Η πιο μεγάλη ώρα για τη Μαγκούλια…

Η πιο μεγάλη στιγμή για την έως τώρα παρουσία της Μαρίας Μαγκούλια στο στίβο είναι σήμερα και την ορίζει η συμμετοχή της στα προκριματικά της σφαιροβολίας, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου Εφήβων-Νεανίδων στο Γκροσέτο.

Χάνοντας την ευκαιρία να πρωταγωνιστήσει στο Παγκόσμιο Παίδων-Κορασίδων του Ναϊρόμπι λόγω της απόσυρσης της συμμετοχής από τον ΣΕΓΑΣ για λόγους ασφαλείας, η πρωταθλήτρια της Ένωσης Καζώνη-Κάλυμνος 2000 θέλει κατ’ αρχάς μια πρόκριση στο μεγάλο τελικό, προγραμματισμένο γι’ αύριο 19.25 ώρα Ελλάδος κι από κει πέρα ένα πλασάρισμα όσο ψηλότερα γίνεται δεδομένου και του έντονου συναγωνισμού στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Η ελληνική αποστολή έχει να κατακτήσει μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Εφήβων-Νεανίδων από το 2005 στο Κάουνας, όταν είχε πάρει μάλιστα το χρυσό στο ακόντιο ο Γιάννης Σμαλιός, αθλητής του Ιπποκράτη Κω τότε, γι’ αυτό όλοι οι φίλοι του αθλήματος ευελπιστούν σε σημαντικές παρουσίες που θα σηματοδοτήσουν στην Ιταλία και την επιστροφή στο βάθρο.

Η ελληνική αποστολή στο Γκροσέτο:

Έφηβοι

100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) 

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή) 

800 μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

1.500 μ .: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ), Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ) 

Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου) 

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ) 

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Γρεβενών), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμ.) 

Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χ.) 

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), Γιώργος Κορακίδης  (ΓΣ Μανδρών), Μανώλης Καμτζικλής (ΓΣ Μανδρών)

Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)

10.000 μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος) 

4Χ100 μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Χρυσάφης (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Νεανίδες

400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 

Ύψος: Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)

Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ) 

Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)

Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 

Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος) 

Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ) 

Επταθλο: Ελένη Γκέλη (Λυβικός Ιερ.) 

10.000 μ. βάδην: Σοφία Αλικανιώτη (Ολυμπία Πατρών), Νάνση Βαίτση  (ΓΑΣ Ιλισσός), Κυριακή Φιλτσισάκου (Ν. Ιωνία)

Το πρόγραμμα συμμετοχής των Ελλήνων στο Γκροσέτο:

Παρασκευή 21/7

10.10 Σφαιροβολία Ν, πρ. - Μαγκούλια

10.20 Υψος Ν, πρ. - Ρέτζιου

11.50 800 μ. Ε, πρ. - Καλάκος

11.50 Επί κοντώ Ε, πρ. - Καραλής, Νεράντζης

12.10 Μήκος 7αθλου - Γκέλη

12.30 400 μ. εμπ. Ν, πρ. - Κιάφα

Απόγευμα

14.30 Ακοντισμός 7αθλου - Γκέλη

18.50 800 μ. 7αθλου - Γκέλη

Σάββατο 22/7

10.00 100 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης

10.25 10.000 μ. βάδην, Τελικός Τζατζιμάκης

10.55 Μήκος 10άθλου - Σπυριδωνίδης

12.30 Μήκος Ν, πρ. Κουτσαλιάρη

12.40 Σφαιροβολία, 10άθλου - Σπυριδωνίδης

Απόγευμα

16.10 Υψος 10άθλου - Σπυριδωνίδης

17.45 Τριπλούν Ε, πρ. Μονόπωλης, Πανταζής

20.15 400 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης

Κυριακή 23/7

09.30 110 μ. εμπ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης

10.10 Δισκοβολία 10άθλου - Σπυριδωνίδης

11.30 Δισκοβολία  10άθλου - Σπυριδωνίδης

13.20 Επί κοντώ 10άθλου - Σπυριδωνίδης

Απόγευμα

16.00 Ακοντισμός 10άθλου - Σπυριδωνίδης

17.00 Ακοντισμός 10άθλου - Σπυριδωνίδης

17.50 4Χ100 μ. Ε, πρ.

19.35 1.500 μ. 10άθλου - Σπυριδωνίδης