Το πετυχημένο μοντέλο στιβικής ανάπτυξης της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου

Η μεγάλη προσπάθεια από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου και τα σωματεία εδώ και μια δεκαετία περίπου φαίνεται πως πιάνει τόπο με την ανάδειξη πια των αθλητών κι αθλητριών μας στις σημαντικές διοργανώσεις του στίβου.

Άλλωστε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ στο οποίο έχουν δικαίωμα συμμετοχής παιδιά 14-15 ετών είναι η σημαντικότερη απόδειξη για όλα τα παραπάνω κάθε χρόνο.

Στις 15-16 Ιουλίου στη Χαλκίδα οι Δωδεκανήσιοι που συμμετείχαν στο Νότιο Όμιλο της διοργάνωσης είχαν εξαιρετικές επιδόσεις, όπως και τα προηγούμενα χρόνια, κάνοντας ουσιαστικά την αρχή για την καλή μετέπειτα πορεία.

Η αρχή ώστε τα Δωδεκάνησα να δημιουργήσουν μια εκπληκτική παράδοση στις κατηγορίες αυτές έγινε το 2008 και 2009 με την απόφαση για τη διεξαγωγή του πρωταθλήματος Παμπαίδων-Παγκορασίδων β’ με συμμετοχή παιδιών 12-13 ετών.

Μια σειρά αγώνων αξιοποιώντας οι διοργανωτές και τα στάδια της Δωδεκανήσου είχε ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη του στίβου με τη συνεργασία της τότε Νομαρχίας Δωδεκανήσου, Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου τώρα, για την κάλυψη των μετακινήσεων αλλά και των Δήμων όσον αφορά τη διαμονή των αποστολών.

Η κατάκτηση αυτή της ΕΑΣ που αφορά τη συνεργασία με την τοπική αυτοδιοίκηση έκανε τα πράγματα πολύ… απλά στον τομέα της ανάδειξης όσων παιδιών αξίζουν, ενώ βοήθησε παράλληλα να κάνουν αρκετοί άνθρωποι κομμάτι της ζωής τους τον στίβο και να κινητοποιηθούν περισσότερο τα σωματεία στο κομμάτι των ακαδημιών τους.

Το μέλλον πια φαντάζει ευοίωνο στο κομμάτι αυτό, θεωρώντας πια θεσμό όλοι όσοι ασχολούνται με το στίβο τους αγώνες για Παμπαίδες-Παγκορασίδες β’ ούτως ώστε με τις κατάλληλες συνεργασίες να συνεχίσουν για πολλά χρόνια να υφίστανται και να τοποθετούν τα Δωδεκάνησα ψηλά στον πίνακα του ΣΕΓΑΣ που αποτυπώνει το δείκτη ανάπτυξης ανά περιοχή στην Ελλάδα.

Οι επιτυχίες των Δωδεκανησίων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ για το Νότιο Όμιλο στη Χαλκίδα 15-16 Ιουλίου:

Φιλοθέη Φραζή (Εύδαμος Κω) 2η θέση στο πένταθλο

Ελμπιόνα Ζενέγια (ΑΟ Σταματίου) 5η θέση στο πένταθλο

Φωτεινή Μάγου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 6η θέση στο πένταθλο

Αρετή Σιμιτζή (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 19η θέση στο πένταθλο

Καζώνης  4χ300 Παγκορασίδων α’ (Σαββάκη Ο., Μπαϊράμη Ε., Κίκους Ι., Σαββάκη Φ.) 16η θέση

Ναταλία Μάγου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 13η θέση στη σφύρα

Παντελεήμων Κώστας (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 7η θέση στα 100μ. μ’ εμπόδια

Γεώργιος Αβδελίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στο επί κοντώ

Νικόλαος Αγγελής (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 7η θέση στο επί κοντώ

Γεώργιος Τρικοίλης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 11η θέση στο επί κοντώ

Ιωάννα Χρηστοφή (Εύδαμος Κω) 5η θέση στα 80μ. μ’ εμπόδια

Ανδρέας Έλληνας (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 14η θέση στα 3000μ.

Κωνσταντίνος Παρτσανάκης (Εύδαμος Κω) 1η θέση στο ακόντιο

Γεώργιος Μουζάκης (Εύδαμος Κω) 2η θέση στο ακόντιο

ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 4χ80 Παμπαίδων α’ (Κώστας Π., Αβδελίδης Γ., Παντελίδης Γ., Αγγελής Ν.) 15η θέση

ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 4χ80 Παγκορασίδων α’ (Μαμουζέλλου Η., Παλαιού Ε., Αναστασιάδη Ε., Ντέλιου Χ.) 23η θέση

Ιπποκράτης ο Κώος 4χ80 Παγκορασίδων α’ (Μυτιληναίου Α., Μαρίνοβα Θ., Μαλάκη Α., Βασιλειάδη Κ.) 33η θέση

Σωτήριος Χατζηγεωργίου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στη σφύρα

Γεώργιος Τρικοίλης (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 5η θέση στα 300μ. μ’ εμπόδια

Παύλος Τηλιακός (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 13η θέση στα 300μ.

Γεωργία Παραστατίδου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 10η θέση στα 300μ.

Γεώργιος Κώτσης (Εύδαμος Κω) 21η θέση στα 600μ.

Σιντίκα Χουσεΐν (ΑΟ Σταματίου) 17η θέση στα 600μ.

Ιωάννα Χρηστοφή (Εύδαμος Κω) 15η θέση στο μήκος

Ιωάννης Σαββίγκος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 12η θέση στα 1000μ.

Ευαγγελία Μπαϊράμη (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000) 23η θέση στα 1000μ.