Η Δόξα Ψίνθου τα λάθη, ο Απόλλων Καλυθιών την επιμονή...

Νικητής στο φιλικό αγώνα της Ψίνθου με τη Δόξα αναδείχθηκε χθες ο Απόλλων Καλυθιών με σκορ 2-1.

Αν κι από το ξεκίνημα η γηπεδούχος ομάδα είχε αβαντάζ την καλή αμυντική λειτουργία, ο Απόλλων με καλή κυκλοφορία της μπάλας εκμεταλλεύτηκε ίσως το μοναδικό λάθος της και σκόραρε από στημένη φάση με κεφαλιά του Μαθιού από κοντά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο 34’.

Οι Ψινθενοί υστέρησαν στην τελική προσπάθεια, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έδειξαν σαφή σημάδια βελτίωσης στον επιθετικό τομέα, ισοφαρίζοντας πια με σουτ του Τριπολίτη από κοντά στο 54’.

Πάντως, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων μπήκε καλύτερα, αλλά στη συνέχεια έδωσε χώρους, προκύπτοντας έτσι και το γκολ από τους «βυσσινί». Παρόλα αυτά, οι Καλυθενοί έφυγαν με το «διπλό» από την Ψίνθο, αφού νέο λάθος από τους παίκτες της Δόξας είχε ως αποτέλεσμα να γίνει ένα κλέψιμο στο 85’ και να βγει στην αντεπίθεση ο Γεωργιάδης που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δόξα: Κοντογιωργάκης, Μπατέστας, Κωστομοίρης Γ., Μήτρου, Στεργάκης, Καλοπήτας, Τσοπάνογλου, Δημητριάδης Ν., Τριπολίτης, Καρίκης Γ., Ορφανός Χ. Αγωνίστηκαν και οι Χάλαντας, Δημητριάδης Π., Ορφανός Δ., και Καρίκης Ι.
Απόλλων: Ροδίτης, Καλαϊτζίδης, Σαββούλης Α., Κυρίτσης, Μιχαλάς, Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Παλάζης, Μαθιός, Σπαχιού, Γιορδαμνής. Αγωνίστηκαν και οι  Καραμανώλης, Καματερός, Διακοπαρασκευάς, Ηλίας, Σαββούλης Τ. και Μίρτσεβ.