Πήρε βαθμό, μπορούσε τη νίκη ο Ιάλυσος

Ο Ιάλυσος θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη χθες από το Κερατσίνι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Αφού αιφνιδιάσθηκε από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων, στη συνέχεια «συνήλθε», επέβαλε τον ρυθμό του και στο τέλος αφού ισοφάρισε, θα μπορούσε να φύγει και με τη νίκη. Αρκείται στο ισόπαλο 1-1 που δεν είναι άσχημο αποτέλεσμα για πρεμιέρα πρωταθλήματος και μάλιστα εκτός έδρας.

Το Κερατσίνι δεν ήταν από τις ομάδες που θα «φοβίσει» τον Ιάλυσο, ο οποίος φάνηκε να συνέρχεται μετά το 1-0 των γηπεδούχων, που στην πρώτη φάση εκμεταλλεύτηκαν το λάθος υπολογισμό του Ανδρούτσου και προηγήθηκαν.

Από κει κι ύστερα όμως και ιδιαίτερα μετά το 30, η ομάδα του Αλέξανδρου Αλεξιάδη επέβαλε τον ρυθμό της και άρχισε να κυνηγάει την ισοφάριση . Με καλή κυκλοφορία αλλά και εκμεταλλευόμενοι οι παίκτες του ακόμα και τις στημένες φάσεις, έφτασαν στο 77΄στο 1-1 με δημιουργό τον Φαβάλι, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ιάλυσου.

Από κει κι ύστερα έκλεισε το Κερατσίνι στα καρέ του, κέρδισε πολλά κόρνερ, αλλά η πολυπληθής άμυνα του Κερατσινίου και ο Μπότος που ήταν πολύ καλός χθες, κράτησαν το ισόπαλο 1-1 .

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
16' Ο Ντούλιας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μπερνιδάκη, που είδε εκτός θέσης τον Ανδρούτσο που περίμενε σέντρα και με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 1-0.

20' Ο Δελαπόρτας πραγματοποίησε ωραία σέντρα σουτ, αλλά πριν από την εστία έδιωξε ο Τσουβαλτζίδης την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

21' Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Αρχοντούλη.

23' Ο Μπερνιδάκης έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά τελικά ο Ανδρούτσος με διπλή προσπάθεια αποσόβησε τον κίνδυνο.

27' Φάουλ του Τσουβαλτζίδη έφυγε λίγο άουτ.

30' Ο Τσούπρος έβγαλε την σέντρα, ο Δελαπόρτας έπιασε την κεφαλιά, αλλά εκπληκτικά ο Μπότος  πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα αποσοβώντας σίγουρο γκόλ.

43' Φάουλ του Πόποβιτς έφυγε μόλις άουτ.

45' Φάουλ του ίδιου παίκτη, αποκρούσθηκε από τα σώματα των αμυνομένων του Κερατσινίου πριν η μπάλα πάει στον Μπότο.

57' Δυνατό σουτ του Πετρούση, μπλόκαρε ο Μπότος δύσκολα.

77' Ο Φαβάλι σέντραρε στην περιοχή κι ο Βαττής προ του Μπλεγκλετζή, στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1

86' Σούτ του Μπλεγκλετζή  έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Μπότος.

Από το Κερατσίνι κορυφαίος ήταν ο γκολκίπερ Μπότος, που πραγματοποίησε πολλές αποκρούσεις.  Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντούλιας και Καλογιαννης . Από τον Ιάλυσο διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Τσουμάγκας, Αρχοντούλης και Δελαπόρτας.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του κ. Καλογερόπουλου από την Αθήνα και των βοηθών του Αρμακόλα (Κυκλάδων) και Κορδέση (Αθήνας)

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Κερατσίνι: Μπότος, Τσουβαλτσίδης, Λίτσης (63′ Σιγάλας), Βαττής, Σκεντεράι, Παπασπύρος (81′ Πασαλίδης), Ντούλιας (91′ Γιάνος), Καλογιάννης, Μπερνιδάκης, Γκιάτης (74′ Διάκος).
Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Τσουμάγκας, Τσούπρος, Αρχοντούλης, Πετρούσης, Δήμας, Βλάχος (71′ Μπλεγκλετσής), Δελαπόρτας, Πόποβιτς, Παφιάκης (88′ Σπάρταλης), Καμπλιώνης (74′ Φαβάλι).