Μια αληθινή γιορτή του στίβου στη Μύκονο

Στη Μύκονο βρίσκονται από χθες τα χαράματα οι αθλητές και οι αθλήτριες από τα Δωδεκάνησα για τους Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες Στίβου που ξεκινούν σήμερα το απόγευμα και ολοκληρώνονται αύριο το βράδυ στο στάδιο Κόρφου. Τα μέλη της δωδεκανησιακής αποστολής ξεπερνούν τα 100 και είναι τα παρακάτω: 

ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009: Ρούσσος Σάββας (400μ. εμπ. Α., 200μ. Π.), Γιμούκης Αναστάσιος (Σφαίρα, Δίσκος Α.), Πετρόπουλος Συμεών (200μ. Π.), Χατζηγεωργίου Σωτήριος (Σφαίρα Π.), Πανσεληνάς Παναγιώτης (Ακόντιο Π.), Κώστας Παντελής (80μ. ΠΠΑ’), Μαστής Αργερίκ Δημήτρης Έντγκαρ (80μ. ΠΠΑ’), Τρικοίλης Γεώργιος (300μ. ΠΠΑ’), Αβδελίδης Γεώργιος (300μ. ΠΠΑ’), Νικολέττου Τσαμπίκα (Ύψος Γ.), Σταυρουλάκη Εμμανουέλα (Δίσκος Γ.), Σαουλίδη Άντζελα (80μ. ΠΚΑ’), Μιχελή Γεωργία (Μήκος ΠΚΑ’), Βαλσαμίδη Αικατερίνη (Μήκος ΠΚΑ’), Κουλλάι Πάολα (Σφαίρα ΠΚΑ’), Τοπάλ Εμινέ (60μ. ΠΚΒ’), Μπίλλη Μαρία (60μ. ΠΚΒ’), Χατζηελευθερίου Παναγιώτα (150μ. ΠΚΒ’), Χριστοδούλου Αναστασία (Μήκος ΠΚΒ’), Παλαιού Αικατερίνη (Μήκος ΠΚΒ’), Μιχελαράκη Ευδοκία (Σφαίρα ΠΚΒ’), Αυγουστάκη Ευαγγελία (Σφαίρα ΠΚΒ’).

ΑΟ Σταματίου: Αδαλουζίδης Αλέξανδρος (100μ. Α), Σεΐτης Μιχάλης (100μ., Ύψος Α), Ζήκας Διονύσης (100μ., 400μ. Α), Ρουσούλης Νικόλαος (400μ., 800μ. Α), Καρατέλο Κρίστοαν (200μ. Π), Μέμα Μαρκέλο (Σφαίρα Π.), Χουσεΐν Γκιουνάη (100μ. Γ), Θεοδώρου Κλέλια (Ύψος, Μήκος Γ.) Κολυμπίρη Μαρία (Ύψος Γ.), Γακούδη Παρθένα (Ύψος Γ.), Μαυρουδή Χριστίνα-Τσαμπίκα (200μ. Κ.), Μανωλά Δέσποινα (Σφαίρα Κ.), Ζενέγια Ελμπιόνα (300μ., Μήκος ΠΚΑ’), Χουσεΐν Σιντίκα (300μ. ΠΚΑ’), Οικονομοπούλου Σαββίνα (Μήκος ΠΚΒ’).

Νίκη Ρόδου: Παπανικήτας Ιωάννης (100μ. Α.), Γκούτης Γιώργος (60μ. ΠΠΒ’), Τσίγκου Ειρήνη (300μ., Μήκος ΠΚΑ), Περούλη Αγγελική (60μ. ΠΚΒ’), Νταγιά Ουρανία (60μ. ΠΚΒ’), Αμπελά Παναγιώτα (600μ. ΠΚΒ’), Διακομανώλη Άννα (Μήκος ΠΚΒ’), Αμπελιώτη Γεωργία (Μήκος ΠΚΒ’).

ΓΑΣ Υγεία Ρόδου: Μπονιάτης Νικόλαος (Σφαίρα, Δίσκος Α.), Λουκίσσα Παρασκευή (400μ. Γ.), Σταυρούλη Ανθούλα (80μ., Μήκος ΠΚΑ’), Παραστατίδου Γεωργία (300μ. ΠΚΑ’), Σιμιτζή Δικαία (150μ. ΠΚΒ’).

Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000: Κουτελλάς Ηλίας (100μ. Α.), Λαουδίκος Αναστάσιος (Ακόντιο Α.), Τηλιακός Παύλος (300μ. ΠΠΑ’), Μηλιάδης Μιχάλης (300μ. ΠΠΑ’), Έλληνας Ανδρέας 91000μ. ΠΠΑ’), Κουλούρης Ιωάννης (150μ. ΠΠΒ’), Φωτιάδης Νικήτας (Σφαίρα ΠΠΒ’), Ζωγραφάκη Μαρία (400μ., 800μ. Γ), Καμπουράκη Ευαγγελία (800μ. Γ.), Κίκους Λαρίσα (3000μ. Γ.), Κουτελλά Ειρήνη (Ύψος Γ.), Μαγκούλια Μαρία (Σφαίρα, Δίσκος Γ.), Σαββάκη Όλγα (200μ. Κ.), Μαρίνου Μαλένα-Ελένη (Σφαίρα Κ.), Αλαφάκη Τσαμπίκα (Ακόντιο Κ.), Μαρίνου Τζορτζίνα (Ακόντιο ΠΚΑ’, Σφαίρα Κ.), Καστρινού Κυραψηλή (80μ. ΠΚΑ’), Μάγκου Μαρία-Καλλιόπη (80μ., Μήκος ΠΚΑ’), Σαββάκη Φωτεινή-Μαρία (300μ. ΠΚΑ’), Κίκους Ιοάνα-Τζεανίνα (300μ. ΠΚΑ’), Καμπουράκη Ειρήνη (1000μ. ΠΚΑ’), Μπαϊράμη Ευαγγελία (1000μ. ΠΚΑ’), Σαββάκη Όλγα (Μήκος ΠΚΑ’), Μαγκούλια Γραμματική (Σφαίρα ΠΚΑ’), Κουρκούτη Καλοτίνα (600μ. ΠΚΒ’), Μεϊμάρη Καλλιόπη (Σφαίρα ΠΚΒ’).

Εύδαμος Κω: Κώτσης Γεώργιος (400μ. Α.), Διακοστεφανής Σέργιος (800μ., 3000μ. Α.), Καραγιάννης Απόστολος (400μ. εμπ, Μήκος Α.), Τρούμπας Γεώργιος (Σφαίρα, Ακόντιο Α.), Σαΐτης Ιωάννης (200μ. Π.), Μουζάκης Γεώργιος (Σφαίρα, Ακόντιο Π.), Παρτσανάκης Κωνσταντίνος (Ακόντιο Π.), Καλτσάτης Ιωάννης (300μ. ΠΠΑ’), Χατζηστέργου Αντώνιος (150μ. ΠΠΒ’), Κουλλιάς Καλλιόπη (400μ. Γ.), Τρουμούχη Αικατερίνη (800μ., 3000μ. Γ.), Φραζή Φιλοθέη (200μ., Ακόντιο Κ.), Μεταξωτού Μαρία-Στεργία (Σφαίρα, Ακόντιο Κ.), Χατζηνικολάου Δομνίκη (80μ. ΠΚΑ’), Καλλερέ Ανθούλα (80μ. ΠΚΑ’), Μανσούρ Μυριάμ (300μ. ΠΚΑ’), Κατσιούλη Σοφία (300μ. ΠΚΑ’), Χρηστοφή Ιωάννα-Ραφαηλία (Μήκος ΠΚΑ’).

Ιπποκράτης ο Κώος: Ιμπραήμ Φαναρτζής (Σφαίρα, Ακόντιο Α.), Διακογιώργης Χριστόφορος (Σφαίρα, Ακόντιο Π.), Ζώης Ελευθέριος (150μ. ΠΠΒ’), Μπάλα Ιρένα (300μ. ΠΚΑ’), Καβουρμά Βασιλική (600μ. ΠΚΒ’), Λέκα Τζεσίλντα (60μ. ΠΚΒ’), Πετρή Τσαμπίκα (150μ. ΠΚΒ’), Σοφιανού Τσαμπίκα-Διονυσία (150μ. ΠΚΒ’), Μαλάκη Αικατερίνη (Μήκος ΠΚΒ’), Πλαγκέτη Αργυρώ (Μήκος ΠΚΒ’).

