Όμορφο παιχνίδι, χωρίς νικητή στα Κοσκινού

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν τελικά στο γήπεδο Κοσκινού ο γηπεδούχος Διγενής και ο ΑΕΡΑ, ο οποίος έφυγε από το γήπεδο με παράπονα για άλλη μια φορά –σωστά αυτή την φορά- από την διαιτησία των Δουλγέρη, Μαυρουδή και Βλάχου, εξαιτίας των αποφάσεών τους.

Ήταν ένα ματς που εκτός από καλό θέαμα και πολλές φάσεις είχε και ένταση,  μέσα κι έξω από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Διγενής  ξεκίνησε παίζοντας έξυπνα. Περίμενε την πίεση του ΑΕΡΑ που προηγήθηκε γρήγορα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μασάδο μόλις στο 9΄.

Οι παίκτες του Σάσα Γιόνοβιτς, προσπάθησαν να ελέγξουν στην συνέχεια το παιχνίδι και ήσαν πολλές οι περιπτώσεις που θέλησαν να απειλήσουν τον Τσουρούτη, αναπτυσσόμενοι κύρια από τα πλάγια. Δημιούργησαν  φάσεις κι έχασαν γκολ σε αυτές, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο διάστημα ο ΑΕΡΑ προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι ιδιαίτερα μετά το 0-1 και να φτάσει σε πιο εύκολη νίκη αλλά οι παίκτες του δεν «τελείωσαν» τις φάσεις που δημιούργησαν . Με τον ΑΕΡΑ να προηγείται με 0-1 τελείωσε το α΄μέρος.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΔΟΥΛΓΕΡΗ
Στο 49΄ ο Γαργάλης που έχει ήδη μια κίτρινη κάρτα, βρέθηκε  κάτοχος της μπάλας κοντά στην γραμμή του άουτ και του γίνεται σκληρό φάουλ, που δεν δίνει ο κ. Δουλγέρης. Στην εξέλιξη της φάσης, θα κάνει ο παίκτης του ΑΕΡΑ σκληρό φάουλ στον Κετσέ και θα δει την δεύτερη κίτρινη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Από το 50΄και μετά, ο Διγενής με καλή κυκλοφορία της μπάλας παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων κι άρχισε να πιέζει τον ΑΕΡΑ, με σκοπό να φτάσει την ισοφάριση και ει δυνατόν να πάρει και το παιχνίδι γυρίζοντας το.  Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» το ματς αν ο Μανωλάγκας δεν έλεγε όχι στον Μασάδο, που μπήκε μόνος του στην περιοχή στην φάση του 52΄

ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ  ΤΟΥ ΑΕΡΑ
Οι παίκτες του Σάσα Γιόνοβιτς, με υπομονή στο παιχνίδι τους και πιέζοντας πολύ τον ΑΕΡΑ, που έπαιξε με δέκα έφτασαν στην ισοφάριση στο 83΄με την λάθος εκτίμηση του Τσουρούτη (1-1) και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται στον βοηθό κ. Βλάχο, πώς η μπάλα στην σέντρα σουτ του Χουτετσιώτη είχε περάσει άουτ. Το γκολ μέτρησε και το τελικό 1-1 ήταν το σκορ του αγώνα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
5" Ωραία προσπάθεια και σουτ του Πλύγκου έστειλε την μπάλα άουτ.

9' Ο Λυμπερόπουλος βγάζει κάθετη μπαλιά στον Πλύγκο, ο οποίος «τσιμπάει» την μπάλα προ του Μανωλάγκα ο οποίος τον ανατρέπει σύμφωνα με τον κ. Δουλγέρη, που καταλογίζει πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Το εκτέλεσε ο Μασάδο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 0-1.

15' Ο Κετσές εκτέλεσε φάουλ κι η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Τσουρούτη

20' Ο Μασάδο από αριστερά έβγαλε σέντρα στην περιοχή στον Πλύγκο, αλλά το σουτ έφυγε λίγο άουτ.

25' Ο Δανάς εκτέλεσε φάουλ, ο Μπάρδης έπιασε την κεφαλιά,  αλλά ο Μανωλάγκας δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.

36' Ο Κετσές εκτέλεσε φάουλ, ο Μικκιού πλάσαρε αμέσως, αλλά ο Τσουρούτης καλά τοποθετημένος έδιωξε σώζοντας την εστία του.

47' Ο Τσουρούτης μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Χουτετσιώτη.

49' Ο Γαργάλης είναι κάτοχος της μπάλας και δέχεται μαρκάρισμα αντικανονικό, αλλά το φάουλ δεν σφυρίζεται από τον κ. Δουλγέρη, ο οποίος στην συνέχεια της φάσης βγάζει την δεύτερη κίτρινη στον Γαργάλη, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κετσέ και αφήνει τον ΑΕΡΑ με δέκα …και δίκαια να διαμαρτύρεται.

52΄Στην κόντρα επίθεση ο Λόης βγάζει ωραία μπαλιά στον Μασάδο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή πλασάρει τον Μανωλάγκα, αλλά ο γκολκίπερ του Διγενή απέκρουσε εκπληκτικά.

63' Ο Κώτης έβγαλε σέντρα από αριστερά , ο Διακάκης πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

76' Φάουλ του Κετσέ έφυγε κι αυτό μόλις άουτ.

80' Ο Χουτετσιώτης σούταρε δυνατά αλλά ο Τσούρούτης έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

83' Η μπάλα βγήκε δεξιά στον Χουτετσιώτη που πραγματοποίησε σέντρα σουτ, ο Τσουρούτης προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Οι παίκτες του ΑΕΡΑ σε αυτή την φάση διαμαρτυρήθηκαν στον βοηθό κ. Βλάχο, πώς η μπάλα πέρασε άουτ πριν από την σέντρα του παίκτη του Διγενή, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

88' Ο Στελλάς πραγματοποίησε ωραία προσπάθεια, άλλαξε την μπάλα με τον Μασάδο και σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από τον Διγενή καλύτεροι ήταν οι Κετσές, Χουτετσιώτης και Μικκιού. Από τον ΑΕΡΑ άρεσαν περισσότερο οι Στελλάς, Δανάς, Ποζατζιδης.

Έκανε λάθη ο κ. Δουλγέρης στα σφυρίγματα του με πιο σοβαρό το φάουλ που δεν καταλογίσθηκε στον Γαργάλη και απέφερε στην συνέχεια της φάσης την αποβολή του. Καλός ήταν ο κ. Μαυρουδής και ο κ. Βλάχος ελέγχεται για την φάση της ισοφάρισης.

Διγενής: Μανωλάγκας, Χωρίτης, Σκούμπρος (49΄Μοσκιού), Παπασταμάτης, Κώτης, Μικκιού, Τσιμπιτσίδης (90΄Χατζηνικόλας), Χουτετσιώτης, Τζουανάκης, Κετσές, Διακάκης.
ΑΕΡΑ: Τσουρούτης, Γαργάλης, Μαλλιάκας, Στελλάς, Δανάς, Μπάρδης (33΄Μπαϊρακτάρης), Ποζατζίδης, Πλύγκος (57΄Γιαννακάκης), Μασάδο, Λυμπερόπουλος (65΄Φιλιππάκος, 82΄λ.τ. Νικολής), Λόης.