Θρίαμβος Φοίβου  με...σφραγίδα Γκινή

Μέρα του Φοίβου ήταν η χθεσινή 3η αγωνιστική. Μετά τη βαριά ήττα στη Λίνδο, ήταν η σειρά του να πετύχει θριαμβευτική νίκη και να επιστρέψει στις επιτυχίες κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ήταν κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα, μέχρι τη στιγμή που σημείωσε το τέταρτο γκολ και έφτασε εύκολα στο 5-0 επί της Δόξας  Ψίνθου.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και κυριαρχώντας μάλιστα στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο αντίπαλος αμυνόταν και δεν απειλούσε.

Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη, δημιούργησαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες στην περιοχή του Κοντογεωργάκη κλείνοντας το ημίχρονο με 2-0.

Στο ίδιο διάστημα οι παίκτες της Δόξας, κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες για να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφερναν απειλώντας μόνο από κάποιες στημένες φάσεις.

Στο β΄ ημίχρονο με τις αλλαγές που έγιναν, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο επιθετικά και έχοντας «πρώτο βιολί» το Φανούρη Γκινή, έφτασαν εύκολα στο 57΄ το σκορ στο 4-0, για να ρίξουν στροφές στη συνέχεια μέχρι να πετύχουν το πέμπτο γκολ στο 82΄.

Στο ενδιάμεσο οι της Δόξας που δεν είχαν να χάσουν τίποτα, βγήκαν από την άμυνα τους και απείλησαν αλλά δεν έφτασαν στο γκολ της τιμής.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2' Το κοντινό πλασέ του Στεφανίδη απέκρουσε ο Κοντογεωργάκης.

6' Ο Μόσχος από αριστερά έβγαλε «μάτι» τον Στεφανίδη στο δεύτερο δοκάρι, που μόνος με την εστία πλάσαρε άουτ.

20' Η εκτέλεση φάουλ του Καρίκη έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Μήλιου.

25' Ο Γκινής έβγαλε καλή σέντρα, ο Φωτεινής πρόλαβε τον Κοντογεωργάκη αλλά η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ.

30' Ο Χατζησάββας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, στέλνοντας απευθείας την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογεωργάκη για το 1-0.

33' Ο Ν. Ορφανίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Στεφανίδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

42' Ο Γκινής σε προσωπική του ενέργεια, απέφυγε και τον τερματοφύλακα της Δόξας και πλάσαρε αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Στελλάς.

51' Από μπαλιά του Ν. Ορφανίδη, ο Γκινής ελίχθηκε σούταρε και με δυνατό σουτ σημείωσε το 3-0.

57' Ωραία… κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ από Ν. Ορφανίδη-Καλημέρη και Γκινή. Ο τελευταίος  με διαγώνιο σουτ σημείωσε το 4-0.

58' Ο Τριπολίτης έπιασε μακρινό δυνατό σουτ, αλλά ο Μήλιος δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.

69' Ο Τριπολίτης που δεν ήταν οφσάιντ, έφυγε μόνος στην αντεπίθεση αλλά το πλασέ του έδιωξε δύσκολα ο Μήλιος.

70' Ο Πετράς έβγαλε την κάθετη στον Γ. Καρίκη που σούταρε από καλή θέση λίγο άουτ.

78’ Ο Ν. Ορφανίδης έβγαλε ωραία σέντρα, ο Στεφανίδης πήδησε πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

79' Ο Τσοπάνογλου έβγαλε ωραία μπαλιά στον Τριπολίτη, που και πάλι σούταρε άουτ.

82' Ο Χατζησάββας έβγαλε ωραία μπαλιά στο Γκινή, που προσποιήθηκε και σούταρε για να νικήσει ξανά τον Κοντογεωργάκη, για το τελικό 5-0.

Διακρίθηκαν από τους νικητές οι Γκινής, Ν. Ορφανίδης και Καλημέρης. Από την Δόξα διασώθηκαν οι Τσοπάνογλου, Καρίκης Γ.και Πετράς.

Σεν απέφυγε τα λάθη σε ένα εύκολο παιχνίδι  ο κ. Παπαβασιλείου. Καλοί ήταν οι βοηθοί του κ.κ. Σαρρής και Καραγιάννης.

Φοίβος: Μήλιος, Ορφανίδης Σ. (46' Τζιβίλογλου), Κυπριώτης (46' Καραγεωργίου), Παϊζάνος (64' Καστρινάκης), Φωτεινής, Καλημέρης, Χατζησάββας, Στεφανίδης, Γκινής, Μόσχος (46' Ταφάνι), Ν. Ορφανίδης
Δόξα Ψίνθου: Κοντογεωργάκης, Στελλάς, Καλοπήτας, Στεργάκης (46' Μπατέστας), Μήτρου, Ορφανός Χ. (66' Κώστας), Δημητριάδης, (46' Τριπολίτης), Τσούλος, Καρίκης, Τσοπάνογλου (83' Δημητριάδης Π.), Πετράς.