Δωδεκανήσιοι βραβεύονται στους Αιγαιοπελαγίτικους

Το ανακαινισμένο δημοτικό στάδιο της Μυκόνου, είναι έτοιμο να υποδεχτεί μεθαύριο Σάββατο και την Κυριακή τα αθλητικά νιάτα του Αιγαίου, αλλά και τους Έλληνες πρωταθλητές στίβου στο πλαίσιο των 29ων Αιγαιοπελαγίτικων Αγώνων.

Οι αγώνες διοργανώνονται από το Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής  Πολιτικής – Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, τον Σ.Ε.Γ.Α.Σ., την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, το Δήμο Μυκόνου και την Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κυκλάδων.

Όπως γίνεται κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το Σάββατο, στην τελετή έναρξης των αγώνων, η οργανωτική επιτροπή  θα τιμήσει τους αθλητές και αθλήτριες των σωματείων του Αιγαίου που έχουν πετύχει ξεχωριστές αθλητικές διακρίσεις, εκπροσωπώντας τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες και πέτυχαν πρώτες νίκες σε ατομικό αγώνισμα στα πανελλήνια πρωταθλήματα του 2017.

Μαζί με τους αθλητές – αθλήτριες θα τιμηθούν και οι προπονητές τους, ενώ ανάμεσα στους βραβευθέντες ξεχωρίζουν και φέτος οι Δωδεκανήσιοι:

Οι αθλητές – αθλήτριες που θα τιμηθούν είναι:
1) Νικολέτα Κυριακοπούλου    ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
2) Ουρανία Ρεμπούλη    ΑΓΕΣ Κάμειρος  2009

3) Χριστόφορος Μερούσης    Φ.Ο. Βροντάδων
4) Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ    Α.Ο. Μυκόνου
5) Μαρία Μπελιμπασάκη    Παναξιακός Α.Ο.
6) Δημοσθένης Μαγγίνας    Α.Ο. Μυκόνου
7)  Ανδρέας Δημητράκης    Παναξιακός Α.Ο.
8)  Μαρία Μαγκούλια     Α.Σ Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2.000
9)  Αδαμαντία  Ανθούσα    Α.Ε. Λέσβου Καλλονής
10) Μαρία Καβαλιέρου    Παναξιακός Α.Ο.
11) Όλγα Φιάσκα    Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
12) Ευστρατία Μιχαέλα Φιάσκα    Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
13) Νικόλαος Κατραμάδος    Γ.Σ. Ν. Λέρου
14) Ευστράτιος Τζίμης    Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
15) Ελπίδα – Μαρία Σταμπούλη    Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
16) Μιχάλης Σεΐτης (ΑμεΑ)    Α.Ο. Σταματίου   Ρόδου
17) Θεοδώρα Κουστουράκη (ΑμεΑ)    Ίωνες  Χίου

Οι προπονητές των σωματείων του Αιγαίου που θα τιμηθούν είναι:
1) Γρηγόρης  Κοντός    Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
2) Ξενοφών  Κουτελάς    Α.Σ. Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2.000
3) Μιλτιάδης Παπαντωνάκης    Γ.Σ. Ν. Λέρου

4) Ευάγγελος  Ζορμπάς    Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
5) Κώστας Παπανικολάου    Ίωνες Χίου