Δεν έγινε η έκπληξη στον Α’ Όμιλο του ανοιχτού τουρνουά

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Δευτέρα η έβδομη αγωνιστική του Α’ Ομίλου του ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ που διοργανώνει στο Βενετόκλειο ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου.

Οι Air Ball σημείωσαν την πρώτη τους νίκη, επικρατώντας 61-54 της Υδροκατασκευαστικής η οποία πάλεψε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο β’ ημίχρονο, παρότι παρατάχθηκε με έξι αθλητές.

Δεκάλεπτα: 13-3, 32-17(ημιχρ.), 44-33, 61-54
Διαιτητές: Φάκαρος, Διαμαντής

Air Ball (Κακούλης): Ζαμπούκας 8, Σερπιριώτης 1, Παπούλιας 12, Δούμτσης 19(1), Δεμενόπουλος 12, Καφετζόγλου 2, Τζουμάκας 7.
Υδροκατασκευαστική (Κουμνάκης): Χατζηφούντας Αρ. 13, Γουλόπουλος 21(4), Χατζηφούντας Αντ. 4(1),  Διαμαντόγλου, Χριστοφίδης 12(3), Κουμνάκης 3.

Χάρη στο αρκετά καλό προβάδισμα που είχε πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο, το ΤΕΕ επιβλήθηκε 63-45 των Buzzer Beaters, με τους Καμπουράκη και Μαρουλλάκη Γ. να σημειώνουν από 17π.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-28(ημιχρ.), 46-33, 63-45
Διαιτητές: Κιόττου, Καταβαίνης

ΤΕΕ (Γιαννακόπουλος): Χαρτοφύλης, Θαρρενός, Γιωτόπουλος Ν., Καμπουράκης Γ. 17(3), Γιωτόπουλος Δ. 5, Καραβοκυρός 7(1), Μαρουλλάκης Γ. 17(3), Λεριάς 7(1), Χατάς 2, Λάκουρας 2, Λυμπέρης 4, Μαρουλλάκης Στ. 2.
Buzzer Beaters (Ξυπολιάς): Γιαννακάκης, Χατζημάρκος 2, Καμπουράκης Μ. 6, Νικολιδάκης, Χριστοφάκης 4, Φώσκολος 1, Βαρβαρής 9(1), Τσακίτης, Δημητρίου 7(2), Κοκκορόγιαννης 11, Sittich 5(1).

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο αγώνας της αήττητης Χαβαλένθια με τους Havalakers. Οι πρωτοπόροι του Ομίλου, παρότι έπαιξαν με μόλις μία εξάδα, έκαναν ένα …χαλαρό πρώτο δεκάλεπτο (22-9) όμως η ομάδα του Γιάννη Τσέρκη «απάντησε» με τους Γκιζέλη και Μανέττα και το ματς ισορρόπησε στο ημίχρονο (30-29).

Με τον Κουτσομανώλη να φορτώνεται με 4ο φάουλ στα μισά της 3ης περιόδου και να εγκαταλείπει οριστικά – λόγω τραυματισμού – στο 35’, η Χαβαλένθια βρέθηκε πίσω στο σκορ με -5 από τους Havalakers που είχαν βαθμολογικό κίνητρο.

Με τον αρχηγό Νίκο Σπανουδάκη να αναλαμβάνει το βάρος των κρίσιμων επιθέσεων, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο 57-56, περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Στη διαδικασία των βολών, η Χαβαλένθια ήταν ψύχραιμη και πήρε το έβδομο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες.

Δεκάλεπτα: 22-9, 30-29(ημιχρ.), 44-41, 65-58
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης

Χαβαλένθια (Κοντός): Κουτσομανώλης 8, Αττιτής 10, Κοντός 6, Χαρκιανάκης 8(1), Μπίλιας 10, Σπανουδάκης 23(3).
Havalakers (Τσέρκης): Κάτρης 2, Μαντάλης 4, Κωνσταντινίδης, Σαρούμης 4, Χαραλάμπης, Κασιώτης 2, Ράμμος Χ. 2, Μανέττας 16(1), Γκιζέλης 23(3), Ράμμος Γ. 5(1).