Μετριότητα... με πολλά γκολ από τον Ιάλυσο!

Ήταν ίσως το πιο ουσιαστικό φιλικό για τον Ιάλυσο το χθεσινό, αφού κέρδισε στο γήπεδό του τον Κλεάνθη με το ευρύ 7-0. Μπορεί να πει κανείς πώς ξέσπασε ο γηπεδούχος στην ομάδα του Παραδεισίου, δείχνοντας παράλληλα πώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Ο Ιάλυσος δεν έπιασε τη σπουδαία απόδοση χθες, παρά το μεγάλο σκορ. Οι παίκτες που χρησιμοποίησε στο α΄ μέρος ο Αλέξανδρος Αλεξιάδης, δείχνουν ενδεκάδα πρωταθλήματος πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Έπιασαν καλή απόδοση πάντως στο α΄ εικοσάλεπτο γεγονός που ευχαρίστησε τους πάντες.

Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν πολύ ουσιαστικοί στην επίθεση,  ιδιαίτερα όταν «έκλεβαν» μπάλα κι έβγαιναν στην αντεπίθεση. Παίζοντας απλά και χωρίς άγχος, σημείωσαν επτά γκολ γεμίζοντας με ικανοποίηση όλους όσους παρακολούθησαν το φιλικό, χωρίς να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο απόδοσης.

Από την άλλη ο Κλεάνθης προσπάθησε να σταθεί ανταγωνιστικός απέναντι σε ομάδα ανώτερης Κατηγορίας, αλλά οι παίκτες του επηρεασμένοι από τη σκληρή προετοιμασία, έκαναν λάθη, ιδιαίτερα στο χώρο του κέντρου.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΕΙΟ
Μόλις στο 10' ο Πόποβιτς έβγαλε ωραία μπαλιά  στον Βλάχο, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-0.

Το 2-0 ήρθε στο 20',  μετά από σέντρα του Πόποβιτς και κεφαλιά ψαράκι του  Καμπλιώνη.

Το 3-0 έγινε στο 41' μετά από σέντρα του Πετρούση και κεφαλιά του Αρχοντούλη. Με το σκορ αυτό τελείωσε το ημίχρονο.

Σκόραρε και στο χθεσινό φιλικό ο Γιώργος Δελαπόρτας ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Στο 75′ ο Μαγκάκης γύρισε τη μπάλα στην περιοχή κι ο Δελαπόρτας με κοντινό σουτ  αύξησε το σκορ σε   4-0.

Το 5-0 πέτυχε στο 83′ ο Σπάρταλης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Μπεγκλετζή, κι αφού απέφυγε τον Καστανάκη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 87′  ο Σπάρταλης πέτυχε το 6-0, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή στο 90΄.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Μανώλης Κυρίτσης.

Ο Γιάννης Αρχοντούλης σημείωσε ένα από τα επτά γκολ της νίκης του Ιάλυσου			ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Γιάννης Αρχοντούλης σημείωσε ένα από τα επτά γκολ της νίκης του Ιάλυσου ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Αρχοντούλης, Πετρούσης, Παφιάκης, Τζουμάκας, Ρεκλείτης, Δήμας, Δελαπόρτας, Βλάχος, Καπλιώνης, Πόποβιτς.
Στο β΄ ημίχρονο αγωνίσθηκαν και οι Σπάρταλης, Μπεκλετζής, Ρίκκα, Μαγκάκης, Σταυλάς και Τσούπρος.
ΚΛΕΑΝΘΗΣ: Καστανάκης, Κρομμύδας, Φράγκος, Πελέκης, Μαριάς, Μαϊλης, Μπερετούλης, Γιαννίκος, Αλεξανδρίδης, Χατζηκοσμάς, Γεωργαλής.  Στο β΄ ημίχρονο αγωνίσθηκαν και οι Δράκος, Γιατσάτσιος, Κετσές, Λερογιάννης, Τζαμαλής.

*Ο κύκλος των φιλικών προετοιμασίας συνεχίζεται για τον Ιάλυσο την προσεχή Κυριακή, καθώς φιλοξενεί στο «Οικονομίδειο» τον Απόλλωνα Καλυθιών, ενώ την επόμενη Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου  θα αντιμετωπίσει στο Δημ. Στάδιο της πόλης μας το Διαγόρα.

Ρεϊσης Μαΐλης και Κυριάκος Μαριάς προσπάθησαν για τον Κλεάνθη πολύ			               ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