Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στα μίνι!

Την επόμενη εβδομάδα αναμένεται να ξεκινήσει το δεύτερο τουρνουά μίνι, για παιδιά ηλικίας έως δώδεκα ετών.

Η προκήρυξη αναφέρει τα εξής:

Άρθρο 1ο: ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Στο τουρνουά μίνι περιόδου 2017-2018 δικαιούνται συμμετοχής τα σωματεία που ανήκουν στη δύναμη της Τ.Ε. Δωδεκανήσου και διατηρούν τμήματα υποδομών.

Τα σωματεία που επιθυμούν μπορούν να συμμετέχουν στο τουρνουά με δύο ομάδες αλλά με διαφορετικούς αθλητές στην κάθε ομάδα.

Άρθρο 3ο: ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Το τουρνουά θ’ αρχίσει στις 30/9 ή 1/10 ημέρα Σάββατο ή Κυριακή και θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις, ως εξής:

α) Α’ φάση - Κανονική περίοδος: Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε τρεις ομίλους, δύο ομίλους Ρόδου (Α’ και Β’) κι ένα στο βόρειο συγκρότημα της Δωδεκανήσου (Γ’).

Στο Β’ όμιλο Ρόδου θα συμμετέχουν οι β’ ομάδες των σωματείων που θα δηλώσουν συμμετοχή, ο Α.Ο. Σταματίου και η Αθλητική Ακαδημία Ρόδου.

Σε κάθε όμιλο, οι ομάδες θ’ αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο γύρους και στο τέλος θα καταρτιστεί βαθμολογία του κάθε ομίλου. Στη συνέχεια, ο 1ος στη βαθμολογία του Β’ ομίλου Ρόδου θα δώσει αγώνα μπαράζ με τον 4ο της βαθμολογίας του Α’ ομίλου Ρόδου σε ουδέτερο γήπεδο. Οι τρεις πρώτες ομάδες του Α’ ομίλου Ρόδου και ο νικητής του αγώνα μπαράζ θα δώσουν έναν αγώνα κατάταξης ως εξής: 1ος με νικητή μπαράζ και 3ος με 4ο. Οι νικητές των αγώνων θα συμμετέχουν στο Final Four.

β) Β’ φάση - Final Four: Η β’ φάση θα είναι Final Four και θα διεξαχθεί σε κλειστό γυμναστήριο που θα ορίσει η Τ.Ε. και θα λάβουν μέρος οι νικητές των αγώνων κατάταξης του ομίλου Ρόδου (Α’) και η πρώτη και δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας του ομίλου βορείου συγκροτήματος (Γ’).

Για τα ζεύγη των ημιτελικών θα γίνει κλήρωση.

Το αμυντικό σύστημα που θα εφαρμόσουν οι ομάδες είναι man to man στο μισό γήπεδο χωρίς παγίδες.

Θα γίνεται αλλαγή πεντάδας κάθε πέντε λεπτά μέχρι να έχουν συμμετοχή όλοι οι αθλητές, μετά η συμμετοχή των αθλητών είναι ελεύθερη.

Οι αγώνες θα είναι διάρκειας 4Χ10 λεπτά μικτού χρόνου και θα σταματούν μόνο στην εκτέλεση ελεύθερων βολών και στα time out. Δεν σταματά για δέσιμο κορδονιών και στα τελευταία 2 λεπτά.

Θα υπάρχουν προσωπικά και ομαδικά φάουλ.

Στην επίθεση ακολουθεί όποιο σύστημα θέλει κάθε ομάδα.

Στο Final Four θα εφαρμοστούν όλοι οι κανονισμοί που ισχύουν στους επίσημους αγώνες.

Άρθρο 4ο: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Για τη βαθμολογία των σωματείων ισχύουν όσα ορίζει το άρθρο 47 των κανονισμών της ΕΟΚ (2 βαθμοί για τη νίκη, 1 βαθμός για την ήττα- συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα που χάθηκε από ομάδα που απέμεινε με λιγότερους των δύο παικτών / άρθρο 21 κανονισμών παιδιάς- και 0 βαθμοί για αγώνα που χάθηκε από υπαιτιότητα).  

Για δε την κατάταξη ισχύει το άρθρο 48 παρ. 2  σε συνδυασμό  και με τις διατάξεις του άρθρου  46 παρ. 3γ και  παρ. 4.

Άρθρο 5ο: ΑΘΛΗΤΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Στο τουρνουά μπορούν να πάρουν μέρος αθλητές που γεννήθηκαν το έτος 2005 και νεότεροι. Η συμμετοχή των αθλητών στους αγώνες θα γίνεται με δελτίο της ΕΟΚ ή με πιστοποιητικό γέννησης ιατρικά θεωρημένο. Κάθε σωματείο δικαιούται να παρατάσσει σε κάθε αγώνα από 8 έως και 12 αθλητές.

Άρθρο 6ο: ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες του τουρνουά θα διεξάγονται με ορισμό κάθε Σάββατο ή Κυριακή σ’ ένα από τα γήπεδα που οι ομάδες έχουν δηλώσει ως έδρα.

Άρθρο 7ο: ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των αγωνιζομένων σωματείων καθορίζονται με τις διατάξεις των κανονισμών της ΕΟΚ που αναφέρονται παραπάνω.

Κάθε σωματείο πριν την ημερομηνία έναρξης του τουρνουά θα πρέπει να καταθέσει στα γραφεία της Τ.Ε. ονομαστική κατάσταση των αθλητών της ομάδας του με πιστοποιητικό γέννησης και βεβαίωση γιατρού.

Σωματεία που συμμετέχουν με δύο ομάδες στο τουρνουά δε θα χρησιμοποιούν τους ίδιους αθλητές.

Κάθε σωματείο με τη δήλωση συμμετοχής θα πρέπει να καταθέσει στα γραφεία της Τ.Ε. κατάσταση τριών ατόμων τα οποία θα καλύπτουν τη θέση του τρίτου κριτή σε όλους τους εντός έδρας αγώνες τους και τα οποία δε θ’ αντικαθίστανται με άλλους τυχαίους.

Δε θα διεξάγεται αγώνας με λιγότερους από οκτώ αθλητές στο γήπεδο.

Άρθρο 8ο: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΟΡΟΙ

α) Τα έξοδα μετακίνησης διαμονής και διατροφής των ομάδων καλύπτονται από τα ίδια τα σωματεία.

β) Τα έξοδα διαιτησίας για ένα διαιτητή είναι 5 ευρώ και τα έξοδα για δύο κριτές (για Φ.Α. και 24άρι) 10 ευρώ σε κάθε αγώνα καθώς και τα οδοιπορικά τους καλύπτονται από τα σωματεία.

Άρθρο 9ο: ΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΑ

Τα γηπεδούχα σωματεία υποχρεούνται να εξασφαλίζουν σε κάθε αγώνα την παρουσία ιατρού που θα παρουσιάζεται στη γραμματεία και θα υπογράφει στο Φ.Α.

Σε διαφορετική περίπτωση, οι διαιτητές δε θα ξεκινούν τον αγώνα και μετά από 15 λεπτά από την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα θα κλείνουν το Φ.Α. και το γηπεδούχο σωματείο θα μηδενίζεται.

Άρθρο 10ο: ΓΕΝΙΚΑ

α) Για οτιδήποτε δεν προβλέπεται από την παρούσα προκήρυξη, τους Κανονισμούς της ΕΟΚ καθώς και για κάθε ασάφεια που έχει ανάγκη από διευκρίνιση ή συμπλήρωση και θα προκύψει κατά τη διάρκεια του  πρωταθλήματος, αποφασίζει η Τ.Ε. Δωδεκανήσου.

β) Τα γηπεδούχα σωματεία υποχρεούνται να έχουν στη γραμματεία πριν την έναρξη  του αγώνα τα παρακάτω:

1) Ένα χρονόμετρο.
2) Ένα χρονόμετρο 24’’.
3) Ταμπέλες με αριθμούς από 1-5 και δύο σημαίες κόκκινες με βάσεις.
4) Μπλοκ φύλλου αγώνος και βέλος κατοχής μπάλας.
5) Όλοι οι αγώνες θα διεξάγονται με μπάλες SPALDING (size 6).

Η ΚΛΗΡΩΣΗ

Η κλήρωση των αγώνων πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τρίτη στα γραφεία της Τοπικής Επιτροπής.

Αναλυτικά:

Α’ ΥΠΟΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ

1η - 6η αγωνιστική

………. Κολοσσός Α’ – Ιάλυσος ……….

