Έβγαλε πρωταθλητές η άμμος στα Δωδεκάνησα!

Η Μαρία Βομβύλα με την Κατερίνα Χειμωνέττου και ο Μιχάλης Γεράκης με τον Λέντσι Ορμενάι είναι οι πρωταθλητές μπιτς βόλεϊ στα Δωδεκάνησα για το 2017.

Στους άνδρες, οι Γεράκης / Ορμενάι σε έναν πολύ θεαματικό τελικό επικράτησαν με 2-0 σετ (21-17,21-8) των Νίκου Μακρή / Νίκου Αρβανίτη και κατέκτησαν στο χρυσό μετάλλιο. Την 3η θέση κατέκτησαν οι Στέλιος Χαριστής / Σεβαστός Φιλίππου αφού νίκησαν στον μικρό τελικό τους Πάνο Μπαλή και Κώστα Θεουλάκη με 2-0 σετ.

Στις γυναίκες το δίδυμο  Βομβύλα / Χειμωνέττου νίκησαν στο τάι μπρέικ τις Νικολέτα Αμορανίτη / Φαμπιόλα Τερζίου ( 16-21, 21-13, 15-11) και πήραν τον φετινό τίτλο. Στον μικρό τελικό οι Ιωάννα Αθανασίου και η Ελιζαμπέτα Μαμαλίγκα επικράτησαν με 2-1 σετ των Ανθής Γκίκα και Ραφαηλίας Κουφομανώλη και πήραν το χάλκινο μετάλλιο.

Για την επιτυχημένη διεξαγωγή του τελικού τουρνουά του Πανδωδεκανησιακού Πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Καλλιπάτειρα από 19-20 Αυγούστου η Τοπική Επιτροπή ευχαριστεί, τους Εθελοντές Σαμαρείτες, τους διαιτητές μπιτς βόλεϊ Ανδρέα Παπαδόπουλο και Στάθη Μαθιουδάκη, τον Πέτρο Χειμωνέττο (φωτογραφική κάλυψη), την ακτοπλοϊκή εταιρεία Blue Star, το Play Cafe 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές κατατάξεις έχουν ως εξής: :

Γυναίκες:

Α΄ Γύρος

ΤΕΡΖΙΟΥ Φ./ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ Ν.- ΙΓΓΛΕΣΗ Μ./ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ε.  2-0  (21-8,21-6)

ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ/ΧΟΥΣΕΪΝ Ν.-ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α. 1-2 (15-21,23-21,12-15)

ΤΕΡΖΙΟΥ Α./ΣΟΥΣΑΡΙ-ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΥ /ΒΟΜΒΥΛΑ Μ.            0-2 (8-21,7-21)

ΓΕΡΑΚΗ Ε./ΜΑΝΩΛΑΚΗ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ  0-2 (11-21,12-21)

Β΄ Γύρος

ΤΕΡΖΙΟΥ Φ./ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ Ν.-ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α. 2-0 (21-15,21-13)

ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΥ /ΒΟΜΒΥΛΑ Μ.-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ  2-0 (21-15,21-15)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 7οι)

ΙΓΓΛΕΣΗ Μ./ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ε.-ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ/ΧΟΥΣΕΪΝ Ν. 0-2 (10-21,14-21)

ΤΕΡΖΙΟΥ Α./ΣΟΥΣΑΡΙ-ΓΕΡΑΚΗ Ε./ΜΑΝΩΛΑΚΗ 1-2 (20-22,21-16,11-15)

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου σε δράση στο τουρνουά Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου σε δράση στο τουρνουά

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 5οι)

ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ/ΧΟΥΣΕΪΝ Ν.-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ-0-2 (9-21,10-21)

ΓΕΡΑΚΗ Ε./ΜΑΝΩΛΑΚΗ-ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α. 0-2 (13-21,15-21)       

Ημιτελικοί

ΤΕΡΖΙΟΥ Φ./ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ Ν.-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ 2-0 (21-12,21-16)

ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΥ /ΒΟΜΒΥΛΑ Μ.-ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α. 2-0 (21-9,21-19)

Μικρός Τελικός (3η-4η θέση)

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ-ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α. 2-1 (15-21,21-19,15-9)

Τελικός (1η-2η θέση)

ΤΕΡΖΙΟΥ Φ./ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ Ν.-ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΥ /ΒΟΜΒΥΛΑ Μ. 1-2 (21-16,13-21,11-15)

 

Τελική Κατάταξη Γυναικών

1.ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΥ /ΒΟΜΒΥΛΑ Μ.

2.ΤΕΡΖΙΟΥ Φ./ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ Ν.

3.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ /ΜΑΜΑΛΙΓΚΑ

4.ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ /ΓΚΙΚΑ Α.

5.ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ/ΧΟΥΣΕΪΝ Ν.

5.ΓΕΡΑΚΗ Ε./ΜΑΝΩΛΑΚΗ

7ΙΓΓΛΕΣΗ Μ./ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ε.

7.ΤΕΡΖΙΟΥ Α./ΣΟΥΣΑΡΙ

 

Είχε και το ανδρικό τις δικές του συναρπαστικές στιγμές Είχε και το ανδρικό τις δικές του συναρπαστικές στιγμές

Άνδρες:

Α΄ Γύρος

ΓΕΡΑΚΗΣ/ΟΡΜΕΝΑΪ-ΤΑΡΚΑΣΗΣ/ΤΖΑΝΗΣ-2-0  (21-6,21-10)

ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΣ/GENOF-ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ/ΣΙΜΕΛΙΤΙΔΗΣ 2-0-(21-19,21-17)

ΓΚΙΖΕΤΗΣ/ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ-ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ 1-2 (18-21,21-14,12-15)

ΜΑΚΡΗΣ/ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ  ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ 2-0 (21-11,21-11)

Β΄ Γύρος

ΓΕΡΑΚΗΣ/ΟΡΜΕΝΑΪ-ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΣ/GENOF  2-0 (21-19,21-13)

ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ-ΜΑΚΡΗΣ/ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ 0-2 (11-21,14-21)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 7οι)

ΤΑΡΚΑΣΗΣ/ΤΖΑΝΗΣ-ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ/ΣΙΜΕΛΙΤΙΔΗΣ 0-2 (11-21,17-21)

ΓΚΙΖΕΤΗΣ/ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ-ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ 0-2 (16-21,18-21)

Ταμπλό Ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 5οι)

ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ/ΣΙΜΕΛΙΤΙΔΗΣ-ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ 2-0αα

ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ-ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΣ/GENOF 2-1 (21-18,22-24,16-14)

Ημιτελικοί

ΓΕΡΑΚΗΣ/ΟΡΜΕΝΑΪ-ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ  2-0 (21-5,21-17)

ΜΑΚΡΗΣ/ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ-ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ 2-0 (21-12,21-8)

Μικρός Τελικός (3η-4η θέση)

ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ-ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ 0-2 (5-21,10-21)

Τελικός (1η-2η θέση)

ΓΕΡΑΚΗΣ/ΟΡΜΕΝΑΪ-ΜΑΚΡΗΣ/ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ 2-0 (21-18,21-17)

Τελική Κατάταξη Ανδρών

1.ΓΕΡΑΚΗΣ/ΟΡΜΕΝΑΙ

2.ΜΑΚΡΗΣ/ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ

3.ΧΑΡΙΣΤΗΣ/ΦΙΛΙΠΠΟΥ

4.ΜΠΑΛΗΣ /ΘΕΟΥΛΑΚΗΣ

5.ΧΕΙΜΩΝΕΤΤΟΣ/GENOF

5.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ/ΣΙΜΕΛΙΤΙΔΗΣ

7.ΓΚΙΖΕΤΗΣ/ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ

7.ΤΑΡΚΑΣΗΣ/ΤΖΑΝΗΣ