«Τρία στα τρία» για τη Χαβαλένθια

Η Χαβαλένθια ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου για το 6ο ανοιχτό τουρνουά μπάσκετ που διοργανώνει στο Βενετόκλειο ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου.

Έχοντας προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η Χαβαλένθια υπέταξε την κάτοχο του τίτλου αν και λίγο έλειψε να σπαταλήσει την ευκαιρία της. Παρότι προηγήθηκε 35-45, τα Modela μείωσαν σε 47-50 σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Χαρκιανάκης ήταν ψύχραιμος στις βολές και η Χαβαλένθια πήρε τη νίκη με 53-48.

Δεκάλεπτα: 13-9, 20-28(ημιχρ.), 31-36, 48-53

Διαιτητές: Φάκαρος, Βλάσσης

Modela (Μαγριπλής): Φάντης 10(3), Τσιγάρος 6(2), Παπαγιάννης 5, Μανωλακιός, Σαντιμπαντάκης 4, Χαραλάμπης, Κόρρος 2, Γιορδαμνής 12, Μελεκίδης 2, Ξυπολιάς, Φακουλάς 2.

Χαβαλένθια (Κοντός): Χαρκιανάκης 3, Αττιτής 6, Κοντός 7, Κουτσομανώλης 15(3), Σπανουδάκης 14, Μαλλιάκας 6, Μιρόσαβιτς 2.

Όσον αφορά στο Β’ Όμιλο, οι Buzzer Beaters σημείωσαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες καθώς επιβλήθηκαν 61-54 των Air Ball ωστόσο συνάντησαν μπόλικη αντίσταση και το ματς κρίθηκε στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 12-20, 28-27(ημιχρ.), 43-43, 61-54

Buzzer Beaters (Ξυπολιάς): Κωνσταντάρος 15(1), Βαρβαρής, Καμπουράκης 2, Νικολιδάκης 2, Χριστοφάκης 6, Φώσκολος 2, Γιαννακάκης 3(1), Ιμερλίου 7, Δημητρίου 4(1), Κοκκορόγιαννης 16, Σίτικ 4.

Air Ball (Λάγκαλης): Ζαμπούκας 6, Σεπυριώτης 2, Παππούλιας 4, Κουτσαργιώτης 3, Τζουμάκας 4(1), Δεμενόπουλος 10, Λάγκαλης, Καφετζόγλου 7, Θωμαΐδης, Πετεβές 18(3).

Τέλος, το Hermes είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού κόντρα στους Hot Shot και από το πρώτο δεκάλεπτο (5-27) είχε κλειδώσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 5-27, 13-52(ημιχρ.), 27-63, 32-82

Hot Shot (Kανέλλος): Κανέλλος 4, Πέρος 15(3), Ανθούλας 2, Σαρρής, Συμιακός 5(1), Σταματίου 6.

Hermes (Χατζηφούντας): Κολεγιάννης 2, Τριανταφύλλου, Τερνέζης 2, Λαζαράκης 10(1), Πασσαλής 11(1), Κουρούνης 7(1), Γιαννόπουλος 16, Τσικίμης 2, Χαβιαράς 21(1), Δράκος 6, Αττιτής 5.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Βενετόκλειο (17.00’) Hot Shot – Old School Basket

Διαιτητές: Αρνάς, Βράκα

Βενετόκλειο (21.00’) Hermes – Νιοχώρι

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Μητσού

Η αναμέτρηση Underdogs – Υδροκατασκευαστική θα διεξαχθεί στις 15/7.