Ράνια Ρεμπούλη: Όλες οι ευκαιρίες δικές της

Δεν τα κατάφερε τελικά να κάνει τον αγώνα που θα επιθυμούσε η Ράνια Ρεμπούλη την περασμένη Κυριακή στο Λονδίνο και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Απ’ ό, τι φάνηκε, ο τραυματισμός στο δικέφαλο το προηγούμενο διάστημα επηρέασε την κούρσα της αθλήτριας από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 κι έτσι δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει το ρυθμό στο μαραθώνιο, εγκαταλείποντας κάπου στο 20ο χλμ., όπως ανακοίνωσε λακωνικά ο ΣΕΓΑΣ στην επίσημη ιστοσελίδα του.

Η αθλήτριά μας από τη Λέρο ταξίδεψε στο Λονδίνο για να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ σε μια διαδρομή που δεν θεωρείται από τις δύσκολες στο αγώνισμα αλλά θα έχει κάθε ευκαιρία στο μέλλον να τα καταφέρει, αφού μπορεί ανέτως βάσει των χρόνων της να παίρνει προκρίσεις για σημαντικούς αγώνες κι εκτός συνόρων.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο, η 26χρονη αθλήτρια στην πρώτη της συμμετοχή με την εθνική ομάδα, διένυσε την απόσταση σε 2.57.06 και κατέλαβε την 71η θέση και ολοκλήρωσε επιτυχημένα την παρουσία της στη διοργάνωση, δεδομένο του ότι κάνει τις προπονήσεις στις στο ελεύθερο χρόνο, που έχει από τη δουλειά της.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ρόους Τζελίμο (Μπαχρέιν) με 2.27.11 και φετινό ρεκόρ, ενώ μια ανάσα πίσω της τερμάτισε η Εντνα Κιπλάγκατ με 2.27.18 και η Άμι Κραγκ (ΗΠΑ) με την ίδια επίδοση, σε ένα δυνατό φίνις τον αθλητριών με στόχο το χρυσό μετάλλιο.

Πάντως και οι δύο αθλήτριές μας, φάνηκε πως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό από την αρχή κοντά στο προπορευόμενο γκρουπ γι’ αυτό και δεν διεκδίκησαν μια θέση ψηλότερα.

Η επιβεβαίωση για τη Στεφανίδη
Η Κατερίνα Στεφανίδη είναι ένα από τα δυνατότερα ονόματα του παγκόσμιου στίβου κι από προχθές το βράδυ είναι η κάτοχος και του παγκόσμιου τίτλου στο επί κοντώ.

Η αθλήτρια που τα έχει κατακτήσει όλα. Και το έχει πετύχει μέσα από τη σταθερότερη, τη συνέπεια, την αποτελεσματικότητα και το θάρρος, χαρακτηριστικά που την ακολουθεί τη τελευταία τετραετία. Η Στεφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Λονδίνο με 4,91 μ. και συμπλήρωσε το πλούσιο βιογραφικό της με το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή της.

Η άλτρια του Μίτσελ Κρίερ ξεκίνησε από τα 4,65 μ., συνέχισε δίχως απώλεια στα 4,75 μ. και 4,82 μ. και αφού έχασε ένα άλμα στα 4,89 μ., αλλά εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο πέρασε εύκολα τα 4,91 μέτρα.

Η 27χρονη Ελληνίδα ξεπέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της τα 4,90 μ. σε ανοιχτό στίβο, αφού το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 4,90 μ. από τις 20 Φεβρουαρίου του 2016, ενώ μέχρι σήμερα η καλύτερη επίδοση της στον ανοιχτό ήταν 4,86 μέτρα. Η Στεφανίδη στη συνέχεια δοκίμασε δύο φορές στα 5,02 μ., δίχως επιτυχία και έπειτα επέλεξε να πανηγυρίσει τη νέα της αυτή επιτυχία.

Έτσι, έγινε η δεύτερη Ελληνίδα μετά τον Κώστα Κεντέρη, που έχει στην κατοχή της ταυτόχρονα τον τίτλο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Παράλληλα έγινε η τρίτη αθλήτρια μετά τις Ντραγκίλα και Ισινμπάγεβα, που είχε στην κατοχή της ταυτόχρονα Ολυμπιακό και παγκόσμιο τίτλο.

Το 4,91 μ. είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση σε τελικό παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αφού το ρεκόρ αγώνων είναι 5,01 μ. και ανήκει στην Ισινμπάγεβα, ενώ με την ίδια επίδοση (4,91 μ.) επικράτησε το 2015 η Γιάρισλει Σίλβα.

Η Σάντι Μόρις, όπως και στο Ρίο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 4,75 μ., ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Πεϊνάδο και Σίλβα με 4,65 μέτρα.

Νέες ευκαιρίες για διακρίσεις στο κοντινό μέλλον θα έχει η Ράνια ΡεμπούληΝέες ευκαιρίες για διακρίσεις στο κοντινό μέλλον θα έχει η Ράνια Ρεμπούλη