Δεν ενθουσίασε στην Αρχίπολη ο Διαγόρας

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 ήρθαν στο χθεσινό φιλικό της Αρχίπολης, ο τυπικά γηπεδούχος ΑΕΡΑ και ο Διαγόρας, σε ένα ματς που είχε φάσεις, αλλά και πολύ νευρικότητα από την πλευρά των παικτών και των δυο ομάδων.

Στο α΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά τους αντιπάλους τους. Είχαν εκλάμψεις δημιουργικές και θα μπορούσαν στις ευκαιρίες που είχαν να απειλήσουν τον Στεφανάκο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Πήγαν σχετικά καλά απέναντι στο Διαγόρα, ο οποίος είχε την υπεροχή και μπόρεσε να προηγηθεί, από μια στημένη φάση και λάθος υπολογισμό του Δαρζέντα.
Το β΄ ημίχρονο το παιχνίδι είχε περισσότερες καλές φάσεις, με τον ΑΕΡΑ να είναι καλύτερος και να ισοφαρίζει, ενώ απειλήθηκε μόνο από το δοκάρι του Ούγκο στο 57΄.
Ο «γηραιός» τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, εξαιτίας της απώθησης του Παπαδημήτρη στον Κάζα, που τον απέβαλε στο 73΄.

Και οι δυο ομάδες πάντως, έδειξαν πως θέλουν πολλή δουλειά, με τον ΑΕΡΑ  να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα στο β΄ μέρος. Ο «γηραιός» θα πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσει να μοντάρεται και να αποκτά την εικόνα που θέλει η τεχνική του ηγεσία, καθώς η «πρώτη επίσημη  σέντρα», είναι πλέον πολύ κοντά.
Το παιχνίδι:
Η πρώτη καλή φάση ήταν για τον Διαγόρα στο 17΄. Ο Ευαγγελιδάκης έβγαλε τη σέντρα και ο Χειμωνέττος από καλή θέση πλάσαρε άουτ.
Στο 28΄όμως ο Χειμωνέττος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε τον Δαρζέντα που έκανε κακό υπολογισμό και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 0-1
Στο 57΄ ο Ούγκο με δυνατό σουτ, σημάδεψε το δοκάρι του Δαρζέντα
Τρία λεπτά αργότερα (60΄) ο Πλύγκος  Μ. ούταρε δυνατά, αλλά απέκρουσε ο Στεφανάκος.
Στο 71΄ όμως ο Δανάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπάρδης γύρισε τη μπάλα στον Παυλίδη, που με ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1
Δυο λεπτά αργότερα (73΄) ο Διαγόρας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπαδημήτρη
Τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού στο 78΄, με τον Στεφανάκο να αποκρούει το δυνατό σουτ του Μ. Πλύγκου.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κάζας.

ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Γαργάλης, Μαλλιάκας, Γιαννακάκης, Στελλάς, Δανάς, Μπαϊρακτάρης, Πλύγκος, Φιλιππάκος, Παυλίδης και Λόης.
Στο β΄ημίχρονο αγωνίσθηκαν οι Μπάρδης, Μ. Πλύγκος, Στεφανής, Λυμπερόπουλος, Νικολής, Μίγκλης και Κανελλόπουλος.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Στεφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Λάμπρου, Βασιλείου, Χειμωνέττος, Συλιγαρδάκης, Ιον (υπό δοκιμή), Βελλίνης, Γιόνδης, Παναγιώτου, Παπαδημήτρης.
Αγωνίσθηκαν στο β΄ημίχρονο επίσης και οι Τσαγγάρης, Ούγκο, Υφαντίδης, Αθανασίου Π., Μπουρούς και Κορλός.
*Ο Διαγόρας πάει το Σάββατο το απόγευμα στην Κρεμαστή να αντιμετωπίσει το Φοίβο.