Καλό πλασάρισμα για τον Παπασταματάκη

Ο Χάρης Καστραντάς αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο αγώνισμα της αντοχής (174 χλμ.), κερδίζοντας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Ανδρών, που ολοκληρώθηκε στην Ξάνθη την Κυριακή.

Ο ποδηλάτης του ΠΟΗ Κάστρο συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις των τελευταίων μηνών κερδίζοντας άλλον έναν σημαντικό τίτλο, σ’ έναν αγώνα που κρίθηκε στο φώτο φίνις, στο τελικό σπριντ, με την πρώτη τριάδα να έχει τον ίδιο χρόνο, 4:46.52.

Στη δεύτερη θέση, πίσω από τον Χάρη Καστραντά τερμάτισε ο Στέλιος Φαραντάκης (Sojasun Espoir) και στην τρίτη ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Τάλως Χανίων).

Από το Ροδήλιο, ο Κυριάκος Παπασταματάκης πήρε τη 17η θέση με 4.53.30, κάτι που είναι πολύ σημαντικό αν λάβει κανείς υπόψη του το γεγονός ότι στον αγώνα της Θράκης συμμετείχαν αρκετοί Έλληνες επαγγελματίες ποδηλάτες.

Ο άλλος αθλητής του συλλόγου, ο Αντώνης Κολιάδης, εγκατάλειψε λόγω τεχνικού προβλήματος στη ρόδα του κι έχασε έτσι την ευκαιρία να έχει ένα σχετικά ικανοποιητικό πλασάρισμα την τελική κατάταξη.