Πετυχημένο το Rodian Beach Volleyball Cup

Η Νικολέτα Αμορανίτη με τη Φαμπιόλα Τερζίου και ο Στέλιος Χαριστής με τον Αλμπάν Τερζίου ήταν οι νικητές στο 1ο τουρνουά του φετινού Rodian Beach Volleyball Cup που διοργάνωσε στις 8 & 9 Ιουλίου ο Ροδιακός Σύλλογος Φίλων Πετοσφαίρισης «Τελχινίς».

Ήταν ένα διήμερο γεμάτο μπιτς βόλεϊ όπου οι φίλοι του δημοφιλούς αθλήματος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν συναρπαστικές αναμετρήσεις και να χειροκροτήσουν τις θεαματικές προσπάθειες των αθλητών και των αθλητριών, που αγωνίστηκαν στα γήπεδα του Αθλητικού Κέντρου Καλλιπάτειρα,.
Η διοργάνωση ήταν υπό την αιγίδα της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου και πραγματοποιήθηκε με τη στήριξη του ΔΟΠΑΡ και των επιχειρήσεων ΚΑΒΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗ, ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΜΗ ΑΕ και ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Στις γυναίκες συμμετείχαν 7 ομάδες. Στο μεγάλο τελικό η Νικολέτα Αμορανίτη και η Φαμπιόλα Τερζίου νίκησαν με 2-0 σετ (21-13, 21-10) τις Φαίη Μίχου / Κατερίνα Χειμωνέττου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η τελική κατάταξη στις γυναίκες:

Α΄ Γύρος
Γκίκα Α / Κουφομανώλη Ρ - Δεληγιώργη Κ / Κρητικού Δ 2 - 0 (21-07,21-15)
Λαζαρίδου Μ / Φωτεινού Α - Γιακουμάκη Ε / Ινγγλέση Μ 1 - 2 (21-18,18-21,06-15)
Σουσάρι Π / Τερζίου Α - Αμορανίτη Ν / Τερζίου Φ 0 - 2 (10-21,06-21)

Β΄ Γύρος
Μίχου Φ / Χειμωνέττου Κ - Γκίκα Α / Κουφομανώλη Ρ 2 - 0 (21-09,21-05)
Γιακουμάκη Ε / Ινγγλέση Μ - Αμορανίτη Ν / Τερζίου Φ 0 - 2 (05-21,09-21)
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 7η θέση
Λαζαρίδου Μ / Φωτεινού Α - Σουσάρι Π / Τερζίου Α 0 - 2 (18-21,16-21)
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση
Δεληγιώργη Κ / Κρητικού Δ - Γιακουμάκη Ε / Ινγγλέση Μ 1 - 2 (19-21,21-18,14-16)
Σουσάρι Π / Τερζίου Α - Γκίκα Α / Κουφομανώλη Ρ 0 - 2 (9-21,16-21)

Ημιτελικοί
Μίχου Φ / Χειμωνέττου Κ - Γιακουμάκη Ε / Ινγγλέση Μ 2 - 0αα
Αμορανίτη Ν / Τερζίου Φ - Γκίκα Α / Κουφομανώλη Ρ  2 - 0 (21-13,21-08)

Τελικός
Μίχου Φ / Χειμωνέττου Κ - Αμορανίτη Ν / Τερζίου Φ 0 - 2 (13-21,10-21)

Τελική Κατάταξη Γυναικών
1 Αμορανίτη Νικολέτα / Τερζίου Φαμπιόλα
2 Μίχου Φαίη / Χειμωνέττου Κατερίνα
3 Γκίκα Ανθή / Κουφομανώλη Ραφαηλία
   Γιακουμάκη Ελένη / Ινγγλέση Μαρία
5 Δεληγιώργη Κατερίνα / Κρητικού Δέσποινα
   Σουσάρι Πάολα / Τερζίου Αριέτα
7 Λαζαρίδου Μιχαηλία / Φωτεινού Άντα