………. Ροδίων Άθλησις Α’ – Ελπίς ……….

Ρεπό: Διαγόρας Α’

 

2η - 7η αγωνιστική

………. Ιάλυσος – Διαγόρας Α’ ……….

………. Ελπίς – Κολοσσός Α’ ……….

Ρεπό: Ροδίων Άθλησις Α’

 

3η - 8η αγωνιστική

………. Διαγόρας Α’ – Ελπίς ……….

……. Κολοσσός Α’ – Ροδίων Άθλησις Α’…….

Ρεπό: Ιάλυσος

 

4η - 9η αγωνιστική

……. Ροδίων Άθλησις Α’ – Διαγόρας Α’ …….

………. Ελπίς – Ιάλυσος ……….

Ρεπό: Κολοσσός Α’

 

5η - 10η αγωνιστική

………. Διαγόρας Α’ – Κολοσσός Α’ ……….

………. Ιάλυσος  – Ροδίων Άθλησις Α’……….

Ρεπό: Ελπίς

 

Β’ ΥΠΟΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ

1η - 6η αγωνιστική

…. Ροδίων Άθλησις Β’ – Αθλητική Ακαδημία ….

………. Κολοσσός Β’ – Διαγόρας Β’ ……….

Ρεπό: ΑΟ Σταματίου

 

2η - 7η αγωνιστική

…. Αθλητική Ακαδημία – ΑΟ Σταματίου ….

……. Διαγόρας Β’ – Ροδίων Άθλησις Β’ …….

Ρεπό: Κολοσσός Β’

 

3η - 8η αγωνιστική

……. ΑΟ Σταματίου – Διαγόρας Β’…….

…. Ροδίων Άθλησις Β’ – Κολοσσός Β’ …….

Ρεπό: Αθλητική Ακαδημία

 

4η - 9η αγωνιστική

………. Κολοσσός Β’ – ΑΟ Σταματίου ……….

……. Διαγόρας Β’ – Αθλητική Ακαδημία …….

Ρεπό: Ροδίων Άθλησις Β’

 

5η - 10η αγωνιστική

……. ΑΟ Σταματίου – Ροδίων Άθλησις Β’ …….

……. Αθλητική Ακαδημία– Κολοσσός Β’ …….

Ρεπό: Διαγόρας Β’

 

 

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ

1η - 8η αγωνιστική

………. ΕΑΚΑ – Φοίβος ……….

………. Ακαδημία – Ιπποκράτης Β’ ……….

………. ΑΕ Δικαίου – Ηρακλής 2000 ……….

Ρεπό: Ιπποκράτης Α’

 

2η - 9η αγωνιστική

………. Φοίβος – Ιπποκράτης Α’ ……….

………. Ιπποκράτης Β’ – ΕΑΚΑ ……….

………. Ηρακλής 2000 – Ακαδημία ……….

Ρεπό: ΑΕ Δικαίου

 

3η - 10η αγωνιστική

………. Ιπποκράτης Α’ – Ιπποκράτης Β’ ……….

………. ΕΑΚΑ – Ηρακλής 2000 ……….

………. Ακαδημία – ΑΕ Δικαίου ……….

Ρεπό: Φοίβος

 

4η - 11η αγωνιστική

………. Ηρακλής 2000 – Ιπποκράτης Α’ ……….

………. ΑΕ Δικαίου – ΕΑΚΑ……….

………. Ιπποκράτης Β’ – Φοίβος ……….

Ρεπό: Ακαδημία Καλύμνου

 

5η - 12η αγωνιστική

………. Ιπποκράτης Α’ – ΑΕ Δικαίου ……….

………. ΕΑΚΑ – Ακαδημία ……….

………. Φοίβος – Ηρακλής 2000 ……….

Ρεπό: Ιπποκράτης Β’

 

6η - 13η αγωνιστική

………. Ακαδημία – Ιπποκράτης Α’ ……….

………. ΑΕ Δικαίου – Φοίβος ……….

……. Ηρακλής 2000 – Ιπποκράτης Β’ …….

Ρεπό: ΕΑΚΑ

 

7η - 14η αγωνιστική

………. Ιπποκράτης Α’ – ΕΑΚΑ ……….

………. Φοίβος – Ακαδημία ……….

………. Ιπποκράτης Β’ – ΑΕ Δικαίου ……….

Ρεπό: Ηρακλής 2000