«Εκτόξευση» συμμετοχών στην Aegean Regatta

Σε έντεκα μέρες θα δοθεί ο απόπλους των σκαφών για την Aegean Regatta από την Πάτμο με προορισμό την Αστυπάλαια κι από κει για τη Νίσυρο ώστε πια στις 26 Αυγούστου να πραγματοποιηθούν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παράκτιες ιστιοδρομίες στη Ρόδο και το βράδυ η τελετή λήξης.

Το Νησί της Αποκάλυψης προετοιμάζεται πυρετωδώς για τον εν λόγω ιστιοπλοϊκό αγώνα-θεσμό πια του αθλήματος στην Ελλάδα, αφού εκεί πρόκειται να γίνουν οι καταγραφές των σκαφών αλλά και η συνάντηση των κυβερνητών πριν τον απόπλου.

Έτσι, την εκκένωση του καταφυγίου των Τουριστικών Σκαφών στο λιμένα Σκάλας, από την πλωτή προβλήτα στη θέση «Νετήθεια» μέχρι την εμπορική προβλήτα στην θέση «Πούντος του Φτέρη», για την επιβίβαση των σκαφών που θα συμμετάσχουν στην Aegean Regatta, ζήτησε με έγγραφο το λιμεναρχείο Πάτμου: 
«Η απαγόρευση θα ισχύσει από τις 06:00 π.μ. της 17ης Αυγούστου 2017 έως και 12:00 π.μ. της 20ής Αυγούστου 2017. Οι ιδιοκτήτες των σκαφών στην εν λόγω περιοχή καλούνται να βρουν έγκαιρα νέο και ασφαλή χώρο αγκυροβόλησης των πλοίων τους.» 

Αύξηση όμως παρατηρήθηκε στις δηλώσεις συμμετοχής των πληρωμάτων, που έως και χθες το απόγευμα έφτασαν τις 65, δικαιώνοντας όσους πίστευαν πως από την Πάτμο θα αποπλεύσουν περίπου στα 70 σκάφη για το πρώτο σκέλος της διοργάνωσης.

Κάθε χρόνο άλλωστε, εκεί πάνω κάτω κυμαίνεται ο αριθμός και δείχνει φυσικά το πόσο ενδιαφέρονται όλοι όσοι αγαπούν την ιστιοπλοΐα για την Aegean Regatta. Σύμφωνα με την προκήρυξη, μέχρι και την Παρασκευή 18 Αυγούστου στις 21.00 θα έχουν δικαίωμα οι ενδιαφερόμενοι να δηλώνουν τη συμμετοχή τους, και φαίνεται ότι θα υπάρχει σίγουρα αυξητική τάση, τουλάχιστον από πλευράς ελληνικών πληρωμάτων.

Οι συμμετοχές:

A/A

YACHT NAME

Model

Rating System

CLUB 

SKIPPER

1

PANORMITIS

FIRST 41s5

ORC CLUB

Α.Σ.Ι.Α.Θ. ΡΟΔΟΥ

ΣΤΑΥΡΑΣ  ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ

2

MATRAK II

Prototype

IRC

MIYC

ORHAN ÖZDAS

3

DAS BOOT

Optima 101

ORC CLUB

Α.Σ.Ι.Α.Θ ΡΟΔΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΣ

4

ORION

Dufour 3800

ORC CLUB

Ν.Ο.ΧΙΟΥ

ΜΠΛΕΓΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

5

CODE ZERO VODAFONE

Grand Soleil 42R

ORCI

N.C.Chios

BELEGRIS MICHALIS

6

MYTILANA GRE1708

 

