Η... έκπληξη από τον Εύδαμο

Την Κυριακή το απόγευμα ολοκληρώθηκε στο στάδιο της Χαλκίδας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ για το Νότιο Όμιλο όπου συμμετείχαν και οι Δωδεκανήσιοι. Η ευχάριστη έκπληξη για την αποστολή μας ήταν η εμφάνιση από τον Εύδαμο Κω με την κατάκτηση τριών μεταλλίων συνολικά αν και δεν είχε ένα σύνολο αθλητών μεγάλο σε αριθμό.

Η Φιλοθέη Φραζή στο πένταθλο και ο Κωνσταντίνος Παρτσανάκης με τον Γεώργιο Μουζάκη στο ακόντιο ήταν τα παιδιά που επέστρεψαν με τη διάκριση στις… αποσκευές τους.

Κατά τα άλλα, αρκετοί αθλητές αλλά και αθλήτριες μας, πλασαρίστηκαν στις οκτάδες των αγωνισμάτων τους, χωρίς όμως να εξασφαλίσουν μια θέση στο βάθρο, κάτι που τονίζει το υψηλό επίπεδο της διοργάνωσης στην Εύβοια.

Οι θέσεις των Δωδεκανήσων στη Χαλκίδα:
Φιλοθέη Φραζή (Εύδαμος Κω) 2η θέση στο πένταθλο
Ελμπιόνα Ζενέγια (ΑΟ Σταματίου) 5η θέση στο πένταθλο
Φωτεινή Μάγου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 6η θέση στο πένταθλο
Αρετή Σιμιτζή (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 19η θέση στο πένταθλο

Καζώνης  4χ300 Παγκορασίδων α’ (Σαββάκη Ο., Μπαϊράμη Ε., Κίκους Ι., Σαββάκη Φ.) 16η θέση
Ναταλία Μάγου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 13η θέση στη σφύρα
Παντελεήμων Κώστας (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 7η θέση στα 100μ. μ’ εμπόδια
Γεώργιος Αβδελίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στο επί κοντώ

Νικόλαος Αγγελής (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 7η θέση στο επί κοντώ
Γεώργιος Τρικοίλης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 11η θέση στο επί κοντώ
Ιωάννα Χρηστοφή (Εύδαμος Κω) 5η θέση στα 80μ. μ’ εμπόδια
Ανδρέας Έλληνας (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 14η θέση στα 3000μ.

Κωνσταντίνος Παρτσανάκης (Εύδαμος Κω) 1η θέση στο ακόντιο
Γεώργιος Μουζάκης (Εύδαμος Κω) 2η θέση στο ακόντιο
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 4χ80 Παμπαίδων α’ (Κώστας Π., Αβδελίδης Γ., Παντελίδης Γ., Αγγελής Ν.) 15η θέση
ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 4χ80 Παγκορασίδων α’ (Μαμουζέλλου Η., Παλαιού Ε., Αναστασιάδη Ε., Ντέλιου Χ.) 23η θέση
Ιπποκράτης ο Κώος 4χ80 Παγκορασίδων α’ (Μυτιληναίου Α., Μαρίνοβα Θ., Μαλάκη Α., Βασιλειάδη Κ.) 33η θέση

Σωτήριος Χατζηγεωργίου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στη σφύρα
Γεώργιος Τρικοίλης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στα 300μ. μ’ εμπόδια
Παύλος Τηλιακός (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 13η θέση στα 300μ.
Γεωργία Παραστατίδου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 10η θέση στα 300μ.

Γεώργιος Κώτσης (Εύδαμος Κω) 21η θέση στα 600μ.
Σιντίκα Χουσεΐν (ΑΟ Σταματίου) 17η θέση στα 600μ.
Ιωάννα Χρηστοφή (Εύδαμος Κω) 15η θέση στο μήκος
Ιωάννης Σαββίγκος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 12η θέση στα 1000μ.
Ευαγγελία Μπαϊράμη (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000) 23η θέση στα 1000μ.