Την Παρασκευή για την πρόκριση η Μαγκούλια

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων-Νεανίδων ξεκινάει αύριο και ολοκληρώνεται την Κυριακή στην πόλη του Γκροσέτο, που φιλοξενεί για δεύτερη φορά τη διοργάνωση.

Συνολικά η ελληνική αποστολή αποτελείται από 35 αθλητές κι αθλήτριες, ανάμεσά τους και η Μαρία Μαγκούλια, η κορυφαία Ελληνίδα σφαιροβόλος, μέλος της Ένωσης Καζώνη-Κάλυμνος 2000 με προπονητή το Ξενοφώντα Κουτελά.

 Με φετινό καλύτερο ρεκόρ στα 14,71μ. λόγω αλλαγής οργάνου, δηλαδή βαρύτερης σφαίρας, αφού μέχρι προσφάτως χρησιμοποιούσε την ελαφρύτερη της κατηγορίας Κορασίδων, η Καλυμνιά αθλήτρια θα προσπαθήσει κατ’ αρχάς αγωνιζόμενη μεθαύριο Παρασκευή 10.10 το πρωί ώρα Ελλάδος να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου που θα ξεκινήσει 19.25, διεκδικώντας μια θέση όσο γίνεται ψηλότερα.

Δείτε τις ώρες και τις ημέρες που αγωνίζονται οι αθλητές μας, όπως ανακοινώθηκαν από τον  ΣΕΓΑΣ:

Πέμπτη 20/7
Πρωί

10.00 10.000 μ. βάδην Ν,- Τελικός, Βαΐτση, Αλικανιώτη, Φιλτισάκου
10.10 Σφυροβολία Ε, Πρ.- Κορακίδης , Φραντζεσκάκης, Καμτζικλής
10.50 Μήκος Ε, πρ.- Τεντόγλου, Μαντζουρογιάννης, Αλεξόπουλος
11.10 100 μ. εμπ. 7αθλου - Γκέλη
11.30 Σφυροβολία Ε, Πρ. - Κορακίδης , Φραντζεσκάκης, Καμτζικλής
12.20 100 μ. Ε, πρ.- Ζήκος, Γκαραγκάνης
12.20 Ύψος 7αθλου- Γκέλη
12.50 Σφαιροβολία Ε, πρ.- Μουζενίδης
12.55 Ακοντισμός Ν, πρ.- Μανιού
13.25 400 μ. Ε, πρ.- Παππάς, Λαμπρόπουλος
14.10 Ακοντισμός Ν, πρ. - Μανιού

Απόγευμα
16.50 Ύψος Ε, πρ. Μέρλος
17.30 Σφαιροβολία 7αθλου Γκέλη
18.30 Τριπλούν Ν, πρ.- Μπαλαμούτη
19.00 Δισκοβολία Ν, πρ., Σπανουδάκη
19.05 1.500 μ. Ε, πρ. Μηλιαράς, Παπούλιας
19.15 Επί κοντώ Ν, πρ. Αδαμοπούλου
20.00 200 μ. 7αθλου Γκέλη
20.20 Δισκοβολία Ν, πρ., Σπανουδάκη
 
Παρασκευή 21/7
10.10 Σφαιροβολία Ν, πρ. - Μαγκούλια
10.20 Υψος Ν, πρ. - Ρέτζιου
11.50 800 μ. Ε, πρ. - Καλάκος
11.50 Επί κοντώ Ε, πρ. - Καραλής, Νεράντζης
12.10 Μήκος 7αθλου - Γκέλη
12.30 400 μ. εμπ. Ν, πρ. - Κιάφα
Απόγευμα
14.30 Ακοντισμός 7αθλου - Γκέλη
18.50 800 μ. 7αθλου - Γκέλη
 
Σάββατο 22/7
10.00 100 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης
10.25 10.000 μ. βάδην, Τελικός Τζατζιμάκης
10.55 Μήκος 10άθλου - Σπυριδωνίδης
12.30 Μήκος Ν, πρ. Κουτσαλιάρη
12.40 Σφαιροβολία, 10άθλου - Σπυριδωνίδης
 
Απόγευμα
16.10 Υψος 10άθλου - Σπυριδωνίδης
17.45 Τριπλούν Ε, πρ. Μονόπωλης, Πανταζής
20.15 400 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης
 
Κυριακή 23/7
09.30 110 μ. εμπ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης
10.10 Δισκοβολία 10άθλου - Σπυριδωνίδης
11.30 Δισκοβολία  10άθλου - Σπυριδωνίδης
13.20 Επί κοντώ 10άθλου - Σπυριδωνίδης
 
Απόγευμα
16.00 Ακοντισμός 10άθλου - Σπυριδωνίδης
17.00 Ακοντισμός 10άθλου - Σπυριδωνίδης
17.50 4Χ100 μ. Ε, πρ.
19.35 1.500 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης