Στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον ΠΑΟ ο Κολοσσός H Hotels

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας 2017-18 προκρίθηκε ο Κολοσσός H Hotels ο οποίος επικράτησε στη σημερινή (1/10) αναμέτρηση του Προμηθέα Πάτρας με 78-58.

Η ομάδα της Ρόδου, βάσει προγράμματος, θα υποδεχθεί την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου τον κάτοχο του τίτλου, Παναθηναϊκό Superfoods, ωστόσο το τελικό πρόγραμμα της φάσης των «8» θα οριστεί από την ΕΡΤ η οποία έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα.

«Καθάρισε» στο β’ ημίχρονο

Ο Άρης Λυκογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μπρέι, Πρόστραν, Σχίζα, Χάρις και Τζόουνς ενώ ο Μάκης Γιατράς επέλεξε τους Ρέλεφορντ, Σαλούστρο, Λίποβι, Μιλόσεβιτς και Τουτζιαράκη.

Από τις πρώτες φάσεις του αγώνα ήταν φανερό ότι επικρατούσε η σχετική νευρικότητα στις δύο ομάδες, η έμφαση δινόταν στην άμυνα και οι τελικές προσπάθειες ήταν διστακτικές. Χρειάστηκαν τρία λεπτά για ν’ ανοίξει το σκορ (2-0 Μπρέι) και πέρασαν άλλα τόσα για να βρεθεί ρυθμός.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 4-5 με τρίποντο τουΣαλούστρου στο 5’ και 5-7 με τον Μιλόσεβιτς να έχει 4π. και να κερδίζει το δεύτερο προσωπικό φάουλ του Χάρις. Το παιχνίδι είχε χαμηλό σκορ και το κύριο χαρακτηριστικό του α’ δεκαλέπτου ήταν η «μονομαχία» του Τι ΤζέιΜπρέι με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς στην επίθεση (10-10). Ο Δημήτρης Σταμάτης, με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το 15-10 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Ο Κολοσσός φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου οπότε και κατάφερε να ξεφύγει με 21-16 και 30-24 με μακρινό σουτ του Γεωργαλλή. Ωστόσο, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με τους πρώτους πέντε μαζεμένους πόντους του Ρέλεφορντ, έκανε μέσα σε δύο λεπτά ένα 8-0 σερί και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 30-32, με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γερομιχαλού.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τελείως διαφορετική υπόθεση. Ο Κολοσσός παρότι δεν απέφυγε τα λάθη, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, έτρεξε περισσότερο στο ανοιχτό γήπεδο και πίεσε πιο πολύ τον αντίπαλό του. Έτσι, μέσα σε τέσσερα λεπτά είχε κάνει ένα 13-4 και βρέθηκε να προηγείται για πρώτη φορά με +7 (43-36).

Χάρη στο Μιλόσεβιτς, πάνω στον οποίο άλλαξαν τουλάχιστον τέσσερις παίκτες, ο Προμηθέας πλησίασε στο καλάθι (43-41) όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επαφή στο σκορ…

Με γκολ φάουλ από τον Μπρέι (που έφτασε τους 17π. σε εκείνο το σημείο) κι ένα τρίποντο του Γεωργαλλή (είχε 2/2), οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα 10-0 σερί και στο 29’ ήταν μπροστά με 53-41 προτού ο Γκρίφιν με σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του δεκαλέπτου γράψει το 58-43. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε και δύο πολύ καλές συνεχόμενες συνεργασίες με τον Τζόουνς που κατέληξαν σε εντυπωσιακό κάρφωμα και στα μισά της τελευταίας περιόδου η ψαλίδα είχε ανοίξει στο +19 (68-49).

Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Λυκογιάννης χρησιμοποίησε τόσο τον Παπαδάκη όσο και τον Μπιλλή (που δεν είχαν παίξει καθόλου ως τότε) ενώ ο Γιατράς απέσυρε τον Ρέλεφορντ, με τον Αμερικανό να γνωρίζει την αποθέωση από το φίλαθλο κοινό που τον καταχειροκρότησε.

Το τελικό 78-58 διαμόρφωσε ο Μπιλλής και ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι. Διαφορά που ξεγελάει αφού στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν «κλειστό».

Δεκάλεπτα: 15-10, 30-32(ημιχρ.),58-43, 78-58

Διαιτητές: Σχινάς, Μάνος, Τσαρούχα

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Χάρις 5(1), Τζόουνς 10, Σχίζας 9, Πρόστραν 4, Μπρέι 19(2), Ράιτ 11, Σταμάτης 2, Γκρίφιν 6(1), Αγγελάκος 2, Γεωργαλλής 6(2), Παπαδάκης 2, Μπιλλής 2.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Ρέλεφορντ 12(1), Σαλούστρος 5(1), Λίποβι 5(1), Μιλόσεβιτς 15(3), Έβανς 1, Φαγιέ 5(1), Γκίκας 6, Γερομιχαλός 6(1), Γράβας, Δημάκος 3, Σκούφης.