Πρωταγωνιστές  Παγώνης και Τσαβαρή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας Ανδρών-Γυναικών από την ΕΟΠ, με το Νικόλαο Παγώνη και την Ελένη Τσαβαρή να πρωταγωνιστούν από ροδίτικης πλευράς.

Ο πρωταθλητής του Κρόνου Νίκαιας πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. και στα 1000μ., ατομικής καταδίωξης ενώ ήταν «ασημένιος» στο κεϊρίν και «χάλκινος» μαζί με το Δημήτρη Κουτσονικολή και το Γιάννη Φαλιανάκη με το σύλλογό του στο ομαδικό σπριντ. Η Ελένη Τσαβαρή πήρε το χρυσό στο ατομικό πουρσουίτ 3χλμ. και το σκρατς με τα χρώματα του «Μεσόγειος», κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία της και φέτος στην αγωνιστική ποδηλασία.

Αναλυτικά οι νικητές ανά ημέρα:
ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ
Άνδρες
Ομαδικό Πουρσουΐτ – καταδίωξη (4χλμ.)
1.     Παναθηναϊκός (Βολικάκης Χρήστος, Βολικάκης Ζαφείρης, Κουμπέτσος Τάσος, Χριστόπουλος Παναγιώτης)
2.     Τάλως (Μαρκασιώτης Βλάσσης, Νούσιας Ιωάννης, Δετοράκης Δημήτριος, Κακαβελάκης Γιάννης)
3.     ΠΟ Πατρών (Αχτύπης Αντώνης, Γιαννούτσος Μιλτιάδης, Μπουτόπουλος Γεώργιος, Πολυπαθέλης Γιώργος)

Σκρατς
1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΑΟ)
2. Βολικάκης Ζαφείρης (ΠΑΟ)
3.     Χριστάκος Δημήτρης (Σπαρτιατικός)

200μ. Ανδρών
1.     Παγώνης Νίκος (Κρόνος Νίκαιας)
2.     Μπρέτας Σωτήριος (ΠΟΗ Κάστρο)
3.    Καλογερόπουλος Γιάννης (ΠΟ Πατρών)

Γυναίκες
Ατομικό Πουρσουΐτ (3χλμ.)
1.     Τσαβαρή Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος Ρόδου)
2.    Χατζηστήλη Αθηνά (Θησέας)
3.     Ζόγκλη Άννα-Μαρία (Κρόνος Νίκαιας)

Μεγάλωσε τη …συλλογή μεταλλίων της η Ελένη Τσαβαρή  
Μεγάλωσε τη …συλλογή μεταλλίων της η Ελένη Τσαβαρή  

200μ. Γυναικών
1.     Πλέγα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρα)
2.     Μηλάκη Αργυρώ (ΠΟ Τρίπολης)
3.     Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρα)

ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ

Άνδρες
Πόντοι
1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΑΟ)
2.    Κλόκας Στέφανος (ΠΟ Βόλου)
3.    Πανούτσος Μίλτος (ΠΟ Πατρών)

Ατομική καταδίωξη 4χλμ.
1.    Σταυρακάκης Γιώργος (ΠΟ Χανίων Τάλως)
2.    Αχτύπης Αντώνης (ΠΟ Πατρών)
3.    Πανηγυράκης Γιάννης (ΠΟ Χανίων Τάλως)

Ομαδικό σπριντ
1.     Παναθηναϊκός (Χρήστος Βολικάκης, Ζαφείρης Βολικάκης, Χρήστος Τσερεντζούλιας)
2.     Σπαρτιατικός (Βασίλης Δημητρόπουλος, Δημήτριος Χρηστάκος, Μιχάλης Χαλκιόπουλος)
3.     Κρόνος Νίκαιας (Δημήτρης Κουτσονικολής, Νικόλαος Παγώνης, Γιάννης Φαλιανάκης)

1.000μ. Ατομική καταδίωξη
1.     Παγώνης Παναγιώτης (Κρόνος Νίκαιας)
2.     Δημητρόπουλος Βασίλης (Σπαρτιατικός)
3.     Γεωργιάδης Γιώργος (Ποδηλάτης)

Γυναίκες
Σκρατς
1.    Τσαβαρή Ελένη (Μεσόγειος Ρόδου)
2.     Πλέγα Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3.     Αθανασοπούλου Χριστίνα-Ιωάννα (Θησέας)

500μ. Ατομικής χρονομέτρησης
1.     Πλέγα Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
2.     Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3.     Κλαπανάρα Ελένη (Κρόνος Νίκαιας)

ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ

Κεϊρίν ανδρών
1. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟΗ Κάστρο)
2.    Παγώνης Νίκος (ΠΣ Κρόνος)
3.    Καλογερόπουλος Ιωάννης (ΠΟ Πατρών)

Κεϊρίν γυναικών
1.    Πλέγα–Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
2.    Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3.    Χατζηστήλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας)

Μάντισον ανδρών
1.    Παναθηναϊκός (Βολικάκης Χρήστος, Βολικάκης Ζαφείρης) 133β.
2.    ΠΟ Βόλος (Νικολάου Ελευθέριος, Κλόκας Στέφανος) 58β.
3.    ΑΟ Θησέας (Βλαχάκης Νικόλαος, Καλονιάτης Γιώργος) 1β.

Πρωταθλήτρια ομάδα ανδρών
1. Παναθηναϊκός     71β.
2. ΠΣ Κρόνος Νίκαιας     58β.
3. ΠΟ Πατρών     43β.
4. Σπαρτιατικός ΓΣ     43β.
5. ΠΟΧ Τάλως     31β.
6. ΠΟΗ Κάστρο     24Β.

Πρωταθλήτρια ομάδα γυναικών
1. ΠΕΣΑ Αστέρας     65 β.
2. ΑΟ Θησέας     42 β.
3. ΠΣ Κρόνος     29 β.
4. ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος     24β.
5. Παναθηναϊκός     19Β.
6. ΠΟ Τρίπολης      14β.