Ενδιαφέρον και για την Aegean Regatta

Γεμάτο από ιστιοπλοϊκούς αγώνες κάθε επιπέδου είναι και αυτό το καλοκαίρι το αθλητικό πρόγραμμα στο Αιγαίο.

Ο ΑΣΙΑΘ Ρόδου μάλιστα, εκτός από το ό, τι αφορά το Rodos Cup, την καθιερωμένη δική του συνάντηση με πολλές συμμετοχές ξένων πληρωμάτων, φέτος θα πρέπει να ρυθμίσει τις όποιες λεπτομέρειες για την Aegean Regatta.

Οι εκδηλώσεις αυτού του αγώνα θα ξεκινήσουν από τις 18 Αυγούστου και θα ολοκληρωθούν 26 του μήνα, με τα συμμετέχοντα σκάφη να ξεκινούν από την Πάτμο για να δέσουν σε Αστυπάλαια και Νίσυρο, φτάνοντας πια στη Ρόδο όπου και θα γίνει παράκτια ιστιοδρομία αλλά και η τελετή λήξης.

Η διοργάνωση πραγματοποιείται από τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου & Νησιωτικής Πολιτικής, του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, σε συνεργασία με την Επιτροπή Ανοικτής Θάλασσας της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας και τους Ομίλους: Α.Ο. Αιγαίου, Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Μυτιλήνης, Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Χίου, Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης, Ν.Ο. Καρλοβάσου, Ν.Ο. Λέρου, Ν.Ο. Σάμου, Ν.Ο. Χίου και με συντονιστή Όμιλο για το 2017 τον Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου.

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

Ημερομηνία

Ώρα

Αγώνας/Εκδήλωση

Παρασκευή 18/08/2017

10:00

Εγγραφές και επιθεωρήσεις

Σάββατο 19/08/2017

10:00

Εγγραφές και επιθεωρήσεις

 

20:00

Συγκέντρωση Κυβερνητών (Πάτμειον Πολιτιστικό Κέντρο)

 

21:00

Τελετή Έναρξης

Κυριακή 20/08/2017

11:00

Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας, Πάτμος - Αστυπάλαια, 50nm

Δευτέρα 21/08/2017

 

Ελεύθερη Ημέρα

Τριτη 22/08/2017

11:00

Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας, Αστυπάλαια - Νίσυρος, 40nm

Τετάρτη 23/08/2017

 

Ελεύθερη Ημέρα

Πέμπτη 24/08/2017

11:00

Αγώνας Ανοικτής Θάλασσας, Νίσυρος - Ρόδος, 52nm

Παρασκευή 25/08/2017

 

Ελεύθερη Ημέρα

Σάββατο 26/08/2017

11:00

Παράκτιες Ιστιοδρομίες

 

21:00

Τελετή Λήξης (Ρόδος)

 

Μέχρι και χθες το απόγευμα είχαν δηλώσει συμμετοχή πληρώματα από 33 σκάφη για τον αγώνα του Αυγούστου αλλά οι παρουσίες θα είναι πολύ περισσότερες, μια και τις επόμενες μέρες αναμένεται να υπάρξει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους λάτρεις της ιστιοπλοΐας για έναν αγώνα θεσμό στο Αρχιπέλαγος.

Οι συμμετοχές:

A/A

YACHT NAME

Model

Rating System

GPH/TCC

CLUB 

Skipper

1

PANORMITIS

FIRST 41s5

ORC CLUB

633,2

Α.Σ.Ι.Α.Θ. ΡΟΔΟΥ

ΣΤΑΥΡΑΣ  ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ

2

MATRAK II

Prototype

IRC

 

MIYC

orhan özdaş

3

DAS BOOT

Optima 101

ORC CLUB

 

Α.Σ.Ι.Α.Θ ΡΟΔΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΣ

4

ORION

Dufour 3800

ORC CLUB

 

Ν.Ο.ΧΙΟΥ

ΜΠΛΕΓΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

5

CODE ZERO VODAFONE

Grand Soleil 42R

ORCI

 

N.C.Chios

Belegris Michalis

6

MYTILANA GRE1708

 

ORC CLUB

 

Ν.Ο.Λ.Σ.

Γιώργος Γιακουλάκης

7

ONAR

Halberg Rassy Rasmus 35

ORC CLUB

764,7

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

VASILIOS PAPAIAKOVOU

8

APOLLON

350 GL

ORC CLUB

680,9

ASIATHR

POLICHRONIS ALIVANIS

9

ΑΔΡΑ - GRE1221

FIRST 31.7

ORCI

677,4

ΝΑΟΒ

ΖΗΝΟΒΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ

10

SUN FIZZ

Sun Fizz 40

ORC CLUB

 

Loiath

Pallis Ignatios

11

NIRIIDA

ELAN 37 SD

ORC CLUB

628.9

N.C.THESSALONIKI

PASCALIS SAMARAS

12

TAMUMM-MARINESHOP-3M-BAINBRIDGE-LANCELIN

FARR 30-evo

ORCI

599.9

N.C.Th

ANTONIS KATIGIANAKIS

13

HAKUNA MATATA

Bavaria 44 Exclusive

ORC CLUB

 

Ναυτικός Όμιλος Χίου

Μουσουρούλης Κώστας

14

BLACK JACK

GP

ORCI

 

PSC

Mantis Panagiotis

15

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

608

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

16

BAXIMUS

X-35

IRC

 

OFTH

BAXEVANIS THANASIS

17

KRAKEN

MOUNTGAY 30

ORC CLUB

 

OFTH

MARAKIS DIMITRIS

18

MANOULI TOO

SUN ODYSSEY 45.1

ORC CLUB

622,4

NOTK

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

19

ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ

Dufour 1800

ORC CLUB

 

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

ΝΙΚΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

20

HOT PANTS3

Hunter 707

IRC

0.915

Howth YC

William Morrison

21

ΑΠΟΛΛΩΝ

SUNSHINE 36 ST. EXT

ORC CLUB

 

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

ΤΣΙΜΕΤΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

22

MELTEMI

RM 1260

ORCI

589.2

Ι Ο Χαλκίδος

Αριστοτελης Καραμαρούδης

23

ST.ANNA

Farr42

IRC

1.093

Sailing Centr

Mikhail Kadetov

24

RESPECT

1d35

ORCI

569,8

Ν.Ο.Βουλιαγμένης

Αλχανατης Δανιήλ

25

CALEXICO

Χ 332

ORC CLUB

634,2

Ι.Ο. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΑΝΙΤΣΑΚΗΣ

26

AUSTRIA ONE

IMOCA open 60

ORCI

 

YC Marina Kastela

Kurt Zatloukal

27

ΑΛΟΥΣΤΙΝΑ

FIRST 32

ORC CLUB

703,8

ΑΣΙΑΘΡ

ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

28

INSTANT ZERO

Jeanneau 53

IRC

 

CAPTAIN.SU

Vadim Sklyarov

29

WILD DEVIL BABY

MELGES 24

ORCI

 

ST.MAARTEN YACHT CLUB

BEN JELIC

30

ΑΝΕΜΟΣ

DUFOUR 32

ORC CLUB

 

Ι Ο ΧΑΝΙΩΝ

Κνιθάκης Γρηγόρης

31

ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΙΛ

 

ORC CLUB

705,5

Ν.Ο ΠΑΤΡΩΝ

ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

32

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

601

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

33

ΑΝΕΡΑΔΑ

Sun fizz 40

ORC CLUB

 

ΠΟΝΑΘΑ

Κώστας Ψυλλίδης