ΑΟ Καλλιπάτειρα: Πισσάκας Σωτήριος (Ύψος, 200μ. Α.), Μίαρης Νικόλαος (Μήκος ΠΠΒ’), Σιμιτζής Απόστολος (Μήκος ΠΠΒ’), Οικονόμου Θέμις (Ύψος, Σφαίρα Γ.), Σαλπιγκτίδη Αποστολία (200μ. Κ.), Παπαντωνίου Αναστασία (80μ. ΠΚΑ’), Παπαδοπούλου Βαλασία (80μ. ΠΚΑ’), Τριγένη Ιωάνν (300μ. ΠΚΑ’), Τουρλούγκου Μαρία (300μ. ΠΚΑ’).

ΓΣΝ Λέρου: Μούγκρος Ισίδωρος (3000μ. Α.), Νταλλαρής Αναστάσιος (Μήκος, Ύψος Α.), Κατραμάδος Νικόλαος (Σφαίρα, Ακόντιο Π.), Νταλλαρής Αντώνιος (600μ. ΠΠΒ’), Λιβανός Παντελής (600μ. ΠΠΒ’), Ρηγούλη Ειρήνη (Μήκος ΠΚΒ’), Κφαράκη Ελένη (Σφαίρα ΠΚΒ’), Στρατάκη Κωνσταντίνα (Σφαίρα ΠΚΒ’). 

Πριν τη σημερινή τελετή έναρξης θα βραβευτούν οι αθλητές και αθλήτριες από τα σωματεία του Αιγαίου με διακρίσεις σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο μέσα στο 2017, όπως παρακάτω:
1)  Νικολέτα Κυριακοπούλου    ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009
2)  Ουρανία Ρεμπούλη    ΑΓΕΣ Κάμειρος  2009

3)  Χριστόφορος Μερούσης    Φ.Ο. Βροντάδων
4)  Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ    Α.Ο. Μυκόνου
5)  Μαρία Μπελιμπάσάκη    Παναξιακός Α.Ο.
6)  Δημοσθένης Μαγγίνας    Α.Ο. Μυκόνου
7)  Ανδρέας Δημητράκης                 Παναξιακός Α.Ο.
8)  Μαρία Μαγκούλια    Α.Σ Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2.000
9)  Αδαμαντία  Ανθούσα    Α.Ε. Λέσβου Καλλονής
10) Μαρία Καβαλιέρου     Παναξιακός Α.Ο.
11) Όλγα Φιάσκα     Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
12) Ευστρατία Μιχαέλα Φιάσκα    Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
13) Νικόλαος Κατραμάδος     Γ.Σ. Ν. Λέρου
14) Ευστράτιος Τζίμης    Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
15) Ελπίδα – Μαρία Σταμπούλη    Α.Ο. Αρισβαίος  Καλλονής
16) Μιχάλης Σεΐτης (ΑμεΑ)    Α.Ο. Σταματίου  Ρόδου
17) Θεοδώρα Κουστουράκη (ΑμεΑ)    Ίωνες  Χίου

Οι προπονητές των σωματείων του Αιγαίου που θα τιμηθούν είναι:
1) Γρηγόρης  Κοντός    Γ.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης
2) Ξενοφών  Κουτελάς    Α.Σ. Ένωση Καζώνης – Κάλυμνος 2.000
3) Μιλτιάδης Παπαντωνάκης    Γ.Σ. Ν. Λέρου

4) Ευάγγελος  Ζορμπάς    Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής
5) Κώστας Παπανικολάου     Ίωνες Χίου

Το σημερινό πρόγραμμα:
17.00    100μ.  ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.00    ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’    ΤΕΛΙΚΟΣ
17.00    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
17.00    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
17.25    100μ. ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.00    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’    ΤΕΛΙΚΟΣ
18.05    1000μ.  ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’    ΤΕΛΙΚΟΣ
18.15    1000. ΠΑ,ΠΑΙΔΩΝ Α’    ΤΕΛΙΚΟΣ
18.15    ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’    ΤΕΛΙΚΟΣ
18.15    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
18.30    60μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.00    60μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.00    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.15    800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.25    800μ. ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.30    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.40    600μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.45    ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.45    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ
19.50    600μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.05    400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.15    400μ. ΑΝΔΡΩΝ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.30    100μ. ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ    ΤΕΛΙΚΟΣ