ως μέλος της σκυτάλης 4χ100 ενώ δεν κατάφερε να βρεθεί ψηλά στα 100μ.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη (αριστερά) πήρε χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 με την ομάδα της ΗλιούποληςΗ Ραφαέλα Σπανουδάκη (αριστερά) πήρε χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100 με την ομάδα της Ηλιούπολης


Οι θέσεις των Δωδεκανήσιων στις οκτάδες:
Επί κοντώ Ανδρών
1. Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Πανελλήνιος ΓΣ) 5.75 (μπαράζ)
2. Πατσουκάκης Δημήτριος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 5.60
3. Καραλής Εμμανουήλ (ΓΣ Κηφισιάς) 5.60
4. Χρυσανθόπουλος Παναγιώτης Θεοδ.(Πανιώνιος ΓΣΣ) 5.20
5. Χατζίου Πέτρος (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 5.05
6. Νταμοτσίδης Βαλεντίνος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 4.90
6. Καραγιάννης Δημήτριος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 4.90
8. Μπέλλος Θεοφάνης (ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης) 4.70
8. Ματούκας Μάριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 4.70

100μ Γυναικών Τελική Κατάταξη
1. Κεραμιδά Γρηγορία (ΑΟ Βάρης Δρομέας)11.39 (-0.2)
2. Μπελιμπασάκη Μαρία (Πανναξιακός ΑΟ) 11.46 (-0.2)
3. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 11.57 (-0.2)
4. Γάτου Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 11.75 (-0.2)
5. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 11.95
6. Σπανουδάκη-Χατζηρήγα Ραφαηλία (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.97 (-0.2)
7. Φακιδάρη Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 11.99 (+1.2)
8. Λαφτσή Κατερίνα (ΟΦΚΑ Φίλιπποι Καβάλας) 11.99 (+1.2)

100μ εμπόδια Γυναικών (Ανεμος:-0.8)
1. Πεσιρίδου Ελισάβετ (ΓΣ Κηφισιάς) 13.23
2. Πιννή Μαρία (ΑΟ Ροδου Εμ.Σταματίου) 14.01
3. Καραγιάννη Αναϊς (ΓΣ Κηφισιάς) 14.14
4. Σαντά Κλεάνθη (ΓΣ Αστέρας 90 Αιγάλεω) 14.39
5. Σάββα Βασιλική (ΓΣ Σέρρες 93) 14.81
6. Φραντζή Δήμητρα (ΓΣ Νεαπολη Χαλκίδας) 14.96
7. Μενεξή Μαρία (ΓΣ Σέρρες 93) 15.11
-. Ράμμου Τσαμπίκα Νεφέλη (ΑΓΕΣ Καμειρός 2009) ΕΓΚΑΤ

5000μ Γυναικών
1. Ρεμπούλη Ουρανία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 16.54.28
2. Μιχαλά Ειρήνη-Ρία (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 17.29.03
3. Κοτσαχείλη Ισαβέλλα (Πανιώνιος ΓΣ) 17.39.08
4. Τσουπάκη Ειρήνη (ΓΣ Αμαρουδσίου) 17.47.82
5. Λεβεντάκη-Γιαννικάκη Ελένη (Παναθηναϊκός ΑΟ) 17.47.87
6. Γαζέα Μαγδαληνή (ΑΓΕ Ζακύνθου) 17.51.72
7. Ρήγα Σοφία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 17.59.10
8. Παναγιωτοπούλου Ιουλία-Ελένη (ΓΣ Αμαρουσίου) 18.00.64

Άλμα επί κοντώ γυναικών
1. Στεφανίδη Κατερίνα (ΑΟ Φιλοθέης) 4.81
2. Λεδάκη Στέλλα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 4.25
3. Πόλλακ Ελεν (ΑΟ Μεγάρων) 4.20
4. Τριχοπούλου Μαρία-Μαγδαληνή (ΓΣ Σέρρες 93) 3.75
5. Τελα Βασιλική (ΓΣ Αρκαδίας) 3.60
5. Μανίκη Γαβριέλα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 3.60
5. Γκοτζάη Νεραϊντα (ΓΣ Αρκαδίας) 3.60
8. Σολομωνίδου Δήμητρα(Πανιώνιος ΓΣΣ) 3.40
8. Θεοδώρου Αννα-Κλεονίκη (ΑΟ Ρόδου Εμ.Σταματίου) 3.40
8. Τέλα Αγγελική (ΓΣ Αρκαδίας) 3.40

400μ Ανδρών
1. Παππάς Μιχάλης (ΕΚΑ Δοδώνη Ιωαννίνων) 47.02
2. Κουτσούκης Κώστας (Φίλιππος Βέροιας) 47.11
3. Κυριακίδης Πέτρος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 47.20
4. Λαμπρόπουλος Γιώργος (Ολυμπιακή ΔΟμή) 47.24
5. Αλμπάνης Χρήστος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 48.11
6. Δαρδανελιώτης Μιχάλης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 48.31
7. Λογοθέτης Γιάννης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.64
8. Γεωργίου Θανάσης (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 49.11

4Χ100μ Γυναικών
1. ΓΣ Ηλιούπολης 46.73
2. ΓΣ Κηφισιάς 47.42
3. ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ.νικης 48.25
4. ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 48.61
5. Πανιώνιος ΓΣΣ 48.67
6. ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 48.80
7. ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας 48.82
8. ΟΚΑ Καβάλας 48.87