Πήραν τη ρεβάνς οι Underdogs!

Η απώλεια της κατάκτησης του εργασιακού πρωταθλήματος του Ροδίων Άθλησις τον περασμένο Μάιο δεν είχε …κάτσει καλά στους Underdogs και στο δεύτερο ημιτελικό του 6ου ανοιχτού τουρνουά του ΔΟΠΑΡ πήραν τη ρεβάνς από τα Modela στα οποία δεν επέτρεψαν να υπερασπιστούν απόψε τον τίτλο τους.

Η ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα επικράτησε 67-60 και μάλιστα χωρίς τον Στεφανίδη που παρακολούθησε όλον τον αγώνα από τον πάγκο. Μάλιστα, απείλησαν με συντριβή τα Modela, που έκαναν κακή εμφάνιση, καθώς είχαν ξεφύγει ακόμη και με +19 στο β’ δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά δεν ικανοποίησε τις προσδοκίες αφού στο 5’ το σκορ ήταν 4-4! Οι Underdogs έτρεξαν ένα μικρό σερί και ξέφυγαν 4-10 στο 9’ ενώ τα Modela είχαν σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, τόσο με τον Μελεκίδη (που έχασε 3-4 εξ επαφής) όσο και με το «πρώτο βιολί» τους, τον Παπαγιάννη.

Στη 2η περίοδο, οι Underdogs επικράτησαν κατά κράτος. Το 7-13 έγινε 7-20 μόλις στο 11’ αλλά και 16-35 στο 17’ με μία βολή του Παπακώστα. Μόνο ο Γιορδαμνής έσωσε τα προσχήματα για τους κατόχους του τίτλου σε αυτό το δεκάλεπτο και ο Πολυχρόνης κράτησε αυτό το +19 (18-37) που έμοιαζε πολύ εύκολο.

Επειδή, όμως, τα Modela είναι …Modela, όπως και να το κάνουμε, άρχισε σιγά σιγά η αντεπίθεση στο β’ ημίχρονο. Στο 24’ ο Φάντης θα μπορούσε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους αλλά ήταν άστοχος στις δύο βολές (28-39) και μέσα σε ενάμισι λεπτό, το σκορ έγινε και πάλι 30-48, με τρίποντο του Παπακώστα.

Τα Modela αντέδρασαν ξανά και μείωσαν σε 40-51 με τη λήξη του δεκαλέπτου ενώ στην τελευταία περίοδο, πήρε μπροστά ο Σαντιμπαντάκης, ο MVP του τελικού τον περασμένο Μάιο, που είχε φέρει τα πάνω κάτω. Πέτυχε εφτά μαζεμένους πόντους και τα Modela πλησίασαν 52-53 στο 34’!

Εκεί μίλησε η εμπειρία του Παπακώστα που έκανε το 52-56 και στο 38’ τον μιμήθηκε ο Μελισσάς για το 54-61 και μάλιστα στην εκπνοή των 24’’ της επίθεσης. Ο Κλαδίτης σταμάτησε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Γιορδαμνή ενώ το τρίποντο του Παπαγιάννη ήταν άστοχο στο 39’.

Μελεκίδης και Τσιγάρος έκαναν το 60-64 στα 20’’ αλλά το νέο σουτ τριών πόντων του Παπαγιάννη, μετά τη μία βολή του Τσεκουρά στα 17’’, ήταν και πάλι άστοχο με αποτέλεσμα ο Πολυχρόνης από τη γραμμή να διαμορφώνει το τελικό 60-67.

Δεκάλεπτα: 7-13, 22-39(ημιχρ.), 40-51, 60-67
Διαιτητές: Αντωνίου, Μητσού

Modela (Μαγριπλής): Τσιγάρος 8, Φάντης 3, Καραγεωργίου 9, Παπαγιάννης 10(1), Μανωλακιός 2, Σαντιμπαντάκης 7(1), Χαραλάμπης, Κόρρος 3, Γιορδαμνής 8, Μελεκίδης 10, Ξυπολιάς, Φακουλάς.

Underdogs (Παπακώστας): Κλαδίτης, Τσούβαλης, Κατσίμπρης, Ρέτσας, Παπακώστας 12(3), Μουρουζίδης 2, Μελισσάς 11(2), Τσεκουράς 9, Πολυχρόνης 14, Κουλούμπρης 19.