Απόλλων Καλυθιών: Υπογραφή Μαθιού από  τα έντεκα βήματα…

Νικηφόρο ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Απόλλωνα στις Καλυθιές χθες για τη νέα περίοδο αφού κατάφερε να επιβληθεί του Διγενή με το φτωχό αλλά πολύτιμο γι’ αυτόν 1-0.

Οι γηπεδούχοι, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησαν πρώτη φορά να σκοράρουν στο 19’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σπαχιού, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανώλαγκα.

Παρόλα αυτά οι Καλυθενοί μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 25’, αφού ο Φλεβάρης τροφοδότησε ο Μαθιό που βρέθηκε απέναντι από τον Μανώλαγκα, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να τον ανατρέπει και το διαιτητή Ατσικνούδα να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Από τα έντεκα βήματα ευστόχησε ο Μαθιός και έκανε έτσι το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Απόλλων έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά το πλασέ του Μαθιού έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Σκούμπρος. Ο Διγενής θα μπορούσε να πάει και με την ισοπαλία στα αποδυτήρια για το ημίχρονο αν το πλασέ του Τζουανάκη μετά από την μπάλιά του Μοσκιού, δεν πέρναγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ηλία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εμφανώς αποφασισμένοι για κάτι καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό φάνηκε καθαρά από το ότι ήταν περισσότερο κινητικοί σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Μάλιστα στο 55’ ο Χουτεσιώτης είχε τη μοναδική ευκαιρία για το 1-1 όταν από το ύψος του πέναλτι κι απέναντι πια από τον Ηλία, πλάσαρε ψηλά άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα ο Διγενής φάνηκε να… μένει από δυνάμεις κι αυτό είχε ως συνέπεια οι Καλυθενοί να προσπαθήσουν να σιγουρέψουν το… τρίποντο. Κατ’ αρχάς ο Γεωργιάδης σούταρε από μακριά στο 77’ και ο Μανώλαγκας απόκρουσε, ενώ στο 88’ ο Σαββούλης από θέση τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Διγενή. Στις καθυστερήσεις από πλευράς γηπεδούχων ο Κιόττου, μόνος του από κοντά, πλάσαρε άουτ.

Από τον Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Φλεβάρης, Μαθιός και Κυρίτσης ενώ από το Διγενή οι Κετσές, Χουτεσιώτης και Παπασταμάτης.

Καλή η διαιτησία του Ατσικνούδα και των βοηθών του, Σπάρταλη και Βλάχου.

Απόλλωνα: Ηλίας, Σαχίνης (90' Νικολός), Καλαϊτζίδης, Φυλακούρης, Κυρίτσης, Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Παλάζης(78' Μίρτσεφ), Διακουράκης (58' Σαββούλης), Μαθιός, Σπαχιού (59' Κιόττου).
Διγενής: Μανώλαγκας Σκούμπρος (55' Παπαδόπουλος), Κώτης, Παπασταμάτης, Χωρίτης (89' Αλαχούζος) Μικκιού, Χουτεσιώτης, Μοσκιού (75' Κούτσι), Τζουανάκης, Τσιπιζίδης, Διακάκης (55' Κετσές).