Παλάζης της… τελευταίας στιγμής

Δίκαιο βάσει και της εικόνας του αγώνα χθες είναι το τελικό 1-1 ανάμεσα στον Αστέρα και τον Απόλλωνα Καλυθιών στην Παστίδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον αέρα με το μέρος τους αλλά προσπάθησαν κυρίως με μπαλιές να γίνουν …επικίνδυνοι, κάτι που δεν τους ωφέλησε.

Στο 8’ μάλιστα, ο Στεργιόπουλος κέρδισε και εκτέλεσε πέναλτι βάζοντας τον Αστέρα μπροστά, όμως κυρίως στην επανάληψη οι Καλυθενοί έγιναν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν μ’ ένα εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ από τον Παλάζη να κάνουν το 1-1 στο 90’. Να σημειωθεί πως ο τεχνικός του Αστέρα, Κώστας Πάττας, αποβλήθηκε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου από τον πάγκο για διαμαρτυρία.

Φάσεις και γκολ
8’ Γέμισμα του Γιαννακόπουλου στον Πολυχρόνη που με κεφαλιά τροφοδότησε το Στεργιόπουλο, ο οποίος ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, ευστοχώντας ο ίδιος από τα έντεκα βήματα για το 1-0.

16’ Κάθετη μπαλιά του Παλάζη για τον Σπαχιού και πλασέ, που απόκρουσε με τα πόδια ο Ροδανάκης.

38’ Σουτ του Γεωργιάδη από μακριά, πέρασε μόλις άουτ.

42’ Νέο σουτ του Φλεβάρη, απόκρουσε και πάλι ο Ροδανάκης.

Ο Στεριόπουλος ανατράπηκε στην περιοχή κερδίζοντας  το πέναλτι στο 8’ ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Ο Στεργιόπουλος ανατράπηκε στην περιοχή κερδίζοντας το πέναλτι στο 8’ ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

47’ Ο Στεργιόπουλος είδε εκτός θέσης το Ροδίτη και πήγε να τον «κρεμάσει» με πλασέ από το κέντρο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

52’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Διακουράκη, ο Φυλακούρης έπιασε την κεφαλιά και ο Ροδανάκης απόκρουσε σε κόρνερ.

58’ Ο Γεωργιάδης τροφοδότησε τον Παλάζη, που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ.

60’ Σουτ του Γιαννακόπουλου από το ύψος της περιοχής, έδιωξε ο Ροδίτης.

83’ Ωραίος συνδυασμός Παλάζη και Γεωργιάδη με τελικό αποδέκτη της μπάλας το Γιορδαμνή, βγαίνοντας σε θέση τετ-α-τετ, για να αποκρούσει τελικώς με τα πόδια ο Ροδανάκης.

84’ Σουτ του Γεωργιάδη, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ροδανάκη.

90’ Ο Απόλλων κέρδισε φάουλ από αριστερά κοντά στο σημείο του κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε απευθείας ο Παλάζης αντί να σεντράρει, κάνοντας το 1-1.

Ο Τάσος Παλάζης (αριστερά) κατάφερε στην εκπνοή του αγώνα να ισοφαρίσει για τον Απόλλωνα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Από τον Αστέρα διακρίθηκαν οι Ροδανάκης, Κατσαμάκης και Καλαγρής ενώ από τον Απόλλωνα οι Φυλακούρης, Φλεβάρης και Παλάζης.

Καλή η διαιτησία του Δουλγέρη και των βοηθών του, Μαυδουδή και Καραγιάννη.

Ο Γιάννης Ροδανάκης είχε πολλή δουλειά χθες στην Παστίδα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Αστέρας: Ροδανάκης, Παγκράτης, Κατσαμάκης, Ισκάς, Καρύδης, Σκόρπος, Καλαγρής, Πολυχρόνης (63’ Κονόμη), Στεργιόπουλος (84’ Κορκίδας), Γιαννακόπουλος (74’ Λεωνίδου), Κυρίτσης (46’ Αμπντουλάι).
Απόλλων: Ροδίτης, Σαχίνης, Φυλακούρης, Κυρίτσης, Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Παλάζης, Διακουράκης (82’ Γιορδαμνής), Σπαχιού (68’ Κιόττου), Νικολός (56’ Σαββούλης), Μαθιός.

Παρά την προσθάθεια του, ο Ροδίτης δεν μπόρεσε μα αποσοβήσει το σουτ από τα 11 βήματα του Στεριόπουλου (1-0) ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ
Παρά την προσθάθεια του, ο Ροδίτης δεν μπόρεσε μα αποσοβήσει το σουτ από τα 11 βήματα του Στεργιόπουλου (1-0) ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