Αντέδρασε σαν  πραγματικός διεκδικητής ο Άρης Αρχαγγέλου

Στα… ίσια του και μάλιστα με τρόπο που το γεμίζει αυτοπεποίθηση και ενέργεια, ήρθε ο Άρης, μετά το «χαστούκι» της περασμένης αγωνιστικής από τον Ποσειδώνα Καρπάθου.

Η  απροσδόκητη ήττα λειτούργησε αφυπνιστικά, συσπείρωσε και πείσμωσε τους «κιτρινόμαυρους» και τους βοήθησε να κερδίσουν το χθεσινό ντέρμπι με τον Κλεάνθη με 3-1.

Οι δεκάδες φίλοι του ποδοσφαίρου, που επέλεξαν να περάσουν το απόγευμά τους στο γήπεδο Αρχαγγέλου, παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό και δυναμικό ματς ανάμεσα σε δύο  ομάδες που είχα δίψα για την επιτυχία. Απλά, αυτή του Άρη φάνηκε κατά λίγο περισσότερο…

Ο Άρης ξεκίνησε φουριόζος, πίεσε και προηγήθηκε στο7’, για να διατηρήσει στη συνέχεια μία ελαφρά υπεροχή αλλά να μην απειλεί, παρά μόνο από στημένες φάσεις.

Η ουσιαστική αντίδραση του Κλεάνθη, που στον πρώτο μέρος έδειξε εγκλωβισμένος στο πρέσινγκ των γηπεδούχων, ήρθε στο 50’, όταν η πίεση που άσκησε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, καρποφόρησε.  Μόνο που το χάρηκε λίγο, χάνοντας μέσα σε έξι λεπτά το ψυχολογικό πλεονέκτημα και μαζί το ίδιο το παιχνίδι.

Ένα λεπτό μετά τη φάση του 1-1, οι γηπεδούχοι απέκτησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής του Γεωργαλλή, στο 56’ ανέκτησαν το προβάδισμά τους χάρη σ’ ένα πανέμορφο τέρμα του Κρεκούκια και στο 62’ σιγούρεψαν τη νίκη τους, με εύστοχο πέναλτι που πάντως αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι το τέλος του ματς ο Άρης δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το να προστατέψει το προβάδισμά του απέναντι σ’ έναν Κλεάνθη, που συνέχισε να παλεύει χωρίς αποτέλεσμα μέσα σε αγωνιστικές συνθήκες που ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξουν.

Φάσεις και Γκολ
5’ Μετά από σέντρα από δεξιά, ο Τσελεπίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μαριάς έδιωξε με το κεφάλι προ της γραμμής του τέρματος.

7’ Νέα σέντρα από δεξιά του Χατζηπέτρου, η άμυνα του Κλεάνθη δεν αντέδρασε σωστά και η μπάλα έφτασε στον Τσελεπίδη, που με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

19’ Ο Τσελεπίδης έπεσε στην περιοχή από τράβηγμα του Γιατσιάτσιου, αλλά ο διαιτητής έδειξε τη συνέχεια του παιχνιδιού, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων που ζήτησαν πέναλτι.

20’ Εκτέλεση κόρνερ από το Χατζηλιόντα, η μπάλα πήγε στο 2ο δοκάρι, όπου εκεί ο Τσελεπίδης έκανε το πλασέ, αλλά ο Καστανάκης μπλόκαρε σωτήρια.

29’ Κάθετη πάσα του Πελέκη για τον Γεωργαλλή που μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Καραγιάννη, και αντί να πλασάρει, προτίμησε να πέσει στο έδαφος για να κερδίσει το πέναλτι, αλλά… κέρδισε την πρώτη του κίτρτα.

33’ Νέα κάθετη πάσα του Χατζηλιόντα, αυτή τη φορά για τον Μάλλιο, που από πλάγια αριστερά έκανε το πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα να περάσει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
50’ Ο Λερογιάννης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μαΐλη, που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κι έχοντας πλάτη στην εστία, την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

51’ Καθυστερημένο δυνατό μαρκάρισμα του Γεωργαλλή πάνω στον Ζαρκαδούλα, είχε ως συνέπεια να δεχθεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ν’ αποβληθεί, αφήνοντας την ομάδα του για τη συνέχεια με 10 παίκτες.

56’ Ο Κρεκούκιας πήρε στα πόδια του την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή κι αφού «χόρεψε» τους αμυντικούς, έκανε με περίτεχνο πλασέ το 2-1. Το γκολ ήταν καταπληκτικό και χειροκροτήθηκε από τους πάντες.

62’ Ο Χατζηλιόντας με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Μπαϊρακτάρη, που μπήκε στην περιοχή και δεχόμενος την πίεση του Μπαούρη, έπεσε στο έδαφος, με το διαιτητή προς έκπληξη όλων να δείχνει το σημείο του πένατι.

Παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, η απόφαση δεν άλλαξε και ο Χατζηλιόντας ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

77’ Σουτ του Μάλλιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ.

90’ Φάουλ του Λερογιάννη από δεξιά προς το πρώτο δοκάρι, πετάχτηκε ο Αλεξανδρίδης κάνοντας την προβολή, αλλά ο Καραγιάννης απέκρουσε σε κόρνερ.

Καλύτεροι από τον Άρη ήταν οι Τσελεπίδης, Χατζηπέτρος και Χατζηλιόντας, ενώ από τον Κλεάνθη προσπάθησαν οι Πελέκης, Μαΐλης και Μαριάς.

Με εξαίρεση τη φάση τοιυ 62’, καλή η διαιτησία των Δουλγέρη, Πατσιόπουλου, Λαζού.

Άρης:  Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Πομπός, Κρεκούκιας (87’ Θοδωρής), Γκίκας, Ζαρκαδούλας, Κοντόγιαννος, Μπαϊρακτάρης (74’ Αξιώτης), Μάλλιος, Χατζηλιόντας (94’ Κολλιού), Χατζηπέτρος (92’ Γιαννιού).