Το… πάλεψαν οι Δωδεκανήσιοι στη Λάρισα

Στην ιστορία πέρασε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Νέων Ανδρών-Γυναικών και γι’ αυτή τη χρονιά με οικοδέσποινα τη Λάρισα.

Το περασμένο σαββατοκύριακο χιλιάδες αθλητές κι αθλήτριες από 108 συλλόγους βρέθηκαν στο Αλκαζάρ και προσπάθησαν να διακριθούν, μεταξύ αυτών και οι Δωδεκανήσιοι.

Η αποστολή μας επέστρεψε χωρίς μετάλλιο από τη Θεσσαλία και το τελευταίο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα, αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία σε σχέση με την προσπάθεια εκεί όπως και τις ικανότητες όλων όσοι πήραν μέρος.

Μόνη Δωδεκανήσια με μετάλλιο στον αγώνα ήταν η Άλκηστις Γεωργίου, πρώην αθλήτρια του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου με μεταγραφή στον ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής λόγω σπουδών στην πόλη της Θράκης.

Η αθλήτριά μας, πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. μ’ εμπόδια, ενώ καλή παρουσία είχε ο Ιωάννης Λογοθέτης από τη Ρόδο, που ήταν 4ος στα 400μ. με τα χρώματα του ΓΣ Κηφισιάς.

Οι θέσεις των Δωδεκανήσιων:
Αγγελική Κοτσομύτη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 6η θέση στα 100μ. μ’ εμπόδια, 8η θέση στα 400μ. μ’ εμπόδια