Με «αιχμή» τον Αλέκο Κακλαμάνο ο Κλεόβουλος

Σε ακόμη μια εντός έδρας νίκη προχώρησε ο Κλεόβουλος, επικρατώντας αυτή τη φορά του Ηρακλή Μαριστών με 3-2.

Για άλλη μια φορά οι παίκτες του Δημήτρη Δογιάμα απέδειξαν πως μέσα στην έδρα τους μπορούν να κερδίσουν οποιοδήποτε αντίπαλο και είναι χαρακτηριστικό το πόσο εύκολα δημιουργούν ευκαιρίες και πετυχαίνουν γκολ. Μπορεί στο παιχνίδι με το Φοίβο (5-0) να είχαν εύκολο έργο, χθες όμως οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και τους απείλησαν με απώλεια βαθμών.

Το ματς ξεκίνηκε και στο πρώτο 10λεπτο ήδη το σκορ ήταν στο 2-0. Μετά το 20’ όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και μέχρι το 30’ δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, ξαναμπαίνοντας στο παιχίδι.

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς να αλλάξει κάτι, ενώ στην επανάληψη η είσοδος στον αγώνα του Δήμου Παπαοικονόμου για λογαριασμό των γηπεδούχων, τους έκανε πιο επιθετικούς και απειλητικούς, Το 3-1 δεν άργησε να έρθει με τον Αλέκο Κακλαμάνο να πετυχαίχει χατ τρικ.

Ωστόσο οι Μαριτσενοί κατάφεραν στο 78’ να μειώσουν εκ νέου, ενώ στο 85’ άγγιξαν την ισοφάριση σε φάουλ του Μ. Λυριστή, με τον Χρυανθή όμως να κάνει την απόκρουση του αγώνα και να κρατάει τη νίκη για την ομάδα του. Το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα με τους Λίνδιους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη.

Φάσεις Γκολ:
8’ Συρτή σέντρα του Χαρίτου από δεξιά, ο Κολιοκώστας πρόλαβε στο πρώτο δοκάρι τον Χειμωνέττο και «τσίμπησε» τη μπάλα, στέλνοντας τη στο δεύτερο, όπου εκεί ο Α. Κακλαμάνος σε κενή εστία έκανε το 1-0.

10’ Πάλι ο Χαρίτος από δεξιά, επιχείρησε νέα σέντρα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Κακλαμάνο με κεφαλιά να κάνει δύο τα δικά του τέρματα και της ομάδας του (2-0).

21’ Μακρυνό σουτ του Μ. Λυριστή στην αριστερή γωνία του Χρυσανθή, με τον τελευταίο να απεκρούει σε κόρνερ.

23’ Σέντρα του Βασιλώττου από δεξιά, ο Θ. Λυριστής πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, έκανε την προβολή, αλλά ο Χρυσανθής ενστικτωδώς έδιωξε σε κόρνερ.

26’ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Βασιλώττου έξω από την περιοχή, η μπάλα «καρφώθηκε» στο «παραθυράκι» της εστίας του Χρυσανθή για το 2-1.

35’ Πάσα του Κολιοκώστα για τον Κακλαμάνο, που ενώ είχε την ευκαιρία να κάνει το κοντρόλ και να πλασάρει, προτίμησε να κάνει το μονοκόματο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια,.

47’ Ο Χαρίτος μπήκε από δεξιά, έφτασε κοντά στο δοκάρι και στη συνέχεια γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Κολιοκώστα που έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

54’ Λάθος του Φελεσάκη, εκμεταλλεύθηκε ο Κολιοκώστας, που από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

57’ Διαγώνιο σουτ του Μ. Λυριστή, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

70’ Ωραία προσπάθεια του Παπαοικονόμου από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα στο 2ο δοκάρι, όπου εκεί ο Αλέκος Κακλαμάνος ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το 3-1, σημειώνοντας ταυτόχρονα χατ-τρικ.

75’ Διαγώνιο σουτ του Θ. Λυριστή, πέρασε ελάχιστα άουτ.

78’ Ο Μ. Λυριστής εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι κι ο Χρυσανθής στην προσπάθεια του να απομακρύνει, δεν τα κατάφερε, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα (3-2).

79’ Νέα εκτέλεση κόρνερ από το Μ. Λυριστή, η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

82’ Σέντρα του Κούρου από αριστερά προς τον Παπαδημήτρη, που από το 2ο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

85’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μ. Λυριστή, ο Χρυσανθής πετάχτηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του και με το ένα χέρι αποσόβησε το γκολ, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Καλύτεροι από τους νικητές ήταν οι Χαρίτος, Παπαοικονόμου και Κακλαμάνος Αλέκος, ενώ από τους ηττημένους οι Παπαδημήτρης και τα αδέλφια Λυριστή, Μιχάλης και Θοδωρής.

Καλή η διαιτησία των Γιαννουκά, Σαρρή, Μοσχάτου.

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κουκουτσέλας, Νίκολι, Κωστάκης, Κακλαμάνος Εμ., Πιτσουρδάκης, Ταγκάεφ (67’ Κοντός), Γαϊτάνος (86’ Χαμιτάι), Κακλαμάνος Α., Κολιοκώστας (92’ Κολιάδης), Χαρίτος (50’ Παπαοικονόμου).
Ηρακλής: Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Φελεγκάκης, Φελεσάκης, Μπιλιάς, Θαρρενός (63’ Μπάρτζος), Κούρος, Βασολώττος (72’ Παπακωνσταντής), Λυριστής Μ., Λυριστής Θ.