ΑΝΔΡΕΣ
Στους άνδρες, ο Στέλιος Χαριστής και ο Ανμπάν Τερζίου κατέκτησαν την 1η θέση αφού στον τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ (21-18,21-18) της ομάδας των Γιάννη Φλεβάρη και Μιχάλη Γεράκη.
Οι δύο φιναλίστ είχαν αποκλείσει στους ημιτελικούς τους Γιώργο Γκιζέτη / Λέντσι Ορμενάι και Στάθη Μαθιουδάκη / Ντάνιελ Γκένοφ ενώ στο τουρνουά δήλωσαν συμμετοχή και αγωνίσθηκαν 8 ανδρικές ομάδες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η τελική κατάταξη στους άνδρες:
Α΄ Γύρος
Κυριακίδης Θ / Χειμωνέττος Κ -  Τερζίου Α / Χαριστής Στ  0 - 2 (14-21,06-21)
Γκένοφ Ντ / Μαθιουδάκης Στ - Γκιζέτης Γ / Ορμενάι Λ  2 - 1 (14-21,21-17,15-12)
Μπαλης Π / Παπαδόπουλος Α - Γεράκης Μ / Φλεβάρης Γ  0 - 2  (26-28,15-21)
Καλιακάτσος Α / Μανώλης Δ - Καζαντζάκης Γ / Φιλίππου Σ 0 - 2 (11-21,14-21)

Β΄ Γύρος
Τερζίου Α / Χαριστής Στ - Γκένοφ Ντ / Μαθιουδάκης Στ 2 - 0 (21-18,22-20)
Γεράκης Μ / Φλεβάρης Γ - Καζαντζάκης Γ / Φιλίππου Σ 2 - 1 (21-16,07-21,17-15)
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 7η θέση
Κυριακίδης Θ / Χειμωνέττος Κ - Γκιζέτης Γ / Ορμενάι Λ 0 - 2 (04-21,10-21)
Μπαλης Π / Παπαδόπούλος Α - Καλιακάτσος Α / Μανώλης Δ  0 - 2α.α
Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσονται στην 5η θέση)
Γκιζέτης Γ / Ορμενάι Λ - Καζαντζάκης Γ / Φιλίππου Σ 2 - 1 (21-17,15-21,15-11)
Καλιακάτσος Α / Μανώλης Δ - Γκένοφ Ντ / Μαθιουδάκης Στ 1 - 2 (13-21,22-20,03-15)

Ημιτελικοί
Τερζίου Α / Χαριστής Στ - Γκιζέτης Γ / Ορμενάι Λ  2 - 0 (21-12,21-15)
Γεράκης Μ / Φλεβάρης Γ - Γκένοφ Ντ / Μαθιουδάκης Στ 2 - 0  (21-13,21-19)

Τελικός
Τερζίου Α / Χαριστής Στ - Γεράκης Μ / Φλεβάρης Γ 2 - 0 (21-18,21-18)
Τελική Κατάταξη Γυναικών
Τερζίου Αλμπάν / Χαριστής Στέλιος
Γεράκης Μιχάλης / Φλεβάρης Γιάννης
Γκιζέτης Γιώργος / Ορμενάι Λέντσι
Γκένοφ Ντάνιελ / Μαθιουδάκης Στάθης
Καζαντζάκης Γιώργος / Φιλίππου Σεβαστός
Καλιακάτσος Άγγελος / Μανώλης Δημήτρης
Κυριακίδης Θανάσης / Χειμωνέττος Κων/νος
Μπαλης Παναγιώτης / Παπαδόπούλος Ανδρέας

Τις απονομές των μεταλλίων στις νικήτριες ομάδες έκαναν ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Χρήστος Μπάρδος και ο πρόεδρος της Τελχινίδας και Γεν. Γραμματέας της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου κ. Στάθης Μαθιουδάκης.