ORC CLUB

Ν.Ο.Λ.Σ.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΚΟΥΛΑΚΗΣ

7

ONAR

Halberg Rassy Rasmus 35

ORC CLUB

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

VASILIOS PAPAIAKOVOU

8

APOLLON

350 GL

ORC CLUB

ASIATHR

POLICHRONIS ALIVANIS

9

ΑΔΡΑ - GRE1221

FIRST 31.7

ORCI

ΝΑΟΒ

ΖΗΝΟΒΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ

10

SUN FIZZ

Sun Fizz 40

ORC CLUB

Loiath

PALLIS IGNATIOS

11

NIRIIDA

ELAN 37 SD

ORC CLUB

N.C.THESSALONIKI

PASCALIS SAMARAS

12

TAMUMM-MARINESHOP-3M-BAINBRIDGE-LANCELIN

FARR 30-evo

ORCI

N.C.Th

ANTONIS KATIGIANAKIS

13

HAKUNA MATATA

Bavaria 44 Exclusive

ORC CLUB

Ναυτικός Όμιλος Χίου

ΜΟΥΣΟΥΡΟΥΛΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

14

BLACK JACK

GP

ORCI

PSC

MANTIS PANAGIOTIS

15

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

16

BAXIMUS

X-35

IRC

OFTH

BAXEVANIS THANASIS

17

KRAKEN

MOUNTGAY 30

ORC CLUB

OFTH

MARAKIS DIMITRIS

18

MANOULI TOO

SUN ODYSSEY 45.1

ORC CLUB

NOTK

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

19

ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ

Dufour 1800

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

ΝΙΚΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

20

HOT PANTS3

Hunter 707

IRC

Howth YC

WILLIAM MORRISON

21

ΑΠΟΛΛΩΝ

SUNSHINE 36 ST. EXT

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

ΤΣΙΜΕΤΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

22

MELTEMI

RM 1260

ORCI

Ι Ο Χαλκίδος

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΑΡΑΜΑΡΟΥΔΗΣ

23

ST.ANNA

Farr42

IRC

Sailing Centr

MIKHAIL KADETOV

24

RESPECT

1d35

ORCI

Ν.Ο.Βουλιαγμένης

ΑΛΧΑΝΑΤΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

25

CALEXICO

Χ 332

ORC CLUB

Ι.Ο. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΑΝΙΤΣΑΚΗΣ

26

AUSTRIA ONE

IMOCA open 60

ORCI

YC Marina Kastela

KURT ZATLOUKAL

27

ΑΛΟΥΣΤΙΝΑ

FIRST 32

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘΡ

ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

28

INSTANT ZERO

Jeanneau 53

IRC

CAPTAIN.SU

VADIM SKLYAROV

29

WILD DEVIL BABY

MELGES 24

ORCI

ST.MAARTEN YACHT CLUB

BEN JELIC

30

ΑΝΕΜΟΣ

DUFOUR 32

ORC CLUB

Ι Ο ΧΑΝΙΩΝ

ΚΝΙΘΑΚΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

31

ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΙΛ

 

ORC CLUB

Ν.Ο ΠΑΤΡΩΝ

ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

32

ΠΑΡΑΛΟΣ

SLOOP

ORCI

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

33

ΑΝΕΡΑΔΑ

Sun fizz 40

ORC CLUB

ΠΟΝΑΘΑ

ΚΩΣΤΑΣ ΨΥΛΛΙΔΗΣ

34

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ

ELAN 31S

ORC CLUB

BEGAFICO-ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

ΣΥΡΙΜΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

35

NELLI

Jouet 920

ORC CLUB

L.O.I.A.TH

ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΕΡΔΕΛΗΣ

36

SUGAR

X-40

ORCI

NAS

ATHANASIOU ALEXANDROS

37

ALMIRA

FIRST 38

ORC CLUB

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ BEGAFIGO

ΑΔΩΝΙΣ ΚΑΛΟΠΕΤΡΙΔΗΣ

38

ALLEGORIA

Bavaria 35 match

ORCI

ΝΟ ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ

ARGYRAKIS IOANNIS

39

LA LOBA

X-412

ORC CLUB

Breeze Club

SERGEY MARTYANOV

40

IDEA

ATLANTIC 44

ORC CLUB

Ναυτικός Όμιλος Κιάτου

ΜΕΝΟΥΝΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

41

AFROESSA

SUNFAST 3200

ORC CLUB

NAOB

GRETSOS KOSTAS

42

ADONIS

IDYLE 15 50

ORC CLUB

ΙΟΒΑΘ

ΚΩΣΤΑΒΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

43

SIMERA

Bavaria 350

ORC CLUB

Ν.Ο. Τυμπακίου

NIKOS KAMPITAKIS

44

ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ

 

ORC CLUB

Ι.Ο. ΠΑΤΡΩΝ

ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

45

TWO CHOICES

OCEANIS 440

ORC CLUB

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΣΤΑΥΡΟΣ ΖΟΡΜΠΑΛΑΣ

46

EXIT

FIRST 34.7

IRC

BODRUM OFFSHORE SAILING CLUB

EMRE DERMAN

47

ILEKTRA

BENETEAU FIRST 29.5

ORC CLUB

Ν.Ο.ΣΑΜΟΥ

ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

48

YEDI MAVI - SHAK SHUKA

A35

IRC

BAYK

HASAN UTKU ÇETINER

49

IPSIPILI AEGEAS YACHTING

ELAN 40 sd

ORC CLUB

otha Kavalas

DIMITRIS SOFITSIS

50

TOMAHAWK

FIRST 45f5

ORC CLUB

Notk

ΤΑΚΗΣ ΣΚΑΡΜΕΑΣ

51

TUCACU

DEHLER 34

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘΡ

ΓΚΙΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

52

ΕΡΥΤΟΣ 2 COSMOTE

JV44

ORCI

ΝΟΠΦ

TSAVALOS S-MANTHOS K

53

GIORGIO FURUNO ONDECK

ΕLΑΝ 40

ORC CLUB

ΝΟΠΦ

SKIATHITIS P MANTHOS G

54

PHEVOS

BAVARIA 340C

ORC CLUB

LOIATH

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΕΡΒΕΛΗΣ

55

SPITHA

GIBSEA 312

ORC CLUB

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΤΣΩΝΗΣ

56

ATHINA

SLOOP

ORC CLUB

LOIATH

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ

57

ΚΑΛΛΙΣΤΩ

OLYMPIC SEA 42

ORC CLUB

Ν.Ο.ΚΑΒΑΛΑΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΙΤΑΤΖΗΣ

58

ESTELLA

 

ORCI

ΑΣΙΑΘΡ

ΣΩΤΗΡΗΣ ΚΑΤΣΑΡΑΣ

59

MOUSMOULO

HALBERG RASSY 26

ORC CLUB

ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ

KOUMNAKIS NIKOLAOS

60

GRANMA X

IMX 38

ORCI

Ναυτικός όμιλος Θεσσαλονίκης

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΡΙΤΣΟΥΛΗΣ

61

DRAGON

 

ORC CLUB

Ν.Ο.Χίου

ΜΥΤΑΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

62

ΩΚΥΡΡΟΗ

 

ORC CLUB

Ναυτικός Όμιλος Σάμου

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ

63

ΣΑΜΙΑ

 

ORC CLUB

Ναυτικός Όμιλος Σάμου

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΛΗΜΝΙΟΣ

64

ΜΙΛΟΥ

 

ORC CLUB

Ναυτικός Όμιλος Σάμου

ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΪΛΑΣ

65

NIKEA

Bavaria 46

ORC CLUB

ΟΘΑΚ Καβάλας

MATEY MATEEV